Primordia – Recenzia

 

Uviaznutý a okradnutý uprostred púšte a smetí, s poslednými zvyškami energie. Do podobnej situácie by ste sa asi sotva chceli dostať, no to sú vaše vyhliadky na začiatku hry. Bežný človek by si asi začal zúfať a bol by takmer určite odsúdený na zánik, no vy sa vžijete do role Horatia Nullbuilta, a on, aj keď to tak na prvý pohľad nemusí vyzerať, rozhodne nie je bežným, a už vôbec nie je človekom!

Horatio má hneď viacero výhod, vďaka ktorým môže prežiť. Po prvé je to robot, a tak mu neprekáža nepriazeň počasia. Druhá vec je, že je robotom určeným na opravovanie a vytváranie vecí, takže si improvizáciou pomôže z kadejakej prekérnej situácie. A poslednou, a možno najvýznamnejšou vecou je, že na to všetko nie je sám, netreba totiž zabúdať, že mu pomáha jeho verný priateľ Crispin (akoby sa to aj pri toľkých jeho poznámkach dalo).

Dystopia – bezútešné, no zároveň aj krásne miesto

Ako už možno z predošlého popisu tušíte, Primordia je klasickou adventúrou zo starej školy a so všetkým, čo k tomu patrí. Pohybovať sa budete v zničenom svete budúcnosti, kde už ostávajú iba zvyšky robotov a o ľuďoch tu nie je ani chýru, ani slychu . Vaším cieľom bude zo začiatku vlastná záchrana, no ako to už býva, čoskoro vám to prerastie cez hlavu a zapletiete sa do kopy problémov, presahujúcich pôvodný zámer. Zo svojej zhavarovanej a vykradnutej lode bez energie sa tak vydáte za zlodejom a vaša cesta vás prevedie cez krásne vykreslený dystopický svet ďalekej budúcnosti. Hra je spracovaná v "old-schoolovej" ručne kreslenej grafike, ktorú si však aj napriek nízkemu rozlíšeniu ihneď zamilujete. Atmosféra je skvelo dokreslená melodickou hudbou v pozadí a celé to završujú úchvatné dialógy, ktoré sú navyše kvalitne nadabované.

Na vašej ceste stretávate mnoho postáv, z ktorých každá má osobité vlastnosti a charizmu. Rozhovory sú navyše plné vtipných, a hlavne do sveta vhodne zasadených odkazov na pop-kultúru, takže nudiť sa rozhodne nebudete. Keď sa už náhodou nebudete mať s kým zhovárať, prípadne vám bude riešenie úlohy robiť problém, na radu prichádza váš parťák – Crispin. Ten nielen že ustavične zasahuje do vašich dialógov, ale môžete si s ním hocikedy pokecať a pomedzi ironické a sarkastické hlášky vám z času na čas napovie ako ďalej. Skvelé je, že jeho repliky len tak ľahko nevyčerpáte, a keď aj náhodou áno, vždy pribudne nová v závislosti na tom, v ktorej lokácii sa nachádzate a ako ďaleko ste v príbehu zatiaľ postúpili.

You've got 99 problems but a glitch ain't one

Jediné, čo je celkom na škodu , je občasný pixel hunting (aj keď nie je až taký strašný), a k tomuto typu adventúr neodmysliteľne patrí. Hádanky sú vo všeobecnosti podarené a občas síce potrápia, no riešenie dáva vždy zmysel. Hra navyše obsahuje niekoľko úloh, ktoré sa dajú vyriešiť rôznymi spôsobmi a pomerne veľký počet rôznych koncov, takže sa dá hovoriť aj o znovuhrateľnosti. Tá je podporená aj prítomnosťou achievementov na steame, takže prejsť hru by vás malo baviť minimálne dvakrát.

Celkovo ide o veľmi podarenú adventúru zasadenú do, svojím spôsobom, krásneho sveta, ktorej nič nechýba a výborne odsýpa. Navyše sa s vašimi postavami, aj keď ide o robotov, zžijete a bude vám záležať na ich osude. Ak máte radi dobrý príbeh a sci-fi/počítače vám sú blízke, určite po hre siahnite. Zoženiete ju za pár eur a vydrží vám slušný počet hodín, v závislosti na tom, či sa rozhodnete hru preskúmať celú.

Informácie o hre

Game Cover
Primordia
Platforma: PC
Žáner: Adventúra
Výrobca: Wormwood Studios
Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Wadjet Eye Games

Naše hodnotenie

85%
 
Vitajte v pustatine, toto je váš nový domov
  Klady
  • svet
  • grafika
  • dialógy
  • rôzne konce
  • dabing
  Zápory
  • občasný prílišný pixel hunting
  • miestami priťažké úlohy
  • nutná pokročilá znalosť angličtiny
korekcia: Zednka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk