Stronghold Crusader 2 - Recenzia

Stronghold je jedna zo sérií, ktorej sa vo svojom čase nedostalo veľkej pozornosti, aj keď je to jedna z najlepších RTS a hodnoteniami dokonca prekonáva každý jeden diel slávneho Age of Empires. Hra Stronghold sa ale líši od klasických „stredovekých" stratégií v tom, že je masívne zameraná na hrady, ich budovanie, obraňovanie a dobýjanie. Podarilo sa teda štúdiu Firefly po ich predošlých fiaskach oživiť sériu z popola?

Sériu Stronghold, a hlavne jej prvé dva diely Stronghold a Stronghold: Crusader, si budú pravdepodobne pamätať len trošku starší hráči, ktorí v danom čase pri dobýjaní Vlkových hradov strávili nejeden piatok. Bohužiaľ, prvé dva diely boli práve piatimi minútami slávy štúdia Firefly a po nich nasledovali fiaska v znamení Stronghold 2 a 3, ktoré v žiadnom smere neponúkali ani zďaleka zaužívanú zábavu Stronghold mena a boli po technickej stránke skoro nehrateľné. A tak sme sa po dvanástich rokoch dočkali pokračovania, do ktorého dnes maličké štúdio vkladá všetky svoje nádeje na obnovenie mena Stronghold, ktoré si pred toľkými rokmi zaslúžene vydobylo.

Pokračujeme presne tam, kde sme pred dvanástimi rokmi skončili – na pustých pláňach „svätej zeme", kde križiaci začínajú svoju výpravu za vyčistením bezvercov. Ak ste sa ale tešili na nejakú križiacku kampaň s hlbším príbehom alebo so zaujímavými misiami, budem vás musieť sklamať. Stronghold Crusader 2, bohužiaľ, žiadnu kampaň, ktorá by stála za zmienku, neobsahuje. Zahráte si iba veľmi všedné, na seba nadväzujúce misie, ktoré tvoria tutoriálovú „kampaň". Presne 4 misie za Richarda Levie Srdce a 4 misie za Saladina. Toľko k „príbehu" nádejného pokračovania, ktorý dohráte za pár hodín pri najťažšom stupni náročnosti. Ak ale stále prahnete po misiách s aspoň minimálnym nádychom príbehu alebo zápletky, pripravili autori pre hráčov sériu niekoľkých skirmish kampaní, každá obsahuje niečo medzi 3 – 6 misií, ktoré sú často abnormálne vybalansované, a budete tak mať čo robiť, aby ste dosiahli víťazstva.

Vlajky, záhrady, gilotína, väzenie, kde ste sa podeli?

Bohužiaľ, Stronghold Crusader 2 neubral iba po kvantitatívnej stránke hrateľných singleplayerových misií, ktoré boli v pôvodných dieloch spracované naozaj dobre, boli zábavné a dobre sa hrali. Iróniou je, že hre, ktorá sa pýši budovaním hradu, ubrali práve po stránke samotných možností budovania a skrášľovania vášho sídla. To všetko dokonca až do takej miery, že je v pokračovaní pôvodnej hry len zlomok budov, žiadne možnosti skrášľovania, aké sme mohli vidieť v pôvodnej hre (vlajky, záhradky, kvety, kolotoč, klauni), absolútne vynechanie Fear prvkov (žiadne šibenice, gilotíny, popravčia čata či žaláre). Tak sa bežne stane, že po chvíli hrania a budovania vášho panstva vlastne neviete, čo máte ďalej budovať, lebo máte už všetko postavené. Je naozaj smutné, že pokračovanie hry obsahuje menej možností ako pôvodná hra.

Čo je vlastne nové?

Našťastie sme sa nedočkali uberania obsahu v každom smere a autori pridali aj čo-to nové. Dočkali sme sa nových jednotiek a niekoľkých vylepšení tých starých, ktoré tak trocha kompenzujú nedostatok budovania novými možnosťami bojovania, ich využitia a vojenskej stratégie. Celkový systém budovania jednotiek bol mierne zjednodušený a na vojakov je teraz potrebné menšie množstvo vyrábania zbraní. Ľahko obrnený „kyjakári" sa dočkali vylepšenia „charge", ktoré im dovoľuje veľkou rýchlosťou uskutočniť bleskový útok s bonusovým damagom. Lukostrelci teraz môžu posielať salvu šípov poza nepriateľské hradby, zatiaľ čo križiacke jednotky dostali posily v znamení ťažko obrneného templára a templárskeho dôstojníka, ktorý zvyšuje bojaschopnosť všetkých jednotiek vo svojej blízkosti. Križiaci ale nie sú jediní, ktorí si polepšili. Jednotky púštnych lordov posilnili otrokári, ktorí zvyšujú bojaschopnosť otrokov, no nechýba ani arabská obdoba „kyjakárov". Najzaujímavejšou jednotkou sú healeri, ktorí môžu po jednom doplňovať životy vašich jednotiek a hádzači zápalného ohňa, ktorí vytvárajú neuveriteľné plošné inferno medzi zoskupenými jednotkami.

Skutočným ulahodením pre srdce je nový systém stavania samotného hradu, teda hlavne hradieb, ktoré sa teraz stavajú naozaj skoro samé. Najväčšiu výhodu však Firefly zmenilo v najväčšiu slabinu. Hradby sa síce stavajú skvelo, no môžete ich stavať iba v určitej rozlohe od vášho hradu, ktorá je často až frustrujúco obmedzujúca. Je tak bežnou záležitosťou, že sa vaše dôležité zásobovacie a iné budovy ocitajú mimo hradieb, kde sú ľahkým cieľom a ťažko sa bránia. S novým systémom hradieb a obmedzenými stavebnými prvkami (oveľa menej veží a možností hradieb samotných) autori zabudli opraviť aj 12 rokov starý problém s posielaním jednotiek na obranu hradieb a veží. Dostať jednotky na miesto, kde ich naozaj chcete mať, je niekedy nadľudská úloha. V spojení s novým Havok enginom je nové rúcanie hradieb obliehajúcimi jednotkami skvostom pre oko, no hradby padajú dole aj pri naozaj malom úsilí a často nestíhate pri bleskovom útoku zorganizovať obranu bez toho, aby padla vaša prvá línia hradieb (mať tak aspoň dvojité hradby je skoro nutnosť).

Novinky Stronghold Crusader 2 sa netýkajú iba samotných ingame možností. Jedným z najväčších lákadiel Strongholdu bol pre mnohých hráčov vždy multiplayer, na ktorý je tento diel aj z väčšej časti zameraný. Okrem klasických versus módov sa hráči obľubujúci kooperáciu môžu tešiť na nový coop mód, v ktorom môžu dvaja hráči navzájom zdieľať jeden hrad a ovládať svoje jednotky, stavbu a rozvoj súčasne. Jeden sa tak môže zamerať na obranu, zatiaľ čo druhý zabezpečí ekonomiku a chystá armádu k útoku. Všetky suroviny sú spoločné pre oboch hráčov. Tento mód je jednou z najsilnejších stránok nového pokračovania, no, bohužiaľ, ho limitujú práve problémy s nedostatkom, respektíve odobratím mnohých možností predošlých dielov, ktoré majú za následok častú nemožnosť dvoch hráčov aktívne pristupovať k budovaniu jedného sídla, keďže tam, proste a jednoducho, nie je čo toľko stavať. Mód sa hrá naozaj dobre a je zábavný, ak opomenieme nedostatok možností pri stavaní. V neskorších fázach hry, keď už spolu dvaja útočíte, je to ale oveľa lepšie a využitie nových schopností a variácií jednotiek je pri hre dvoch hráčoch na nezaplatenie. Vaše armády totiž musia byť pripravené na všetko.

Zabudnite tak na klasické rushovanie hradieb s nekonečnou armádou skoro nesmrteľných rytierov. Tí sú teraz ľahkým terčom pre mnohé arabské jednotky. Celý coop mód však naráža, paradoxne, na obrovský technický problém a tým je synchronizácia dvoch hráčov. Spoločné hranie je neuveriteľne často prerušované synchronizáciou hry, ktorá by v dnešnej dobe mala prebiehať na pozadí a nie prerušovať hru každé dve minúty. Ako bonus nie je žiadnou výnimkou neúspešná synchronizácia, ktorá má za následok odpojenie oboch hráčov zo spoločnej hry a pokračovanie každého samého za seba. Klincom do rakvy je, že nie ste nijak oboznámení o tom, že ste boli odpojení od vášho partnera a ide vás poraziť, keď po hodine hrania zistíte, že ste celý čas hrali každý sám. Ak Firefly neopraví túto naozaj zbabranú synchronizáciu, môže svoje najväčšie eso v rukáve rovno pochovať a s ním aj celú hru.

Znovuzrodenie legendy sa teda nekoná

Celá hra Stronghold Crusader 2 sa dá zhrnúť do veľmi jednoduchej myšlienky: Stronghold Crusader 2 je veľmi slabé pokračovanie, respektíve znovuzrodenie série. Tam, kde by fanúšik série čakal more vylepšení, dostane okresané možnosti pôvodného dielu obalené do trocha krajšieho kabátu. Bugy a problémy hry pretrvávajú aj po neuveriteľných dvanástich rokoch od vydania prvého dielu a ničia tak celkový pocit z hrania. Umelá inteligencia síce pôsobí o niečo lepšie, no často používa neférové taktiky a je dosť možné, že má prístup k neobmedzeným prostriedkom, kedykoľvek ich potrebuje.

Ak ste fanúšikovia série a Stronghold si vždy radi zahráte, možno nespravíte zle, ak ostanete pri pôvodnom diele a ušetríte 40 eur na hru, ktorá za tie peniaze stojí. Platiť si plnú hodnotu hry za pokračovanie, z ktorého máte pocit, že hráte orezanú verziu pôvodnej hry, nie je žiadna výhra aj keď ste najskalnejší fanúšikovia.

Informácie o hre

Game Cover GameExpres.sk - predaj hier - hry pre PC a konzoly
Stronghold Crusader 2
Platforma: PC
Žáner: RTS
Výrobca: Firefly Studios
Distribútor v GB: Deep Silver
Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Firefly Studios
Zaujala vás táto hra? Objednajte si ju na GameExpres.sk

Naše hodnotenie

68%
 
"Nový Stronghold - Znovuzrodenie, alebo záhuba série?"
Klady
  • vylepšený model hradieb
  • coop
  • nové bojové možnosti
Zápory
  • bugy
  • synchronizácia
  • slabý singleplayer
  • AI
  • zredukovanie možností budovania
korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Odber noviniek

Gamesite.sk
Zoznam.sk