Skyforge - Preview

Skyforge - Preview

 

MMORPG hry prichádzajú jedna za druhou. Niet sa čomu diviť, veď stále veľa ľudí obľubuje pri hraní aj prítomnosť iných hráčov, ktorí nám môžu pomôcť s plnením úloh alebo poradiť s niečím, keď si už nevieme dať rady. Výnimkou nebude ani nová fantazijná sci-fi cyberpunková MMORPG Skyforge od vývojárov Allods Team a Obsidian Entertainment, ktorá ponúka pár noviniek, ktoré by mohli hru trochu odlíšiť od konkurencie.

Keby som mal hru prirovnať k inej free-to-play MMORPG, bola by to asi, čo sa týka hrateľnosti, no rozhodne nie konceptu pay-to-win, Neverwinter. Okrem toho hra nemá znaky iných hier, nakoľko obsahuje prvky, ktoré v iných hrách nájdeme asi ťažko. V hre, oproti ostatným, pár vecí chýba, no nemôžeme povedať, že je to zlé. Prvou vecou, ktorá v hre chýba sú, ako všade, minimálne dve znepriatelené frakcie, ktoré medzi sebou bojujú a na nás záleží, ktorú si vyberieme. Ďalej v hre nemáme pri vytváraní postavy možnosť vybrať si z viacerých rás, no máme na výber z trinástich classes (tried). Samozrejme, každá má svoju špecifikáciu (útok/obrana/podpora) a typ boja (na blízko/diaľku). V hre taktiež chýba výzbroj. Okrem zbraní, amuletov, trofejí a prsteňov nebudeme mať dostupné žiadne brnenie, topánky, prilbu, rukavice a pod. Jednou z najväčších odlišností hry je možnosť kdekoľvek a kedykoľvek si zmeniť triedu podľa potreby. Samozrejme nebudú všetky triedy dostupné od začiatku, no postupným hraním sa dajú odomknúť. Každá trieda má vlastnú zbraň a vlastné amulety, no prstene majú všetky spoločné.

Ďalšou vecou, ktorú v hre nenájdeme sú levely postavy. Namiesto toho je tu Prestige, ktorá sa môže vyšplhať na niekoľko desiatok tisíc. Prestige pridávajú zbrane, prstene, amulety. Ďalšou dôležitou súčasťou hry je Ascension Atlas, cez ktorý vašej postave odomykáte nové schopnosti, talenty, silu, inteligenciu a pomocou ktorého si môžete odomknúť nedostupné triedy. Ascension Atlas ponúka nekonečne veľa kombinácii, ktoré si počas hry môžete odomknúť. Do Ascension Atlasu budete potrebovať Sparks. Tie základné sú Sparks of Creation, Sparks of Destruction a Sparks of Balance. Každá classa má potom svoje sparky pre odomykanie vlastných talentov a schopností (napr. Archer- Sparks of Accuracy, Paladin- Sparks of Justice, Cryomancer- Sparks of Cold ...).

Začíname

Po vytvorení vašej postavy, čo je jednoduché, keďže máme na výber 1 rasu, 2 pohlavia, účes, tvár, farbu vlasov a oblečenie (u ženského pohlavia je to doplnené o veľkosť hrudníka a pozadia) vstupujeme do príbehu. V hre stvárňujete „bytosť“, ktorú nazývajú Immortal (nesmrteľný) a pomáhate ľuďom po celej planéte, ktorá je terorizovaná hneď niekoľkými hrozbami. Postupne sa z vás má stať boh, ktorého moc bude niekoľkonásobne prevažovať silu nepriateľov. Po oboznámení so situáciou budete staršími bohmi poslaní na Zem, kde máte chrániť obyvateľov sveta pred útokmi či už divokej zveri, rôznych príšer, banditov, mystických síl, alebo robotov. Kombinácia je to v skutku zaujímavá. Od samotného začiatku budú okrem otvorených lesov, dedín a podobne dostupné aj skupinové raidy, ktoré sa však pri zníženej obtiažnosti dajú hrať aj sólo.

Sú 2 typy raidov: squad raidy pre troch hráčov a group raid pre piatich (1 tank, 1 support a 3 dps). Vašou základňou bude hlavné mesto Capital, ktoré sa ako jediné od zalesnených krajín líši tým, že vyzerá ako z ďalekej budúcnosti, kde sú všade high-tech výškové budovy a lietajúce vesmírne transportéry. Na začiatku máme dostupné 3 classy, z každej roly jednu. Paladin (meč a štít) je Tank, ktorý disponuje schopnosťou odolať viacerým útokom nepriateľov. Druhý je Lightbinder (kúzelná tyč), ktorý predstavuje rolu Supporta, kde dodáva svojimi schopnosťami silu a odolnosť svojím spoluhráčom. Treťou voľnou classou je DPS (damage per second) Cryomancer (ľadový orb), ktorý už podľa mena bude bojovať za pomoci ľadu. Masívne poškodenie s možnosťou zmraziť nepriateľov sa v boji celkom hodí. Okrem toho tu sú classy ako Necromancer (kosa) , Kinetic (kinetické rukavice) , Archer (luk) , Knight (štít a kópia) , Alchemist (hadice vystreľujúce kyselinu) , Slayer (dýky) , Witch (žezlo) , Monk (palica) , Gunner (zbraň strieľajúca rakety, laser a obyčajné náboje) a Berserker (kombinácia meča a motorovej píly) .

Postupné plnenie misii začne pripomínať stereotyp, v ktorom máte zabíjať určité množstvo príšer, hľadať objekty a porážať bossov. Všetko toto sa dá prehliadnuť ak budete hrávať viacerí a misie vám tak prídu zábavnejšie pri spolupráci s inými rolami v jednom tíme. Na rýchlejší presun po mape vám pomôžu buď mounti, ktorých je v hre zatiaľ len pár, no na väčšie vzdialenosti sú tu portály, ktoré musíte najskôr odomknúť. Bojový systém je riešený spôsobom myš na kombá + pár kláves na schopnosti. Taktiež je tu možnosť vyhnutia sa silným útokom nepriateľov, ktorým trvá istý čas, kým sú zoslané. Ďalšou príjemnou funkciou je okamžité zabitie nepriateľa, keď má určité percento zdravia. Každá classa to má iné (cryomancer nepriateľa premení na ľad, knight ho päsťou ako herkules pošle do neba, berserker ho rozpoltí...).

Popri prechádzaní celého sveta a zachraňovaní ľudí na seba ako nesmrteľný, na ceste stať sa bohom, určite upútate veľa pozornosti, a tak si postupne získate priazeň ľudu. Každý správny boh musí mať predsa svoju sochu, ku ktorej sa ľudia chodia modliť, tak tú svoju dostanete aj vy. Postupne budete získavať prívržencov, ktorých naverbujete pri vašej božskej soche a budete ich môcť posielať na misie, z ktorých budú získavať muníciu a zásoby pre tých, čo to potrebujú. Čím viac ľudí vás miluje a vzhliada k vám, tým ste populárnejší. Postupne sa vaša „cirkev“ bude rozrastať do viacerých provincii, v ktorých si budete môcť postaviť kaplnky, ktoré budú mať pod správou vaši naverbovaní prívrženci. Po čase si môžete od svojich „veriacich“ vyzdvihnúť aj dary, ktoré sú tiež v podobe zásob. Práca moderného boha teda ľahká nebude.

Funkciu guildy tu plní Pantheon, ktorý je v podstate to isté, ako v ostatných hrách (poskytuje bonusy, misie a rôzne vylepšenia pre členov). Bez dvoch frakcii by sa očakávalo, že možnosť PVP tu žiadna nebude, no toto je riešené arénami, kde bojujú buď tímy, alebo jednotlivci od šiestich až po dvadsiatich hráčov.

Hra je free-to-play, no jej free-to-play systém je príjemnejší ako u ostatných MMORPG. Hra neponúka žiadne platené DLC, no ponúka platené Premium členstvo, ktoré ponúka bonusy ku sparkom získaným z misii a podobne, ktoré sa dá zaplatiť pomocou Argentov, no tie sa dajú zaobstarať samozrejme aj za peniaze, no dajú sa kúpiť aj za hernú menu, teda za kredity. Samozrejme kreditov na dlhodobé členstvo budete potrebovať milióny, čiže tí, ktorí sú netrpezliví si budú asi musieť Premium zaplatiť, no tí čo si radi počkajú, môžu mať Premium úplne zadarmo.

Zhrnutie

Na scénu MMORPG prichádza cyberpunkový titul Skyforge, ktorý má potenciál rozšíriť hranice tohto žánru na základe inovácii, ktoré hru od ostatných odlišujú. Zmena classy podľa potreby je teda jedným z najväčších posunov v rámci tohto žánru. Príbeh je vskutku zaujímavý a pocit, že hráte za poloboha, neskôr boha, je veľmi uspokojujúci. Grafické spracovanie efektov prostredia a samotných postáv je veľmi príjemné, a tak môžem s istotou povedať, že Skyforge obstál vo veľkej konkurencii titulov veľmi dobre.

Korekcia: Simona Beňová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk