Pro Cycling Manager 2013 - Recenzia

 

Stý ročník prestížneho Tour de France je už za nami, ale my si môžeme atmosféru tohto cyklistického preteku ďalej vychutnávať na našich herných obrazovkách, a to prostredníctvom titulu Pro Cycling Manager 2013 od štúdia Cyanide. Samotné preteky si však nebudete vychutnávať ako jazdci, sadnete si totiž na manažérsku stoličku.

Práca manažéra sa môže zdať nepodstatná a občas to vyzerá tak, že všetko musia robiť samotní pretekári, avšak nie je tomu tak. Táto hra vám ukáže, že manažovať taký cyklistický tím nie je med lízať. Musíte zjednávať zmluvy, hľadať sponzorov, starať sa o pohodlie pretekárov a nakoniec im dávať pokyny počas jednotlivých etáp. Zahrať si môžete vo viacerých módoch, no, ako názov hry napovedá, ten najdôležitejší je manažérsky mód.

V ňom si vyberiete z viac ako sedemdesiatich licencovaných tímov. Niektorých pretekárov sa zrejme licencia netýka, a tak v tímoch nachádzame skomolené mená. Po výbere tímu si oblečiete manažérsky oblek a začnete sa venovať všetkým aktivitám, ktoré sú s touto prácou späté. V kalendári nájdete viac ako stopäťdesiat pretekov, ktoré sú rozmiestnené takmer po celom svete, no všetkých sa zúčastniť nemôžete. 

Pred každým športovým podujatím, či už väčším alebo menším, musíte jazdcov najprv registrovať. Ich počet sa mení na základe pravidiel jednotlivých pretekov, no väčšinou sa to pohybuje okolo šesť až osem. Po registrácii udelíte každému jazdcovi tímovú úlohu – či sa bude tlačiť dopredu alebo bude slúžiť ako podpora jeho spolupracovníkov. Na záver vyberiete vybavenie vašich zverencov. Musíte zvoliť helmu, rám bicykla, predné či zadné koleso, avšak musíte si dať pozor, aby ste zvolili správny typ a značku. 

Po tom všetkom prichádza na rad tá najdôležitejšia vec a tou sú samotné preteky. Tie môžete prejsť rýchlou simuláciou, no vtedy do pretekov nezasahujete vôbec. Druhou alternatívou sú 3D preteky, kedy máte možnosť sledovať priamy prenos z miesta činu, a tým pádom môžete kričať pokyny svojim zverencom. Musíte však dávať pozor na energiu, tepovú frekvenciu či stav vody. Ak začnete pretek zhurta a budete vášho pretekára tlačiť dopredu, skôr či neskôr nebude stíhať s dychom, unaví sa a tým pádom sa môže ocitnúť na posledných miestach peletónu. Po každom preteku môžete vidieť stupne víťazov pre každú kategóriu – víťaz etapy, najlepší jazdec do dvadsaťjeden rokov či hráč s najlepším bodovaním. 

Manažérsky mód však vyžaduje veľa času, a tak v hre nájdeme aj pár jednoduchších módov. Môžete vyskúšať časovku, jednu etapu Tour de France či obyčajný pretek bez všetkého zaťaženia. Snáď najzaujímavejším vedľajším módom sú preteky v hale, kde sa zmení štýl hry úplne. Teraz ovládate priamo jedného z jazdcov, avšak sú to cyklisti, ktorých v iných módoch nenájdete. Nastavujete rýchlosť, sledujete výdrž a snažíte sa nevyčerpať jazdca a šípkami predbiehate protihráčov. 

Posledným hrateľným módom je hra pre viacerých hráčov. Tu je vidieť, že sa vývojári inšpirovali z viacerých hier. Po prihlásení získate balíček dvanástich kartičiek, kde sa môžu nachádzať hráči, výbava, zmluvy a podobne. Za herné, ale aj za reálne peniaze si môžete kupovať jednotlivé balíčky, ktoré sú rozdelené do viacerých kategórií – bronzový balíček, strieborný balíček, zlatý balíček a legendárny balíček. Po nakúpení si zaregistrujete hráčov, vyberiete im výbavu a hor sa do hry!

V hre ešte nájdeme editor tratí, no práca s ním je trošku zložitá, avšak keď sa to naučíte, môžete vytvárať „umelecké diela“. Oproti iným manažérom, ako napríklad Football Manager, je hra o niečo jednoduchšia a menej zdĺhavá. Na každom rohu tratí nájdeme reklamy, ktoré sú stále rovnaké, teda na štúdio Cyanide, a občas uvidíme reklamu vydavateľa, Focus Home Interactive. Čo určite nepoteší sú strašne dlhé načítania pred každým pretekom a niekedy sa medzi nimi stihnete aj osprchovať (pozn. autora). 

Graficky je hra zvládnutá vcelku dobre. Menu manažéra je celkom prehľadné, avšak samotná 3D simulácia pretekov nie je optimalizovaná na výbornú. Pretek často seká aj na výkonnejšom počítači. Hudba sa často opakuje a po dlhšom hraní sa opočúva, a tak vám bude časom liezť na nervy. Pretekom vás sprevádza komentátor, ale nenahovorí toho veľa a jeho hlášky budete vedieť časom naspamäť. 

Verdikt

Manažérske hry sa v tejto dobe dostávajú väčšinou len hráčom, ktorí majú o daný šport záujem alebo len tento žáner obľubujú. Táto hra určite nie je pre všetkých hráčov, no v rámci svojho žánru si viedla obstojne. Hru znepríjemňujú akurát tak dlhé loadingy, chýbajúce licencie niektorých hráčov a občas aj zvuková stránka.


Informácie o hre

Game Cover
Pro Cycling Manager 2013
Platforma: PC
Žáner: Športová simulácia
Výrobca: Cyanide Studio
Distribútor v SR: Comgad
Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Comgad
Zaujala vás táto hra? Objednajte si ju na GameExpres.sk

Naše hodnotenie

67%
 
Pomôžte Saganovi vyhrať Tour de France
  Klady
  • možnosti manažéra
  • editor tratí
  Zápory
  • dlhé loadingy
  • chýbajúce licencie
  • takmer žiadne inovácie oproti predchodcovi
korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk