Football Manager 2014 - Recenzia

 

Futbalová sezóna je opäť raz v plnom prúde. A na trh sa dostáva každoročne vydávaný futbalový titul Football Manager 2014 od štúdia Sports Interactive. Čo od tohto žánru očakávate? Bude to len update zostáv a hráčov alebo sa dočkáme kompletne prerobenej hry? Môže nás tento žáner ešte vôbec niečím prekvapiť?

Už teraz môžeme povedať, že je to viac-menej z každého rožka troška. Už na začiatku si všimnete prerobené menu, ktoré sa dočkalo redizajnu, a je oveľa viac prehľadnejšie ako doteraz. Herné módy však zostali tie isté. Mód Football Manager ponúka takmer reálny pohľad na život manažéra. Riadite tréningy, vediete zápasy, zúčastňujete sa tlačových konferencií, zjednávate zmluvy s hráčmi, ale aj s funkcionármi. Tento mód toho obsahuje naozaj mnoho a môže si ho dovoliť hrať málokto, pretože vyžaduje veľa času a sústredenia sa.

Pravdepodobne najhranejším módom je mód Classic, v ktorom robíte v podstate to isté, čo v tom predchádzajúcom, avšak nepotrebujete na neho až toľko času. Zápasy môžete dať na starosť vášmu asistentovi a vy sa dozviete až konečný výsledok zápasu. Menej dôležité veci sú skrátené alebo dokonca vynechané, a to preto, aby nezaberali toľko času. Zaručene, pri tomto móde si často budete hovoriť starú známu hráčsku vetu: „Už len jeden zápas a idem spať.“ Pre tento mód je dostupné aj krížové ukladanie hry s konzolou PlayStationVita, čo znamená, že ak hráte na počítači a musíte niekde odísť, jednoducho zapnete Vitu a pokračujete v tej istej hre.

Posledný mód pre jedného hráča je režim vopred definovaných výziev. V ňom si vyberiete tím, za ktorý chcete hrať, a vyberiete si jednu zo siedmych rozličných výziev. Uveďme si príklad. Dostanete sa do klubu, ktorý je v polovici sezóny na chvoste tabuľky a vašou úlohou je zabrániť zostupu do nižšej ligy; alebo sa dostanete do tímu, kde je väčšina kľúčových hráčov zranených a vašou úlohou je udržať tím na stanovenej priečke v tabuľke. Po skončení danej výzvy si môžete prezrieť svetový rebríček, kto koľko bodov v jednotlivých výzvach nazbieral a môžete pokračovať v hre.

V samotnej simulácii zápasov pribudlo veľa detailov. Hráčov už dokážete spoznať aj bez toho, aby ste na nich klikali. Majú rozdielne vlasy, výšku a dokonca je vidieť aj čísla dresov, čo doteraz nebolo možné. Hráči sa chovajú prirodzenejšie a fyzika lopty sa stala viac reálnou. Príprava na zápas a pozápasový report je oveľa viac podrobnejší, čo vám pomôže pri vyberaní taktiky na nasledujúci zápas.

Vývojári sa potrápili s licenciami, a tak môžete nájsť reálnych hráčov aj v nižších ligách. Všetko je plne licencované, okrem medzinárodných súťaží. Logá tímov sú tiež vymyslené, nad čím sa nám pozastavuje rozum. Manažéri súperov už nevyberajú tú najlepšiu možnú zostavu, ale snažia sa občas aj experimentovať s mladými hráčmi či s novými formáciami. Rozhovory s hráčmi a vedením prešlo tiež redizajnom a zmenili sa aj možnosti, ktoré máte k dispozícii.

Po grafickej stránke je hra oveľa lepšie vyriešená ako predchádzajúci titul. Všetko je oveľa prehľadnejšie a v hre sa bude ľahko orientovať aj úplný nováčik. Simulácia zápasu je tiež vylepšená už spomínanými detailmi. Po zvukovej stránke v podstate nie je čo hodnotiť, akurát tak zvukové efekty na štadiónoch, ktoré zodpovedajú atmosfére reálneho futbalového zápasu. Chýba však hudobný podklad, ktorý by však musel byť kvôli dĺžke hry enormne rozsiahly.

Verdikt

Football Manager 2014 je oveľa lepšou hrou než predchádzajúci titul. Hoci základ hry ostáva rovnaký, pozitívne hodnotíme hlavne prehľadnosť, ktorá dokáže prilákať mnoho nových hráčov, ktorí o tento žáner doposiaľ ani nezakopli. Odradiť od hrania môže zvuková stránka, avšak nie je to až taký „brutálny“ problém, pretože si môžete vytvoriť vlastný playlist.

Informácie o hre

Game Cover
Football Manager 2014
Platforma: PC
Žáner: Športová simulácia
Výrobca: Sega
Distribútor v SR: Cenega
Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Cenega
Zaujala vás táto hra? Objednajte si ju na GameExpres.sk

Naše hodnotenie

93%
 

Zábavný futbalový manažér?

  Klady
  • vylepšená simulácia zápasov
  • možnosti manažéra
  • prehľadnosť
  Zápory
  • zvuková stránka
korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk