Codename Panzers: Cold War - RECENZIA PC

 

A máme tu ďalšiu stratégiu. Stratégovia sa tešia, recenzenti už majú dosť. Som fanúšikom stratégii, mám ich rád, vyskúšam každú a ak je dobrý multiplayer, ostanem pri nich ešte dlhšie. No v poslednej dobe mi začínajú liezť hore krkom. Je ich moc. Total War, Dawn of War 2, Company of Heroes: ToV.... uff, dajte mi niečo akčné...


Ale späť ku CP. Ak si pamätáte na S.W.I.N.E. z roku 2001, spomeniete si na krásnu grafiku, inovatívny herný systém, králiky, bravčové a paródiu na druhú svetovú. Hra v tom čase zožala veľké úspechy a ja osobne som hrával SWINE deň-noc. No potom prišli hry nové, lepšie. Jediným problémom CP:CW je v tom, že je to prezlečený SWINE do krajšieho kabátiku. Nie že by to bolo zlé, veď hry ako Starcraft ťažia zo svojej skvelej hrateľnosti, no na dnešné pomery a konkurenciu je  CP dosť zaostalý.

{gallery}recenzie/codenamePanzersColdWar/1{/gallery}

Poznáte filmy v ktorých druhá svetová neskončí, lebo sa Stalin rozhodne prefrčať cez Berlín tankami a nezastaví, kým neuvidí francúzske pláže? Áno? Tak už poznáte aj hru (ja už asi tretiu), ktorá čerpá z tejto klišoidnej úvahy. Stalin útočí na spojenecké jednotky. Amíci sa trasú, no existuje hŕstka odvážnych super-vojakov, ktorí pozdvihnú morálku a zatlačia hnusných komunistov späť do matičky Rusi. Vy ste jeden z tých super-vojakov, generál, ktorý dokáže svojími schopnosťami poraziť presily tak obrovské, že je na pozore aj samotný Stalin. Na začiatku každej misie sa rozhodnete, ktoré jednotky vysadíte na danom území, pravdaže môžete použiť už kúpené (ktoré prežili v minulej misii), alebo kúpite nové za naškriabanú prestíž. Systém je takmer totožný so všetkými titulmi (SWINE, CP:Phase One, Phase Two), no prináša svieži závan vylepšovania jednotiek. Je pravda, že počet jednotiek drasticky klesol, no vylepšovaním si vytvoríte presne také jednotky, ktoré chcete. Už nebudete mať Shermen Crocodile (s plameňometom), len klasický Sherman, no vylepšiť ho môžete plameňometom. Zjednodušenie neprehľadnosti, to sa ráta. Vaše jednotky počas každej misie dostávajú skúsenosti, čo im zvyšuje zdravie a škody, ktoré pôsobia. Je len veľká škoda, že povýšiť sa dajú len 3 krát. Celkovo, povýšené jednotky nie sú až o toľko lepšie ako základné, takže starať sa o vašu armádu nebude nutné a to je škoda.

{gallery}recenzie/codenamePanzersColdWar/2{/gallery}

Keď máte zvolené jednotky pre svoju misiu, vyrážate do terénu. Prvé, čo si všimnete je krásna grafika. Druhá vec je veľmi znížený framerate. Pre hranie CP:CW budete potrebovať počítač najnovšej generácie, aby vám išiel aspoň na 40 FPS s najvyššími detailami. Ostatní hráči s decentnými zostavami sa budú musieť uspokojiť so strednými, čo ale nie je až taký problém, lebo grafika sa moc nemení. Obzvlášť efekty ohňa sú veľmi príťažlivé, hoci aj na DX9. Oproti predchádzajúcim dielom spravili tvorcovia obrovský krok vpred. No pri umelej inteligencii ostávame stále na tom istom mieste. Predsa len, jedná sa o taktickú stratégiu, v ktorej využívate diverzitu schopností vašich jednotiek a keď strieľate artilériou po nepriateľských jednotkách, čakáte, že sa aspoň pohnú. Nuž, celý CP sa stáva prechádzkou po rúrovej záhrade akonáhle dostanete delostrelectvo a skautov. Po starom ostáva aj zásobovanie jednotiek. Medici a opravné vozidlá sú základnou výbavou všetkých vašich armád, bez nich sa do boja určite nepúšťajte. Váš nepriateľ tieto jednotky však využíva len zriedka a uľahčí vám aj fakt, že nie je taký inteligentný, aby uprednostnil zneškodnenie podpory pred útočnými jednotkami.

{gallery}recenzie/codenamePanzersColdWar/3{/gallery}

Multi-player je pravdaže o poznanie lepší. Keďže hráte proti živým protivníkom, pôžitok z taktizovania a neustáleho napätia vás neminie. Na výber máte niekoľko modov, či obranných, útočných, alebo takzvaných šarvátok (skirmish). Prihlasovanie po internete je sprostredkované cez Gamespy, vytvoriť hru je jednoduché, tak ako aj pripojenie na hru vytvorený inými hráčmi.

{gallery}recenzie/codenamePanzersColdWar/4{/gallery}

Zhodnotiť Codename Panzers v týchto dňoch je bohužiaľ v neprospech autorov. Konkurencia je v zásade lepšia, avšak to neznamená, že by hra bola zlá. Dlhá kampaň, krásna grafika a podarený multiplayer sú určite veľkými plusmi pre tento titul. Bohužiaľ to nestačí, aby bežný hráč uprednostnil hru pred ostatnými. Je to škoda, lebo Panzers je titul, ktorý sa oplatí prejsť, ponúka decentný herný zážitok spolu s dĺžkou, ktorá je pre dnešné hry nadštandartná.

{wmv}/strategia/t_codenamepanz_coldwar_whatif_h264{/wmv}

 

grafika
dĺžka hry
HW nároky
príbeh
starý koncept
70% 80%
ŽÁNER RTS
VÝROBCA InnoGlow
VYDAVATEĽ ATARI/ CDPROJEKT
HRU NA RECENZOVANIE POSKYTLA SPOLOČNOSŤ EA

{metascore url=http://www.metacritic.com/games/platforms/pc/codenamepanzerscoldwar}


 

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk