Rising Storm - Recenzia

 

Pred dvomi rokmi priniesli vývojári z Tripwire Interactive na obrazovky našich monitorov 2. svetovú vojnu. V Red Orchestra 2 sme bojovali v Európe na strane Nemecka alebo Ruska. Tematiku druhej svetovej vojny neopúšťajú, ale presúvajú ju na iný front. Rising Storm je samostatnou expanziou Red Orchestry 2, s ktorou sa dokonca na Steame nachádza pod jednou záložkou.

Rising Storm nás zavedie do Pacifiku, kde boje Rusov s Nemcami vystrieda konflikt medzi Američanmi a Japoncami. Kto hral Red Orchestru 2, tak v Rising Storm sa bude cítiť ako doma, keďže po stránke hrateľnosti sa až tak veľa vecí nezmenilo. V Rising Storm už nenájdeme kampaň pre jedného hráča, hra je zameraná na multiplayer, v ktorom prináša hneď niekoľko noviniek. 

V prvom rade je to šesť nových máp, ktoré tento datadisk obsahuje. Hlavne fanúšikom a znalcom druhej svetovej vojny budú známe názvy ako Iwo Jima, Guadal Canal či Saipan. Mapy sú dostatočne veľké a prepracované do detailov. V bojoch sa na nich môže stretnúť až 64 hráčov a vtedy je zážitok dostatočne intenzívny. Zákopy, budovy, džungľa, nepriateľ sa môže skrývať kdekoľvek a ani sa nenazdáte a budete padať čelom k podlahe bez toho, aby ste len tušili, kto po vás vystrelil. Na mapách sa nachádzajú aj vozidlá, ale tie slúžia len ako kulisa. Môžete sa za ne kryť, no jazdiť už nie. Čo je škoda, ak by boli v hre použiteľné vozidlá, určite by sa atmosféra a hrateľnosť posunula na ešte o niečo vyššiu úroveň. 

Rising Storm ponúka trojicu módov, nazvaných Countdown, Firefight a Territory. Žiaľ, prvé dva módy si zahráte len zriedka, keďže ponuka serverov s týmito módmi je zatiaľ dosť biedna. V Territory budete obraňovať alebo útočiť na jednotlivé územia. 

Oproti Red Orchestre 2 sme sa dočkali aj nových zbraní ako na jednej, tak aj druhej strane. Z dobových pušiek budete poznať napríklad známu pušku M1 Garand, ale aj mnohé ďalšie. Po stránke strelných zbraní majú navrch Američania a v ich repertoári nájdeme aj plameňomet. Svoje špeciality majú aj Japonci. Novinkou je katana, ktorá, ak sa vám podarí dostať do blízkosti nepriateľa, dokáže narobiť poriadnu zlobu. Katanu alebo pušky s bajonetmi je možné využiť aj na banzai útoky, ktoré určité poznáte aj z iných hier či filmov. Podržaním stredného tlačidla spolu s tlačidlom šprintu sa rozbehnete a ak vás nepriateľ netrafí, tak už mu nič nepomôže, na blízko je katana smrteľná. Japonci vo svojom arzenáli majú aj mínomety a pripravovať môžu pasce, napríklad nášľapná mína dokáže spraviť peknú neplechu.

Pred každou hrou, do ktorej vstúpite, si vyberiete najprv triedu svojho vojaka. Nájdeme tu už tradične známe triedy, akými sú Assault, Rifleman či Sniper. Každá trieda disponuje iným vybavením, pozostávajúcim z primárnej zbrane, sekundárnej zbrane a dodatočného vybavenia. 

Do hry je implementovaný aj systém krytia, ten však úplne nefungoval podľa našich predstáv. Stačí prísť k nejakému objektu alebo stene a stlačiť Ctrl. Postava sa potom pritlačí k stene a pravým tlačidlom sa môžete vykláňať. Občas sa nám však stalo, že postava robila presne to, čo sme nechceli. 

Rising Storm je zameraný skôr na náročnejších hráčov. Občasní hráči Call of Duty tu môžu mať problém. K víťazstvu sa dá dopracovať najmä spoluprácou, nie je problém zabiť nepriateľa na jednu ranu, zbrane sa správajú reálnejšie a pri streľbe máte skutočne pocit, že strieľate zo zbrane. 

Po grafickej stránke vyzerá titul viac-menej identicky ako Red Orchestra 2, čo stále znamená veľmi pekné grafické spracovanie. Hra hýri detailmi a spracovanie zbraní je na vysokej úrovni. Po hudobnej stránke autori trafili klinec po hlavičke. Jednotlivé skladby sú atmosférické a vhodne dopĺňajú dianie na bojisku. 

Potenciálneho záujemcu o túto hru poteší aj cena. Na Steame sa predáva za 17,99 eura a v prípade, že vlastníte Red Orchestru 2, tak zaplatíte o 25% z ceny menej. Na oplátku vám ponúkne dostatočne zábavný multiplayer, ktorý zabaví na dlhé hodiny, ak mu prepáčite zopár menších chybičiek.

Informácie o hre

Game Cover
Rising Storm
Platforma: PC
Žáner: FPS
Výrobca: Tripwire Interactive
Distribútor: Steam
Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Tripwire Interactive
Zaujala vás táto hra? Objednajte si ju na GameExpres.sk

Naše hodnotenie

80%
 
Keď vojna v Európe nestačí
  Klady
  • detailne spracované mapy
  • nové zbrane
  • nižšia cena
  • atmosférické multiplayerové boje
  Zápory
  • málo serverov pre Countdown a Firefight mód
  • použiteľné vozidlá by hre prospeli
korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk