Next Car Game - Preview

Každý z vás už pravdepodobne počul buď o tomto titule, alebo jeho duchovnom predchodcovi, sérii Flatout. Tá sa do pamäti hráčov zapísala najmä vďaka svojmu prístupu k žánru ako k celku. V reálnom svete, keď jazdíte po trati vo vysokej rýchlosti a nabúrate, určite nezostane vaše auto bez škrabanca, ako tomu dovtedy bolo v populárnej sérii Need For Speed. 

Flatout obsahoval všetko – deštrukciu, rýchle autá, upgrade vozidla, rôznorodé prostredia a brutálne zmýšľajúcu AI. Next Car Game, nový duchovný nasledovník dnes už mŕtvej série, sa snaží vrátiť deštrukciu do pretekárskeho žánru a vyzerá to tak, že sa máme na čo tešiť.

Next Car Game už vo svojom skorom štádiu vývoja nasadil svojim konkurentom latku veľmi vysoko. Deštrukčný model, ktorý bol už prezentovaný mnohokrát, doposiaľ vyzerá ako najlákavejší feature prichádzajúceho titulu. Komu by sa nepáčilo maximálne „rozflákať“ svoje auto? V aktuálnej verzii hry ste schopní ho zdemolovať až do takej miery, že z neho zostane napríklad len blatník s kolesom. Avšak pojazdný! V hre, ako v pretekoch, tak i v obľúbenom derby, je však stanovená hranica, pri ktorej sa vaše auto nebude dať už ďalej ničiť.

Grafická stránka titulu sa zatiaľ uberá dobrým smerom. Hudba v tomto štádiu hry ešte nebola implementovaná, ale keďže je Next Car Game hrou vyvíjanou firmou Bugbear, môžeme očakávať, že bude kvalitná. Zvuky áut, ktoré sú už prítomné, znejú totiž naozaj dobre. Ich dynamika, napríklad pri rýchlom prechode z jedného zvuku do druhého, je plynulá a nepostrehnuteľná. A to je hra stále len v alfa štádiu.

Po prvom zapnutí pretekov pocítite starú, kvalitnú hrateľnosť Flatoutu, obohatenú o lepšiu, vierohodnejšiu fyziku auta a náznak zákernej a kvalitnej umelej inteligencie, ktorá je už teraz na vysokej úrovni, a to aj napriek niekoľkým chybám. Autá súperov sú staré dobré agresívne prasce, ktoré sa na vás hrnú zo všetkých strán a neustále vám robia zo života peklo. Prostredie je deštruktívnejšie než hocikedy predtým a so správnou rýchlosťou a uhlom zničíte takmer všetko.

Hra však, vzhľadom na súčasné štádium, v ktorom sa nachádza, disponuje neduhmi. Tým hlavným je menu, ktoré je, aj napriek faktu, že spĺňa svoju funkciu, dizajnované v štýle „Ctrl+C + Ctrl+V“ z World of Tanks. Fyzika je pri menej ako 45fps veľmi nerealisticky prepočítavaná, nastavenia sú vysoko minimalistické, priam ako pri známych konzolových portoch, čo však, vzhľadom na alfa fázu, berieme ako poľahčujúcu okolnosť. Hodili by sa tiež nejaké úpravy v hrateľnosti, keďže z trate vyletíte až príliš ľahko. Naopak, optimalizácia a niektoré vyššie spomenuté aspekty hry vyzerajú byť už ako z hotovej hry.

Next Car Game sa hrá a vyzerá plnohodnotne už teraz. Keď titul hráte, chýbajúcu hudbu si síce všimnete, tak isto aj možnosť výberu z troch tratí a dvoch áut či to, že veľa možností v hre zatiaľ nie je. Pocit z alfy ako z celku je však aj napriek nedostatkom veľmi dobrý a zanechal hlboký dojem – je prekvapivé, že ide len o túto verziu. Máte ten pravý pocit z pretekov, rýchlosti a hlavne z tej do neba ospevovanej deštrukcie, a to i napriek veľmi okresaným možnostiam, ktoré hra zatiaľ ponúka. Je hrateľná, optimalizovaná ihneď zo začiatku – samozrejme, stále má rezervy, ale je to naozaj solídne zoptimalizované už teraz, obsahuje plnohodnotnú umelú inteligenciu, prepracovaný fyzikálny model s minimom problémov, grafickú a zvukovú kvalitu veľkých titulov.

Next Car Game vyzerá nádejne. Ak bude Bugbear pokračovať týmto smerom, budeme tu mať po dlhom čase poriadne kvalitný titul. Investícia do Steam Early access sa oplatí už teraz a navyše prispeje autorom na samotný vývoj. Next Car Game je povinnosťou pre všetkých fanúšikov Flatoutu, ničenia a chaosu. „Here comes a revolution!“

korekcia: Lenka MacsaliováPáči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk