The Sims 3 MEGA RECENZIA PC

The SIMS 3 MEGA RECENZIANajpredávanejšia hra všetkých čias predstavuje už tretie pokračovanie! Sims 3 je konečne tu a všetci Sim-koholici už určite sedia doma a žijú život virtuálny miesto toho svojho. Ale prináša naozaj Sims také vylepšenia aby pokorila rozdiely medzi Sims a Sims 2? Poďme sa pozrieť.

Krása je relatívna...
Sims 3 vás prekvapí v mnohých veciach. Nemôžem však s určitosťou povedať, že by všetky boli pozitívne. Sims 3 je veľmi dobrá hra, no čakali sme viac. Pamätáte sa na rozdiely v grafike medzi originálnymi Simsami a dvojkou? Bol to ohromný rozdiel. Prinášal 3D grafiku, efekty o generáciu až dve novšie, vytvorenie si vlastného simíka do úplných podrobností a mnoho ďalších grafických drobností, ktoré z hry vytvorili naozaj zaslúžené pokračovanie. Sims 2 skrátka nastavil latku grafiky vylepšení príliš vysoko a preto sa nesmieme diviť, že Sims 3 ju neprekonal - grafika je takmer identická dvojke. Môžeme sa domnievať, že prečo tomu tak nie je, no pravdepodobne sa oplatí Maxisu vytvoriť hru pre slabšie zostavy  príležitostnejších hráčov.

Grafiku nezlepšili, tak čo je iné? 


Veľa ľudí bude súhlasiť s vyhlásením, že ak je hra perfektne spracovaná, tak grafika môže byť mizerná a všetkým to bude jedno. Osobne mi to najprv jedno nebolo, veď som pozeral na Sims 2 a začal som rozmýšľať, či som náhodou nekúpil zlú hru. Nekúpil, po 10 minútach som začal zisťovať zmeny, ktoré kolosálne zmenia celý prístup k vaším simákom. Už pri vytvorení si okrem vzhľadu vytvoríte povahové črty vášho avatara. Máte na výber celkom 5 perkov, pomocou ktorých vytvoríte jedinečnú osobnosť. Je ich okolo 30-40, no pri tvorbe svojich kamarátov vytvoríte veľmi verné kópie. Najväčšia sranda je v tom, že si môžete vybrať aj zlé vlastnosti, ako napríklad bordelár, či škodoradostný. Bordelár som naklikol na seba, lebo to by som nebol ja, keby že nerobím bordel. Po vytvorení rodinky (či spolubývajúcich) hľadáte miesto na bývanie. Klasicky si určíte, či sa chcete nasťahovať do zariadeného/nezariadeného domu, alebo si kúpiť pozemok a vytvoriť si dom vlastný. Povedzme, že si kúpite pozemok, a domček si postavíte sami. Táto časť hry sa len trošku zmenila, no priniesla so sebou maliarsku paletu (konečne!!!). Každú časť nábytku, dverí, okien, dlaždíc si budete môcť nafarbiť vlastnou farbou a vybrať vlastný materiál. Chcete drevenú chladničku? Kľudne! Chcete kamenný televízor? Máte ho mať. No tu už začína prvý problém. Farby sa nedajú uložiť, či preniesť na iné objekty. Kúpite si 10 stoličiek k jedálenskému stolu a chcete ich nafarbiť na vlastnú farbu so spektra. Skončíte tak, že každá stolička bude mať iný odtieň, lebo nakliknúť totožnú farbu je takmer nemožné. Preto pri viac-kusových nábytkoch ostane u základných farieb. Je to naozaj škoda, lebo k dokonalosti chýbalo už len to + voľné rozmiestňovanie nábytku. (v Sims 3 rozmiestňovanie na štvorcoch). Nábytok našťastie môžete rozmiestniť už do ôsmych strán, čo vám umožní si zariadiť obyvák konečne trošku štýlovejšie, ako v dvojke.

{gallery}recenzie/the.sims.3/1{/gallery} 

Dom je postavený, poďme žiť!


Ako som už spomenul, každý simák má 5 základných atribútov, ktoré vytvárajú jeho osobnosť. Vďaka týmto vlastnostiam má každý simák určité sny, ktoré by si chcel splniť počas svojho krátkeho života. Tento atribút dodáva hre konečne nejaký cieľ. Ak ste si zvolili charizmu, je jeden z vašich celoživotných snov stať sa prezidentom Simáckeho sveta. Ak kuchára od prírody, stať sa svetovo uznávaným šéfkuchárom. Každý atribút má jeden celoživotný sen, takže sa na konci tvorby charakteru budete musieť rozhodnúť pre jeden zo snov. To nie je ale všetko. Akonáhle začnete žiť svoj simácky život, začnete mať menšie sny, napríklad poriadkumil bude chcieť upratať celý dom (tento atribút sa dosť hodí, lebo bude dom celý čas čistý). Ak splníte tento malý sen, dostanete bodíky, za ktoré si budete môcť dodatočne kúpiť ďalšie atribúty, no už iné. Okrem toho sa zvýši meter šťastia, ktorý vám ukazuje, či je váš simák spokojný a šťastný. Základné metre potrieb boli celkom potlačené, no tiež slúžia pre zvyšovanie metra šťastia. Hlad vie pekne pohnúť náladou simáka a ak ho necháte hladovať, bude mrzutý. Začínate byť trochu zmätený, že? Nebojte sa. Meter šťastia je našťastie navrhnutý tak, že budete vedieť vždy, prečo sa simák usmieva, alebo plače. Systém sa dá prirovnať buffom a debuffom z RPG sveta. Buffy (pozitívne pasívne kúzla) vám zvyšujú meter šťastia, zatiaľ čo debuffy(negatívne) vám ho znižujú. Ak je váš simák veľmi hladný, objaví sa vedľa metra obrázok predstavujúci hlad. Znižuje vám šťastie o 40 a bude trvať ešte 2 hodiny, kým sa zhorší. Zoberte teda simíka do reštaurácie, alebo objednajte pizzu a o chvíľu sa vášmu simákovi pridá obrázok dobrej stravy a zvýši meter o 20 (plus odstraní hlad). Týchto buffov a debuffov je naozaj veľa, záleží aj od základných atributov, či určitá vec bude šťastie zvyšovať, alebo znižovať. Experimentovať môžete s viacerými simákmi, ak jednému dáte napríklad atribút samotár a druhému spoločenský. Ak bude jeden šťastný, vďaka párty, ktorú zorganizoval, druhý bude plakať, lebo je najradšej sám.

{gallery}recenzie/the.sims.3/2{/gallery}

Nie sú peniaze, choď robiť!

Bolo by moc jednoduché , ak  by v hre bolo jediným cieľom uspokojiť vašich simákov. No čím máte väčší dom a drahšie koníčky, tým viac peňazí je potreba na platenie účtov. Simákovia si musia zariadiť svoju finančnú situáciu, inak príde exekútor, alebo nebudú peniaze na jedlo. Hlavným vylepšením je privyrábanie si svojimi koníčkami. Taký maliar si privyrába predajom svojich obrazov, alebo počítačový mág hackovaním. Môžete sa dokonca vykašlať na prácu a žiť len tak zo svojich záľub. No poriadiť si prácu je najlepším prostriedkom, ako sa v meste zaistiť. Ako bolo už v predchádzajúcich simsoch známe, pre povýšenie sa musíte zlepšovať v určitých schopnostiach. Kuchár musel veľa variť, športovec cvičiť a tak ďalej. Sims 3 pridáva nové možnosti ako svoju kariéru napredovať ešte rýchlejšie! V práci si môžete vybrať jeden zo 4-6 možností, ako pracovať. Môžete sa ulievať, alebo pracovať ťažko. To bude mať vplyv na váš meter šťastia, ako aj na progres ku povýšeniu. Meter šťastia je tak isto jeden elementov pre hladký postup v kariére, takže treba byť opatrný s prepracovanosťou. Občas sa vám dokonca naskytnú príležitosti, ktoré vo voľnom čase môžete vykonať, aby ste si jednorázovo vylepšili skóre k povýšeniu. Policajti musia prehľadávať odpadkové koše susedov, či vypočúvať simákov, čo znižuje faktor priateľstva. Záleží len na vás, či dáte prednosť priateľom, alebo kariére. Nadčasy vám zabránia vo výchove svojich detí.

{gallery}recenzie/the.sims.3/3{/gallery}

Prechádzky po meste


Azda najväčšou zmenou je v Sims 3 mesto. Už vás nečakajú načítavacie obrazovky, ak chcete ísť do parku, mesto je totiž jeden veľký objekt. Aj s vašim domom! Chcete ísť k susedom? Oddiaľte kameru, myškou doľava a kliknete na dom: Navštíviť suseda. Suseda uvidíte na záhradke, ako sa kúpe v bazéne, a vy si s ním môžete pokecať cez plot, žiadne otravné nahrávania ak chcete so susedmi zlepšiť vzťahy. Do obchodu to isté. Do kina taktiež. Kúpiť si môžete dokonca aj bicykel alebo auto! Chcete ísť na ryby? Kľudne. Tento faktor vás donúti  rozmýšľať, kde si kúpiť dom. Ak ste mestský tip, kúpte si pozemok v meste. Chcete dom na pláži a usporiadať večierky na nej? Kúpte si dom tam! Dochádzať za prácou ďaleko nie je tiež požehnanie, takže treba myslieť na všetky aspekty, ako v reálnom živote.

{gallery}recenzie/the.sims.3/4{/gallery}

Čo je malé to je dobré... teda ak je toho veľa!

Sims 3 zdokonaľujú mnohé drobnosti. Nebolo by to pokračovanie, keby nevylepšovalo a nepridávalo drobnosti, ktoré robia Simsov Simsami. V prvom rade, možností komunikácie vďaka atribútom je oveľa viac. Či už sa jedná o interakciu s predmetami, alebo osobami, každý atribút otvára nové schopnosti (ako som už spomínal hackovanie). Beznádejný romantik má oveľa viac konverzačných možností v časti flirt, zatiaľ čo škodoradostný v urážaní. V práci si môžete vybrať odbor, ktorým sa chcete zaoberať, či už ide o lekára, policajta, žurnalistu, v určitej časti vašej kariéry sa rozhodnete, ktorou cestou pôjdete. Dokonca sa naskytujú príležitosti prestúpiť do iného odvetvia pri zachovaní platu! Vzťahy, kariéru a schopnosti možno vylepšovať aj príležitosťami, ako sú kurzy, či náhodné udalosti (napr. Ak vám umre člen rodiny, je možné, že vám ponúknu peniaze za skúmanie duchov). Tieto pidi-mini drobností robia hru neskutočne zábavnou a osobne verím, že tvorcovia sa museli veľmi piplať v banálnostiach, aby hra nabrala takéto črty.

{gallery}recenzie/the.sims.3/5{/gallery}

Suma-sumárum

Sims 3 je plnohodnotným pokračovaním svojich dvoch starších bratov a nemusí sa vôbec hanbiť. Aj keď graficky hra sklamala, hrateľnosť vyšvihla hru opäť na vrchol, tak ako tomu bolo pri uvedení dvojky na trh. Zároveň môžem uistiť hráčov so slabšími zostavami, že vám hra pobeží rovnako dobre ako dvojka. Aj keď neobsahuje toľko možností, ako dvojka so všetkými datadiskami, je viac než pravdepodobné, že Maxis bude kŕmiť fanúšikom prídavkami. Už teraz je možne stiahnuť nové mesto z internetu zdarma. Pre priaznivcov Sims je to ,,must-have´´, pre nových hráčov výborný titul, no ak radšej ničíte ako tvoríte, máte na výber 99% hier, ktoré sú práve o tom, no Sims k nim určite nepatrí.
 

{flv}sims3tv{/flv} 

 

otvorené mesto
atribúty
obrovské kvantum možností
hra sa dá kvázi prejsť
grafika
85% 85%
ŽÁNER simulátor života
VÝROBCA Maxis
VYDAVATEĽ Electronic Arts/ EA CZECH
HRU NA RECENZOVANIE POSKYTLA SPOLOČNOSŤ EA

{metascore url=http://www.metacritic.com/games/platforms/pc/sims3/}

 

 

 

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk