Zombi - Recenzia

Zombi - Recenzia

 

ZombiU sa ako jeden z launch titulov tešil prekvapivo dobrým hodnoteniam ako od hráčov, tak aj od recenzentov. Oproti Wii, kde bola väčšina hier prístupná aj deťom, sa v spustení predaja WiiU ocitla poriadne drsná zombie akcia. A tá sa s odstupom troch rokov dopracovala okrem Xbox One a PlayStation 4 aj na PC. Pokiaľ ste sa potešili, musím vás, bohužiaľ, upozorniť, aby ste nadšenie krotili. PC port Zombi určite nedopadol podľa mojich predstáv.

Zombie apokalypsa ako sa patrí

Zombi vás zavedie do Londýna v roku 2012. Ako bolo predpovedané, tento rok znamená skazu zeme i ľudstva. Mŕtvoly začnú opäť chodiť a zostala im jediná potreba, hlad. Ako hráči sa zhostíte roly jedného z tých, na ktorých sa usmiala šťastena a stále patrí medzi živých. Po úteku pred krvilačnými mozgožrútmi sa ocitnete v bunkri, do ktorého vás zavedie hlas z CCTV kamery. Predstaví sa ako Prepper a vysvetlí vám, čo sa vlastne deje, a zadá niekoľko základných úloh. Základným tutoriálom sa cez prvých zombíkov dostanete aj k ruksaku, ktorý vám celú hru bude slúžiť ako inventár. A tu už začína vaša púť plná útrap a strachu.

Celá hra sa skladá z jednoduchých úloh vo forme choď z bodu do bodu a dones nejaký predmet. Väčšinou sú spríjemnené rôznymi naskriptovanými udalosťami a nechutnými prekvapeniami. Okrem toho vám hra dovolí sa túlať kdekoľvek chcete, ale lokality sa vám sprístupňujú postupne v súlade príbehom. Sklamaním pre mňa bola jedna z povinných úloh, v ktorej ste museli zbierať stratené listy osoby menom John Dee, ktorý predpovedal koniec sveta a príchod živých mŕtvych. Nie, zbieranie collectables naozaj nemám rád a pokiaľ sa táto činnosť nachádza medzi povinnými úlohami, vie ma to nudiť ešte viac.

Zabudnite na Dead Island alebo Left 4 Dead. Každý zombík v Zombi je výzvou a aj keď časom pre vás jeden-dvaja nebudú predstavovať výzvu, väčšie počty najmä v stiesnených priestoroch môžu ľahko znamenať vašu smrť. Väčšinu času budete bojovať zbraňami na blízko. Nábojov je v Zombi veľký nedostatok a pokiaľ ich miniete na osamotené hnijúce mŕtvoly, môžete sa tak pripraviť o jedinú šancu na prežitie situácie, ktorá vás čaká v ďalšej miestnosti. Práve z náročnosti hry vychádza jadro zábavy a aj zdroj najväčšieho strachu. Časť, keď budete musieť zavítať do škôlky a hľadať v nej antibiotiká, patrí medzi vrchol celej hry. Atmosféra je taká hustá, že by sa dala krájať, a prezradím vám, počas hrania som sa neustále pozeral cez plece, či za mnou náhodou niečo nečíha. Pokiaľ vývojári boli schopní do hry zahrnúť túto atmosférickú a zábavnú pasáž (aj keď plnú klišé), je naozaj škoda, že taká nie je celá hra. No v dnešnej dobe je Zombi aj tak niečo unikátne. Na rozdiel od celej plejády sandboxových a openworldových zombie hier je Zombi v podstate lineárna a na príbeh zameraná FPS s výraznými survival prvkami. Navyše podfarbená poriadnou porciou strachu. A ten v mnohých moderných survival (nehovoriac o zombie) hrách začínal chýbať. Škoda, že hra samotná je celkom krátka. Jej dokončenie mi zabralo približne sedem až osem hodín.

Akých zmien sme sa po troch rokoch dočkali?

Najsmutnejším faktom je, že multiplayer, ktorý bol na WiiU dostupný, sa do PC verzie nedostal. Nešlo o žiadnu PvP zónu či kooperačné misie. Interakcia medzi viacerými hráčmi fungovala trošku na spôsob ako v Dark Souls. Pokiaľ v Zombi umriete, hra nekončí. Z vašej postavy sa stáva nový zombík, ktorý na chrbte nosí ruksak so všetkými cennosťami, ktoré ste pri sebe nosili. Pokiaľ tohto zombíka zabijete, obsah je opäť váš. V prípade WiiU však vašu oživenú mŕtvolu mohol zabiť aj iný hráč a tým vás pripraviť o obsah celého ruksaku. Opakujem, všetkého, čo ste mali. Perfektný nápad a brutálne posilnenie strachu a atmosféry. A presne túto perfektnú funkcionalitu si na PC neužijete. Neskutočná škoda.

Drobným rozdielom oproti pôvodnej verzii sú dve ďalšie zbrane na blízko. Kriketová pálka, ktorá bola na WiiU jedinou zbraňou pri súbojoch zoči-voči dopĺňa lopata a vybíjaná bejzbalová pálka. Obe sú, samozrejme, silnejšie než vaša základná zbraň, a tak niet dôvod, aby ste ju so sebou predsa nosili, nie? Veď ušetríte miesto v ruksaku. Omyl. Na tento malý detail vývojári zrejme nemysleli, a tak je kriketová pálka spolu s pištoľou povinnou výbavou, ktorej sa za celú hru nezbavíte. A že miesta v ruksaku je naozaj nedostatok, nemusím určite spomínať. Podobných nelogickostí sa nájde viac. Väčšinu dverí môžete za pomoci drevených dosiek zabarikádovať. Avšak, vzhľadom na obmedzený inventár vám vždy budú prednejšie náboje, lekárničky alebo granáty. To isté platí pre svetlice, ktoré všetkých zombíkov nalákajú na miesto, kam ju hodíte. Za celú hru som ich využil naozaj minimum.

Ubisoft port v najhoršej podobe

Napriek veľkej kritike sa stále objavuje množstvo portov starších hier, ktorým chýbajú základne nastavenia a možnosti, na ktoré sme na PC zvyknutí. Aj keď sa táto situácia zlepšuje, občas sa nájde titul, ktorý vám postaví všetky vlasy dupkom. Zombi patrí presne do tejto kategórie. Hra neobsahuje žiadne grafické nastavenia. Žiadnu kvalitu textúr alebo tieňov, vyhladzovanie hrán, ambient occlusion. Proste nič. Pritom dva grafické efekty, chromatic aberration a motion blur, by určite veľa hráčov s radosťou vyplo. Jediné, čo máte možnosť nastaviť, je rozlíšenie a vertikálnu synchronizáciu. A táto zmena navyše vyžaduje reštart celej hry.

Okrem toho hra oproti pôvodnej WiiU verzii nevyzerá omnoho lepšie. Textúry sú veľmi nedetailné a nekvalitné. To isté platí aj o efektoch. Jedine hra svetla a tieňov pôsobí slušne. Tma je v Zombi naozaj tmou a bez baterky v niektorých lokalitách neuvidíte vôbec nič. To sa v mnohých hrách veru nevidí. Viditeľným nedostatkom je aj nízky počet modelov zombií. Napríklad policajný ťažkoodenec dostal jediný model a verte mi, v hre to nepôsobí najlepšie. Veď aj v Left 4 Dead, kde je kvalita textúr určite nižšia a živých mŕtvych si detailne všímate oveľa menej, bolo omnoho viac modelov. Našťastie je zvuková a hudobná stránka opakom vizuálu. Niektoré zvuky a výkriky vás budú sprevádzať na ceste do postele a v prípade hrania na slúchadlách vám garantujem, že si budete musieť dávať prestávky. Hra vám zvukmi aj veľmi efektne a s pozitívnym naladením oznamuje, že ste objavili ďalší úkryt, kde si môžete uložiť hru alebo cestu do hlavného bunkra. Škriekaním a výkrikmi vám zase dáva najavo, že bez problémov môžete ísť ďalej, určite to bol len vietor.

Naše hodnotenie

To najsmutnejšie na Zombi je, najmä pokiaľ ste fanúšik zombie hier a filmov, že samotný koncept hry znie veľmi dobre, no prevedenie je veľmi biedne a po hraní zostanete trošku sklamaní. O to viac tento pocit zamrzí, keď viete, že Zombi malo ambície na to, aby sa na PC stalo perfektnou survival FPS. Takto ide len o priemernú zombie akciu s pár výbornými nápadmi a naopak, niekoľkými zlými rozhodnutiami, ktoré hru potiahli ku dnu. Báť sa budete, zabávať tiež, ale len kým nenarazíte na niečo, čo vám celý zážitok pokazí. A tento proces sa opakuje, až kým hra neskončí. Čo naozaj netrvá dlho.

Klady

 • zábavná hrateľnosť
 • atmosféra a strach
 • časť v škôlke

Zápory

 • nekvalitný port
 • chýbajúce funkcionality
 • grafické spracovanie
 • krátke

Informácie o hre

Zombi

Zombi 2016

Londýn ako dejisko survival hororu v tejto Zombie hre vydanej pôvodne pre konzolu Nintendo Wii U. Hra bola prepracovaná a vylepšená, aby využila dodatočný výkon nových konzol (PS4, XONE) a PC.

 • Platforma: PC
 • Žáner: survival FPS
 • Výrobca: Ubisoft
 • Distribútor v SR: Playman
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Playman

Trailer GameExpres.sk Gamescenter

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk