Wolfenstein: The New Order - Recenzia

William "B.J." Blazkowicz. Hlavný hrdina legendárnej a zároveň aj jednej z prvých FPS Wolfenstein 3D. Už je to dvadsaťdva rokov, od jeho premiéry v hernom svete a päť rokov, odkedy sme sa mohli zhostiť jeho roly v hre Wolfenstein od Raven Software. Tentokrát sa roly vývojárov ďalšieho titulu s Blazkowiczom ujali veteráni štúdia Starbreeze, ktoré stálo za výbornými hrami The Chronicles of Riddick a The Darkness. A odviedli kus skvelej práce!

Ako by to vyzeralo, keby nacisti vyhrali druhú svetovú vojnu?

Dej hry vás zavedie do šesťdesiatych rokov, no svet je úplne iný. Keď sa Blazkowicz po štrnástich rokoch preberie z kómy, svetu vládnu nacisti. Vlajka s hákovým krížom v strede je viditeľná v každom kúte sveta a árijská rasa sa stala tou dominantnou. Každý, kto sa postavil systému bol buď uväznený alebo zastrelený. Už neexistuje žiadny odboj, ku ktorému by sa William pridal po tom, ako s Annou, ktorá sa o neho starala v sanatóriu, utečú pred nacistami. Aspoň tak to na začiatku vyzerá. Čo už však bude nasledovať ďalej, to vám nebudeme prezrádzať, no musím vývojárov pochváliť za naozaj pútavý príbeh, aký sa málokedy podarí zahrnúť do FPS. Všetky postavy majú svoj osobný príbeh a aj si k nim vytvoríte určitý vzťah a to hlavne k tým záporným. Ako Frau Engel, tak aj Totenkopf vo vás vyvolajú dostatočný odpor. Hra prekvapivo hneď v úvode, kedy ešte budete bojovať počas druhej svetovej vojny, ponúka dôležité rozhodnutie, ktoré vás bude sprevádzať celou hrou. Aj keď dopad na príbeh to má minimálny, po hernej stránke si pri zvolení prvej možnosti budete zvyšovať maximálny život a pri druhej zase štít. Podobne je to aj pri odomykaní zámkov, ktoré je riešené cez jednoduchú minihru, kde taktiež nájdete dve možnosti pre jednotlivé príbehové línie.

Výborná je diverzita jednotlivých kapitol. Raz budete bojovať v starom hrade, pripomínajúcom Return to Castle Wolfenstein, neskôr sa zas ocitnete v pracovnom tábore alebo výskumnom stredisku v Londýne. A vrcholom je samozrejme mesačná základňa. Level dizajn je taktiež veľmi slušný. Napriek tomu, že ide o striktne lineárnu hru, málokedy natrafíte na čistokrvne koridorovú pasáž a hra vám vždy ponúka viac ciest, ako sa dostať ďalej. Poteší aj herná doba, ktorá v našom prípade čítala slušných dvanásť hodín, čo je na modernú FPS naozaj dostatok. Pokiaľ sa navyše budete venovať zbieraniu všetkých skrytých pokladov, listov a vylepšení, môže vám dokončenie hry zabrať ešte viac. Po jej dokončení a zozbieraní všetkých enigma šifier, si môžete odomknúť aj špeciálne herné módy, v ktorých máte napríklad oveľa viac zdravia, ale stojíte proti väčšiemu odporu nacistov alebo máte vypnuté ukazovatele života, štítu a nábojov, čo vás núti sa viac kryť a takticky útočiť. Pre najväčších odvážlivcov je tu hardcore režim, v ktorom keď umriete, celú hru musíte začať odznova.

Oldschool prvky v modernej FPS

A aj keď nič extra nové v The New Order nenájdete, neustále si budete hovoriť, kde tieto herné prvky zmizli, keď kedysi fungovali tak dobre. V jadre je The New Order klasická FPS, aké sme hrali v deväťdesiatych rokov a začiatkoch druhého tisícročia. Hrateľnosť je akčná, frenetická a brutálna. Zbraní si užijete dostatok a po dlhej dobe si ich konečne budete môcť niesť naraz všetky. Väčšinu si dokonca môžete užiť aj v oboch rukách a každá zbraň má navyše aj sekundárny režim streľby. Pri samopale je to granátomet, pri brokovnici zase špeciálne projektily, ktoré sa odrážajú od stien. Poteší aj viditeľný rozdiel a vývoj jednotlivých modelov v šesťdesiatych rokoch. Zaujímavým doplnkom arzenálu je aj Laserkraftwerk. S touto „hračkou“ budete na začiatku len orezávať pletivo, čím si umožníte vytvoriť cestu ďalej. No neskôr sa dostanete k niekoľkým vylepšeniam, ktoré z nej spravia ultimátnu zbraň. Pozor však na veľmi rýchlo sa míňajúcu batériu, ktorá sa dá dobiť len na špeciálnych nabíjacích staniciach.

S touto zásobou zbraní nebudete bojovať len proti obyčajným vojakom, ale ako je už v sérii Wolfenstein známe, aj proti rôznym výtvorom tretej ríše. V The New Order sú to samozrejme známi supersoldaten, čiže supervojaci, vyzbrojení nebezpečnými guľometmi a taktiež robotické psy panzerhund. Stretnete sa aj s ich oveľa menšími a psovitejšími verziami, ktoré väčšinou strážia dôležitých veliteľov. Spomenúť musím aj rozdielnosť uniforiem vojakov, ktoré sú skoro v každej kapitole iné a dodávajú tak pri hraní pocit, že neustále na vás hra chrlí nový druh nepriateľov. Nepoteší však ich umelá inteligencia, ktorá chvíľami predvádza riadne kiksy. Občas na vás nepriatelia len pozerajú a to hlavne tí, ktorí sú vyzbrojení len obuškami a niekedy vám zase po jednom nabiehajú rovno na mušku do dverí, bez jediného zmyslu taktiky.

Moderným prvkom v hre je aj zlepšovanie schopností, no nejde o žiadny systém získavania schopností a levelov. Vylepšenia získate vo forme perkov za splnenie určitej výzvy. Od jednoduchých, ako zabiť dvoch nepriateľov naraz jedným granátom, až po náročnejšie, ako určitý počet zabití sekundárnym módom konkrétnej zbrane. Jednotlivé perky na seba aj nadväzujú a ich odmeny sú väčšinou veľmi jednoduchého rázu. Zvýšiť si môžete počet nábojov v zásobníku, maximálnu nosnosť granátov alebo hádzacích nožov. A keď už sme pri tých nožoch, hra obsahuje aj jednoduchý stealth prvok. V určitých pasážach každej kapitoly máte možnosť zabiť v tichosti veliteľa jednotky, čo vám odokryje lokalitu všetkých skrytých predmetov na mape. Stealth je to však naozaj primitívny a slúži len ako doplnok hrateľnosti. V jednoduchosti, budete sa len plížiť, hádzať nože a podrezávať krky. To však neznamená, že by tento prvok nebol zábavný. Škoda však spomínanej AI, ktorá práve pri stealth pasážach ukazuje najviac chýb.

id tech 5 opäť komplikuje technickú stránku hry

Nový Wolfenstein využíva engine id tech 5, ktorý síce na konzolách funguje výborne, no na PC sa podobne ako pri RAGE nevyhnete niekoľkým problémom. Opäť môžete vidieť doskakovanie textúr a mnohí hráči sa sťažujú na padanie hry. My sme sa stretli aj s nefunkčnou vertikálnou synchronizáciou, ktorá spôsobovala viditeľný screen tearing. Vynútenie cez ovládací panel grafickej karty zas malo za následok prepady snímok za sekundu, takže riešenie ostáva len na vývojároch a dúfame, že sa opravný update objaví čo najskôr. Po kvalitatívnej stránke grafickej prezentácii nie je veľa čo vyčítať. Akurát pri bližšom skúmaní textúr je vidieť nízke rozlíšenie niektorých predmetov a okolia. To však neplatí o postavách, ktorých tváre a aj oblečenie a hlavne uniformy vyzerajú perfektne. Rovnako aj nasvietenie alebo efekty pri akčných prestrelkách ako výbuchy, záblesky výstrelov a rozpadávajúce sa steny sú na veľmi vysokej úrovni. V superlatívoch môžeme hovoriť aj o hudobnej stránke, ktorá počas akcie naberá grády a cut-scénam dodáva potrebnú atmosféru. To isté môžeme povedať aj o dabingu, ktorý je na jednotku s hviezdičkou. Všetkým postavám boli pridelení výborní dabéri a pozitívom je aj fakt, že sa v hre objavuje poľština a nemčina a nie angličtina s prízvukom jednotlivých národností.

Wolfenstein: The New Order ist verdammt gutes Spiel

Machines Games nám s novým Wolfensteinom ukázali, ako má vyzerať moderná strieľačka na úrovni. Príbeh vás vtiahne okamžite a to najmä vynikajúcimi cut-scénami. Frenetická akcia vám zase dopraje satisfakciu pri strieľaní, v ktorom si užijete bohatý arzenál a slušné množstvo typov nepriateľov. Herných možností je dostatok a rovnako poteší aj slušná herná doba. Okrem technickej stránky a problémov s enginom naozaj nie je čo vytknúť a dúfame, že rovnako budeme môcť vychváliť aj blížiaci sa nový Doom.

Informácie o hre

Game Cover GameExpres.sk - predaj hier - hry pre PC a konzoly
Wolfenstein: The New Order
Platforma: PC
Žáner: FPS
Výrobca: Machine Games
Distribútor v GB: Bethesda Softworks
Distribútor v SR: Cenega
Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Cenega
Zaujala vás táto hra? Objednajte si ju na GameExpres.sk

Naše hodnotenie

85%
 
"Legenda FPS žánru je späť!"
  Klady
  • akcia, akcia, akcia
  • príbeh a postavy
  • vynikajúca hudba a dabing
  • herné mechaniky
  Zápory
  • technické problémy
  • až na drobné nedostatky v AI nič vážne

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk