Pro Evolution Soccer 2014 - Recenzia

 

Herná scéna zažíva každoročne boje medzi dvoma futbalovými značkami – FIFA od EA Sports a Pro Evolution Soccer od Japoncov zo štúdia Konami. Tieto dve hry rozdeľujú komunitu na dva tábory, medzi ktorými prebiehajú žabo-myšie vojny. Čo si však budeme klamať, Konami má čo doháňať, aby sa aspoň vyrovnalo konkurencii. Dokáže hra zaujať inováciami alebo to bude opäť len aktualizácia súpisiek?

 

Prvá základná vec, ktorá vás sklame ešte pred zahájením zápasu, sú chýbajúce licencie. Asi najväčším sklamaním je Anglická liga, kde nájdeme len jediný licencovaný klub, ktorým je Manchester United. Ak si chcete zahrať za iné kluby, musíte ich vydedukovať z názvov ako Man Blue (Manchester City), Merseyside Red (Liverpool) či London FC (Chelsea). Nechýbajú však len názvy, ale aj logá, dresy a občas sa na seba hráči vôbec nepodobajú. Najväčšie prekvapenie na vás čaká, keď si budete chcieť zahrať za slovenskú reprezentáciu, v ktorej nájdeme vymyslené mená, takže na miesto obrancu Mareka Čecha môžeme vidieť hráča s podivným menom Malev Cecf.

Za spomenutie stojí aj práca modérov, ktorí opravili licencie, a tak ste si mohli hru naplno vychutnať už počas prvých dní. Naopak potešia licencie prestížnych súťaží ako Liga Majstrov, kde je licencované takmer úplne všetko od reklám, cez hudbu, až po rozhodcov. Vyššie spomínaná Liga Majstrov však nie je jedinou licencovanou súťažou a v hre nájdeme po novom aj ázijskú či argentínsku ligu.

Potešil aj nový Fox Engine, ktorý sa snažil hru postaviť na rovnakú úroveň, akú má konkurencia, no čo si budeme klamať, stále to nie je ono. Autori konečne pochopili, že lopta môže fungovať ako samostatný element, a tak sa môže stať, že vám lopta hocikedy odskočí a reaguje na stav trávnika. Oproti FIFE sa nám zdalo , že hra je trochu pomalá, no je tu možnosť zvýšiť si rýchlosť hry . Pohyby hráčov však stále nevyzerajú prirodzene a ovládanie občas reaguje oneskorene, čo vám skazí viacero šancí.

Zmenil sa aj systém striel a z diaľky sa dajú vsietiť veľmi pekné góly, ktoré vymetú pavučinu z rohu brány. Tým pádom, že lopta spoznala fyziku, môžete dať kopec náhodných gólov typu – strela z diaľky, lopta sa odrazí od protihráča a brankár bude bez šance. Brankári sa dočkali tiež viacero zmien, no najviac vás sklame ich nerovnomernosť – raz brankár vyrazí takmer jasný gól a neskôr za svoj chrbát pustí úplne slabú strelu. Z inovácií je potrebné spomenúť aj zahrávanie priamych kopov a rohov. Štúdio Konami konečne našlo systém, ktorý bude vyhovovať množstvu hráčov. Pri kopaní priamych kopov máte naznačenú dráhu strely, a tak môžete strieľať krásne góly. Už to nebude len lotéria, ako doteraz.

Graficky hra vyzerá krajšie ako minulý rok, avšak s konkurenciou sa to stále nedá porovnať . Tváre niektorých hráčov vyzerajú, akoby utiekli z Londýnskeho múzea voskových figurín . Puntičkárov potešia detaily, ako napríklad novinári nastúpení pred zápasom s kamerami, usporiadatelia, ľudia, ktorí sa prechádzajú po trávniku a kontrolujú kvalitu či diváci. Dresy kopírujú telá hráčov a nestoja na nich ako na vešiaku, ako tomu bolo po minulé roky.

Na skvelú zvukovú stránku hry sme zo športových hier už zvyknutí. Opäť tu máme viacero skladieb, ktoré sa vám vryjú do hlavy a neopakujú sa až tak často. Počas zápasu vás sprevádza už stará známa komentátorská dvojica, avšak ich hlášky sa veľmi často opakujú a po pár hodinách hrania už budete vedieť tieto "perly" naspamäť. Atmosféra na štadiónoch je veľmi dobrá. Diváci reagujú na takmer každý pohyb vášho tímu, a to či už smerom vpred alebo naopak. Ak sa dlhšie nedostanete k lopte, vypískajú vás.

Módov, ktoré si môžete zahrať, je viacero, avšak medzi tie najdôležitejšie patria mód sezóny, v ktorom si vyberiete tím a budete pôsobiť v roli hlavného trénera. Pohárový mód, kde si vyberiete pohárovú súťaž, v ktorej chcete pôsobiť a snažíte sa dostať čo najďalej, ak však náhodou zo súťaže vypadnete, hra pre vás končí. Posledným dôležitým režimom je mód stať sa legendou, kde si vytvoríte vlastného hráča, s ktorým sa postupne dostávate do vyšších súťaží.

Verdikt

Pro Evolution Soccer 2014 zaostáva v hrateľnosti, čo by mala byť alfa a omega celej hry. Na to, že hra neobsahuje licencované tímy, si začíname zvykať, avšak stále je to vec, ktorá sklame. Komentátori hry opakujú tie isté výroky stále dookola, a to časom poriadne začne liezť na nervy. Nový PES tento rok nedopadol tak, ako autori sľubovali, a tak zaostávajú za konkurenciou o pár krokov.

Informácie o hre

Game Cover
Pro Evolnution Soccer 2014
Platforma: PC
Žáner: Športová simulácia
Výrobca: Konami
Distribútor v SR: KON TIKI
Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: KON TIKI
Zaujala vás táto hra? Objednajte si ju na GameExpres.sk

Naše hodnotenie

69%
 

Zelená je tráva, futbal to je hra!

  Klady
  • systém zahrávania priamych kopov
  • vlastnosti lopty
  Zápory
  • licencie
  • hrateľnosť
  • komentátori hry
korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk