ARK: Survival Evolved – preview

ARK: Survival Evolved – preview

 

Pre hráča, ktorý vyrastal na Jurskom parku, Ceste do praveku a sne o kariére paleontológa, je ARK niečo ako splneným prianím od zlomyseľného džina z fľaše.

Vzhľadom na to, koľko úspešných hier s dinosaurami pozná priemerný hráč, je zrejmé, že ten správny recept má rovnako elitný charakter ako alchymistická formula na kameň mudrcov. O to prekvapenejší som, že zlaté vajce takýchto rozmerov našlo nezávislé a relatívne neznáme štúdio, resp. viaceré indie firmy v spolupráci. Inými slovami, ARK ma ohromil už od prvej sekundy dobrodružstva na tajomnom ostrove.

Hry zamerané na prežitie v nehostinnom prostredí sa stávajú na Steame čoraz populárnejším tovarom. Len pre stručnú rekapituláciu, máme tu DayZ, The Long Dark, Rust, H1Z1, The Savage Lands, Nether a mnoho, mnoho ďalších. Nejdem generalizovať, takže čisto zo subjektívneho hľadiska môžem vyhlásiť, že od čias ohlásenia DayZ ako samostatnej hry ma nič nezaujalo viac – až pokiaľ britskí vývojári nevydali prvé video z ARKu. Stačil mi jediný pohľad na skupinu preživších lietajúcich na veľkých pteranodonoch a bol som hotový. Skrotiť si legendárneho T-Rexa, ponárať sa do hlbín držiac sa plutvy obrovského megalodona či postaviť si majestátnu, nedobytnú základňu a žiť alternatívnym životom v alternatívnom svete – poviem vám, že keď som prvýkrát zapol ARK, sľuboval som si od neho naozaj veľa.

A nesklamal. Naozaj je toto indie hra? A k tomu ešte aj vo fáze „Early Access?“ Celé to vyzeralo až priveľmi dobre. Jasné, že po desiatkach hodín hrania som zistil, koľko práce vývojárov z WildCard Studios ešte čaká, a že štítok „alfa verzia“ má stále svoje opodstatnenie. K tomuto sa ešte vrátim, no aby som ukončil myšlienku – ARK: Survival Evolved je stále tou najlepšie vyzerajúcou „Early Access“ hrou, na akú som doteraz na Steame narazil.

Piliere, na ktorých WildCard pomaly stavia svoju novinku, sú vzhľadom na žáner typické. Vašou prvou a najdôležitejšou starosťou je prežiť, a preto budete musieť jesť, piť a minimálne na začiatku utekať pred všetkým, čo na vás dostane chuť. Môžete mi veriť, že ARK je poriadne tvrdý oriešok, ktorý rozlúsknete, až keď sa obklopíte solídnymi štyrmi stenami a strechou. Ani vtedy však nemáte vyhraté, pre väčšie mäsožravce predstavuje skromný slamený príbytok len minimálny odklad výdatnej večere. Je ľahké postaviť si malú chatku z palmových listov priamo na pobreží, kde sa „zrodíte“, no máte istotu, že práve tadiaľ nevedie lovecký revír Tyrannosaura či len málo o nebezpečnejšieho Carnotaura? Pre čerstvého hráča predstavuje konfrontácia s oboma druhmi dinosaurov istú smrť.

Domov, to je základ

Výber strategicky vhodného miesta, kde začnete stavať svoj budúci domov, je kľúčovým faktorom pre vás, a pokiaľ hráte s partiou, pre celý váš kmeň. Musíte rátať s tým, že na väčšine oficiálnych serverov hrajú skúsení hráči a mnohopočetné klany, a teda že väčšina tých najlepších miest pre základňu už je obsadených. Pokiaľ nemáte radi PvP (hráč vs. hráč), vyhliadnite si nejaký neoficiálny server sponzorovaný priamo hráčmi. V súčasnosti existuje viacero česko-slovenských serverov, kde naraz hráva v priemere 10 – 20 ľudí. Ich výhodou je komornejšia a priateľskejšia atmosféra, a teda menšia šanca, že si vás podá nejaký macher s top výbavou. Menej hráčov znamená aj viac voľného miesta a viac možností pre výber domovského územia, z technického hľadiska zasa oceníte nižšiu odozvu servera. Rizikom je, naopak, neustála hrozba toho, že vás kedykoľvek môže zasiahnuť neohlásený reštart, čo môže mať v niektorých situáciách katastrofálne následky pre vašu postavu. Ak sa navyše admini rozhodnú prestať s platením hostingu, stratíte absolútne všetko. Postavy sú medzi servermi neprenosné, každý server znamená iné, úplne nové dobrodružstvo.

Skúsení hráči zrejme spoznajú vhodnú lokáciu pre založenie komunity na prvý pohľad. Ostrov ponúka širokú paletu rôznych prostredí: pralesy, močariská, pláže, útesy, vrchy, severské tundry alebo menšie ostrovčeky, to všetko je k vašej dispozícii. Ak sa chcete inšpirovať, mnoho hráčov už publikovalo na YouTube ukážky svojich základní – a niektoré vyzerajú priam neskutočne. V tomto smere je ARK, aj napriek alfa verzii, veľmi vyspelý. V ponuke sa nachádzajú rôzne materiály, z ktorých môžete stavať; slama, drevo, kameň a kov, a zvyšok je už len na vašej fantázii. Možností je neúrekom a pozadu nie je ani samotný inventár vybavenia, ktoré budete potrebovať pre vytváranie nových predmetov. Evolúciu má ARK už v názve: od primitívnych kamenných nástrojov sa postupne vypracujete až k strelným zbraniam a elektronike. Oheň nahradí svetlo lámp, jednoduchú udiareň zasa chladnička. Hra vám ponúka aj možnosť pestovať si vlastnú zeleninu a ovocie, ktoré budete potrebovať pri krotení dinosaurov. Samozrejme, to všetko za podmienky, že budete svoje sadenice poctivo hnojiť a zavlažovať.

Nechoďte pešo. Nebojujte sami

Keď vyriešite otázku bývania a konečne budete disponovať aspoň jednoduchými zbraňami, nastane ten správny čas pre vytvorenie súkromnej prehistorickej zbierky. Dinosaury nie sú jedinými obyvateľmi ostrova. Veľké mačkovité šelmy, ľudoopy, prerastené jedovaté žaby, hmyz, obrovské hady, žraloky veľké ako malá ponorka a mäsožravé krížence orlov a supov, ktoré by hravo dokázali poslať k zemi súkromné lietadlo, to všetko pre vás predstavuje potenciálnu hrozbu. Väčšina ostrova je bohato obývaná ako bylinožravcami, tak aj mäsožravými tvormi. Ak v sebe nazbierate dostatok odvahy a ozbrojíte sa uspávacími šípmi, lukom, narkotikami a jedlom, máte možnosť zmeniť takmer každého živého tvora na ostrove na svojho spoločníka, ochrancu či dopravný prostriedok.

Systém krotenia zvierat je jednoduchý na pochopenie, no oveľa ťažší z hľadiska realizácie. Najprv svojho budúceho miláčika uspíte, čo je v prípade veľkých mäsožravcov celkom výzva. Potom vás už čakajú len tri úlohy: udržiavať spiace zviera v ríši snov, postarať sa, aby zostalo nažive a aby malo dostatok jedla. Tiež sa vyzbrojte poriadnou dávkou trpezlivosti; pokiaľ nebudete mať tú správnu potravu, krotenie môže trvať celé hodiny – a tým myslím skutočné 60-minútovky. A teraz si predstavte, že po dvoch hodinách starostlivosti o spiaceho dinosaura prídete o zvyšné narkotiká a on precitne. Alebo sa k nemu vo vašej neprítomnosti zatúlajú mäsožravce, ktoré sa určite potešia bezvládnej obeti. A tým sa dostávame k otázke frustrácie, ktorej sa počas prvých desiatok hodín zrejme nevyhnete.

Termín „Survival“ je pre ARK rovnako zodpovedajúci ako druhá časť názvu, „Evolved“. Pirane, ktorým jednoducho neuplávate, striehnu nielen v mori, ale aj vo vnútrozemských tokoch. Veľké jedovaté vážky a lietajúce mravce sú však ešte väčším problémom, lebo sa s nimi môžete stretnúť takmer všade. Každé bodnutie vás pripravuje o výdrž, a bez tej ďaleko nezabehnete. Hmyz je často nenápadný, ukrytý v tráve, ťažko zasiahnuteľný a narazíte na neho výlučne v početnej prevahe. Čokoľvek, čo má viac než štyri nohy, začnete rýchlo nenávidieť viac ako hociktorého iného predátora.

To, čo mi na ARKu prekvapivo prekáža najviac, nemá nič spoločné s tým, že ide len o počiatočnú verziu hry. Rátam s tým, že keď sa pripojím na server, začne sa boj o prežitie, ale keď hru vypnem, chcem, aby to skončilo. V ARKu ale vaša postava po nejakom krátkom čase nezmizne, ako to funguje napríklad v DayZ. Ona jednoducho zaspí, spadne na zem, doširoka zívne a už nevie o svete. No nezmizne. Ste vydaní na milosť a nemilosť ako zvieratám, tak aj hráčom. Môžu vás okradnúť o všetko, čo v danej chvíli máte pri sebe, ba dokonca aj zabiť. Odpojiť sa zo serveru kdesi v divočine značí takmer istú smrť, vaša postava je navyše čoraz smädnejšia a hladnejšia aj počas stavu off-line. Tento proces je síce výrazne spomalený, no ak plánujete nehrať napríklad mesiac či dva, zrejme sa hladomoru nevyhnete. Inak napísané: nie ste vo svojej základni a odrazu vám doma vypadne prúd? Smrť. Neohlásený reštart neoficiálneho servera, ktorý nabehne hodinu pred vaším napojením sa? Smrť. Spadol internet? Smrť, smrť, smrť...

Nehráte? Čaká vás trest

Podobný systém funguje aj pri jedle, ktoré sa vám postupne kazí; či už práve hráte alebo nie. Pokiaľ idete napríklad na trojtýždňovú dovolenku, musíte rátať s tým, že v udiarni sa minie palivo, jedlo zhnije a vaša záhradka postupne spotrebuje všetko hnojivo, bez ktorého vypestované plodiny pomaly hynú. Jesť navyše potrebujú aj vaši miláčikovia, našťastie, bez aktívneho pohybu vydržia bez potravy, podobne ako vy pri nehraní, veľmi dlho.

Niekomu sa takáto miera realizmu môže páčiť, ja to považujem skôr za znásilňovanie hráča, ktorý je vyslovene trestaný za to, že nehrá. Jediným riešením je pridať sa k väčšiemu kmeňu, ktorý sa bude neustále starať o spoločné hospodárstvo, a dúfať, že spoluhráči nedostanú zálusk na vaše predmety počas dlhého spánku.

S veľkými dinosaurami prichádza aj veľká zodpovednosť za technický stav hry – alebo tak nejako. Už som spomenul, že alfa verzia hry je aj napriek všetkým „wau“ chvíľam citeľná, a to najmä vo forme vysokých nárokov na grafický hardvér, lagov ako na oficiálnych, tak aj neoficiálnych serveroch, príležitostného náhleho úmrtia po napojení sa a strate všetkého vybavenia či slabej umelej inteligencii dinosaurov. Nedostatkov je však viac, no už nič kritické, skôr záležitosti v štýle „nepraktické budovanie pevností, príbytkov a budov všeobecne, čo by určite potrebovalo hodinku či dve kreatívneho myslenia“. Vo všeobecnosti vám slovo „nepraktické“ napadne pri hraní často, no dá sa to prežiť.

ARK: Survival Evolved je hrou s obrovským potenciálom, ktorý do nemalej miery štúdio WildCard už stihlo využiť. Vizuálna stránka je výborná, obsah bohatý a najlepšie na tom všetkom je, že toho bude ešte viac a celé to bude ešte krajšie. Skvelý dojem kazia technické nároky na hardvér a optimalizácia, čo je ale pri aktuálnej fáze hry pochopiteľné. Pochvalu si vývojári zaslúžia aj za časté aktualizácie, ktoré pridávajú nový obsah a opravujú chyby. ARK je väčším žrútom času než by ste si na prvý pohľad mohli myslieť, a vzhľadom na to, že sa v hre nachádzate aj po odpojení sa zo serveru, rovnako ako všetko vaše vybavenie a dinosaury, nie je tento titul vhodný pre príležitostných hráčov.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk