Sniper Elite: Nazi Zombie Army 2 - Recenzia

Hádajte čo! Máme tu ďalšiu kooperačnú zombie strieľačku a tentoraz ide o pokračovanie nie veľmi kvalitného počinu s názvom Sniper Elite: Nazi Zombie Army. Áno, ide o tú hru, ktorá vyšla pred približne deviatimi mesiacmi. A dvojka je skôr čisto priemerné DLC než plnohodnotné pokračovanie.

 

Príbeh by ste hľadali márne

Príbeh hry, ak ho tak môžeme nazvať, sa opäť točí okolo Hitlera, tajomného artefaktu a zombie. To všetko sa dozviete v úvodnej cut-scéne, a tým aj hasne akákoľvek ďalšia snaha vývojárov vtiahnuť hráča do deja, respektíve toho, čo sa okolo neho deje. Ani jedna zo štyroch postáv, za ktoré môžete hrať, počas hry neprehovorí, a to ani počas cut-scén sprevádzajúcich úvod a záver každej z piatich misií. Práve v tom exceluje napríklad duo titulov Left 4 Dead, ku ktorým by sa Nazi Zombie Army dalo najľahšie prirovnať. Aj keď sa hra vzhľadom na vybranú postavu nijak nemenila, vytvorili ste si k nim určitý vzťah, práve kvôli ich osobnostiam a komentárom. V Sniper Elite si v podstate len vyberiete skin.

Ak neplánujete hrať s kamarátmi, ruky preč

V každom leveli, podobne ako v spomínanom Left 4 Dead, sa musíte cez hordy nemŕtvych prepracovať až na koniec. Smrť znamená reštart od checkpointu, ktorý má podobu úkrytu, poskytujúceho náboje a rôzne výbušniny. Preto je nutná kooperácia medzi hráčmi, a pokiaľ by ste chceli hrať sami, cítili by ste sa nielen frustrovane z opakovania niektorých pasáži, ale aj by ste sa veľmi rýchlo začali nudiť. Škoda, že autori nepridali aspoň jedného AI spoločníka. Ak sa pýtate prečo, tak mi verte, že sú chvíle, kedy stihnete ísť na záchod a spraviť si olovrant, kým vám nájde hru, do ktorej sa môžete pripojiť. Našťastie, komunita si je toho vedomá a dohaduje sa na spoločných hrách cez fórum alebo chat. Aj tak je najjednoduchší spôsob kúpiť rovno štyri kópie hry a hrať s kamarátmi. Verím, že pri takom zážitku by aj moje hodnotenie išlo nahor.

Čo sa týka samotnej akcie, tá zabaví, no nie nadlho. Zbraní je málo (rozdiel v nich minimálny) a väčšinu času sa aj tak len snažíte trafiť čo najlepší „headshot.“ Keby autori pridali akýkoľvek primitívny RPG systém alebo zlepšovanie základných schopností, hneď by to obohatilo hrateľnosť a mali by ste cieľ, za ktorým sa hnať. Takto sa stereotyp dostaví rýchlejšie, než by ste si želali (stalo sa, že som si v polovici levelu povedal, nech to už skončí). Zombíkov zabíjate v podstate nonstop. Či už čakáte na otvorenie cesty ďalej alebo sa len bránite prichádzajúcim hordám. Žiadna nápaditosť, ani nič nové. Predstavte si vrchol priemernosti v tomto žánri. Zachraňuje to aspoň dizajn prostredia, ktorý je na slušnej úrovni a neopakuje sa. Raz ste v nemeckom bunkri, inokedy beháte v zákopoch či zbombardovaných budovách. Odporúčam hrať na najťažšom stupni náročnosti, pretože až tam pocítite nedostatok nábojov a nutnosť skúmať okolie. Taktiež sa faktor strachu zvyšuje, pretože prežiť je omnoho ťažšie, a tak si musíte so spoluhráčmi oveľa viac kryť chrbát. A pokiaľ vám to nestačí, v lobby si môžete zvýšiť aj počet nepriateľov, ktorí sa na vás vrhnú.

Audiovizuálne to nie je také zlé

Graficky je na tom Nazi Zombie Army 2 v podstate rovnako ako predchádzajúci diel – či „pôvodný“ Sniper Elite V2. Opäť ide o Unreal Engine 3, ktorý Rebellion využíva veľmi dobre. Kvalita textúr je na úrovni a nechýba veľké množstvo parádne vyzerajúcich efektov. Najmä hmla a všadeprítomný opar majú veľký dopad na atmosféru hry. Avšak, je tu aj pár nedostatkov. Tým prvým sú trošku prestrelené hardvérové nároky, ktoré som spĺňal bohato, no napriek tomu sa objavil problém číslo dva, a to prepad fps. Ten nastával najmä počas mierenia optikou, čo je v podstate jeden z najdôležitejších prvkov hry a verte mi, že ten rozdiel, keď sa snažíte mieriť pri 30 a menej snímkach za sekundu, je naozaj cítiť. Skvelé sú zvuky a hlavne hudba. Tá veľmi pripomína b-čkové filmy z osemdesiatych rokov a je veľká škoda, že sa celá hra neniesla v tomto duchu. Napríklad, niečo v štýle hororov od Carpentera. Išlo by tak o niečo nové a stereotyp by ste nepocítili hneď po prvých pár hodinách hrania.

Rebellion mal radšej šetriť sily a pracovať na Sniper Elite 3

Bohužiaľ, Sniper Elite: Nazi Zombie Army 2 ničím neprekvapil a radšej než samostatný titul mohli autori vydať päť nových levelov a pár nepriateľov ako DLC do prvého dielu. Takto ide len o krátkodobú zábavku s veľmi peknou cenou a ak nemáte s kým aktívne hrať, je na trhu plno lepších možností.

Informácie o hre

Game Cover GameExpres.sk - predaj hier - hry pre PC a konzoly
Sniper Elite: Nazi Zombie Army 2
Platforma: PC
Žáner: Akčná
Výrobca: Rebellion
Distribútor v GB: Rebellion
Distribútor v SR: Hypermax
Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Hypermax
Zaujala vás táto hra? Objednajte si ju na GameExpres.sk

Naše hodnotenie

52%
 
"Nacisti, zombie a tie ďalšie klišé"
Klady
  • cena
  • audiovizuálne spracovanie
  • b-čková atmosféra
Zápory
  • nedostatok hráčov a nulový singleplayer
  • stereotyp
  • málo obsahu
  • premrhaný potenciál
korekcia: Lenka Macsaliová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Odber noviniek

Gamesite.sk
Zoznam.sk