Steep - Recenzia

Steep - Recenzia

 

Vývojári z Ubisoftu už pri prvom predstavení hry sľubovali, že táto hra bude naozaj stáť za to a zaujme každého fanúšika zimných športov. Síce som mal z toho mierne obavy, no uzatvorená beta verzia ma presvedčila, že táto hra má na to, aby patrila k tým lepším herným titulom. Povedzme si na rovinu, hier, kde môžete jazdiť na snowboarde, lyžovať sa či lietať na padáku v zasneženej krajine, je dnes ako šafranu. Ak ste aj vy zvedaví, ako nakoniec hra Steep dopadla a ako je na tom finálna verzia, čítajte ďalej.

Ovládanie je základ

V prvom rade zabudnite na klávesnicu! Hoci sa s ňou hrať ako-tak dá, je to naozaj nepraktické a nikdy nebudete takí presní, ako keby ste hru hrali s gamepadom. Pri hraní tejto hry som využil gamepad od konzoly XBOX 360, ktorý si svoju povinnosť splnil viac než dobre a na hranie hry ho môžem rozhodne odporučiť. I keď musím povedať, že som mal niekedy pocit, že odozva gamepadu by mohla byť o trošku lepšia. Ovládanie je veľmi jednoduché, dobre navrhnuté a veľmi rýchlo si naň zvyknete. Navyše vám na začiatku hry tutoriál názorne vysvetlí, v ktorom momente treba čo stlačiť. A následne si to sami vyskúšate na vlastnej koži. I keď je ovládanie jednoduché, chce to si vyvinúť cit, kedy presne čo stlačiť a v niektorých momentoch aj kedy radšej nestláčať nič.

Štyri disciplíny, ktoré budete chcieť vyskúšať

Ako prvú disciplínu, ktorú si v hre vyskúšate, je lietanie vo wingsuite. Wingsuit je špeciálne oblečenie, ktoré ľudskému telu pridá možnosť počas letu dvíhať telo do výšky a kontrolovať let – niečo podobné ako veveričky. Táto disciplína patrí k tým najťažším. Musíte v nej napríklad vo vopred určenej dráhe triafať virtuálne kruhy, a trafiť sa do všetkých niekedy vyžaduje riadnu dávku zručnosti a tréningu. Najmä pristávanie nemusí vždy dopadnúť podľa vašich očakávaní a zo začiatku sa určite veľakrát oplieskate o skaly. No po pár letoch si zvyknete a túto disciplínu si obľúbite.

Ďalším športom, ktorý hra ponúka, je lietanie na „špeciálnom krídle z tkaniny“, alebo inak paraglajding. Tak isto ako predchádzajúca disciplína aj táto nie je vôbec jednoduchá. Krídlo je veľmi citlivé a niekedy stačí jemné zatlačenie páčky na gamepade a ocitnete sa mimo svojej vopred určenej dráhy. Paraglajdingovanie v hre je síce náročné, ale odmení vás dobrým pocitom a nádhernými scenériami virtuálneho sveta, na ktorý sa dívate zvrchu.

To, na čo sa hráči Steep tešia najviac, je určite snowboardovanie. Preháňať sa na doske po zasneženom svahu je naozaj skvelým zážitkom. Steep v snowboardovaní ponúka niekoľko možností. Máte tu napríklad preteky na čas, keď musíte na vopred určenej dráhe prejsť cez všetky checkpointy v dobrom čase. Za svoj výsledok následne dostanete ohodnotenie vo forme „medaily“ (bronz, striebro či zlato) a za každé umiestnenie vás čaká aj zaujímavá odmena (napríklad nové oblečenie či skúseností). Takéto ohodnotenie platí vo všetkých ostatných disciplínach. Ak vás už klasické časové preteky omrzia, môžete si vyskúšať preteky v robení trikov. Tu ich musíte na zjazdovke spraviť čo najviac (samozrejme, bez „držkopádu“) a prekonať vopred stanovené bodové hranice. To sa môže zdať na prvý pohľad jednoduché, no dosiahnutie čo i len bronzovej medaily vám dá v prvých hodinách hry niekedy zabrať.

A ako čerešničku na torte ponúka hra ďalšiu disciplínu – lyžovanie. To je síce podobné snowboardovaniu, no ovládanie je trošku odlišné a aj triky, ktoré môžete robiť, sú iné. Navyše je táto disciplína o malý kúsoček zložitejšia v ovládaní. Čo poteší ešte viac, je to, že väčšinu snowboardových pretekov môžete absolvovať aj na lyžiach (a naopak).

Prostredie, grafika a hudba v hre vás pohltia

Otvorený svet v Steep ponúka nespočetne veľa možností a pretekov, z ktorých sú niektoré skryté a musíte ich odhaliť. Na to vám poslúži ďalekohľad, ktorým si môžete priblížiť dané miesto a zistiť, čo sa na ňom nachádza. Mne sa niekedy dokonca stalo, že som sa natoľko kochal svetom, že som nejazdil, ale dal som si snowboard na chrbát a iba som sa po zasneženej krajine prechádzal, pozeral sa na západ slnka (aktuálny čas v hre si môžete dokonca meniť, ako sa vám zachce) a užíval si zimnú atmosféru. Ak k tomu pridáte aj silný hardvér, nastavenia grafiky na ultradetaily a 4K rozlíšenie, dostanete sa do „grafického neba“, z ktorého sa vám nebude chcieť ísť preč. Vývojári si pre nás pripravili aj celkom dobrý nástroj na nastavenie grafiky a optimalizáciu výkonu – vlastný benchmark, kde si môžeme ihneď svoje grafické nastavenia vyskúšať a uvidíte, koľko obrázkov za sekundu na daných nastaveniach bude váš stroj schopný zobraziť.

Hoci je grafika na veľmi dobrej úrovni, to isté sa v niektorých momentoch nedá povedať o fyzikálnom modeli hry. Ten niekedy dokáže naozaj nahnevať či prekvapiť nejakou samovoľnou zmenou fyzikálneho zákona (Newton sa musí v hrobe obracať). Napríklad vystrelenie postavy do vzduchu nie je v niektorých momentoch v tejto hre žiadnym prekvapením. Spomínané fyzikálne „glitche“ sa dejú najmä pri hre viacerých hráčov. Žiaľ, ide o skutočne obrovský otvorený svet, a tak s pár „glitchmi“ musíme rátať. No vývojári tieto chyby od beta verzie pomerne zredukovali (a dúfajme, že budú opravovať aj naďalej).

Tvorcovia do hry zakomponovali hudbu, ktorá sa do aktuálneho diania v hre nielenže hodí, ale vás skvelo aj počas jednotlivých pretekov povzbudí. Nájdete tu známe skladby ako Freestyler od Bomfunk MC's, Ride of the Valkyries od Richarda Wagnera, Satisftaction od Benny Bennassi či menej známe (no za to veľmi dobré) skladby, ako napríklad Coffee Cold od Galt MacDermota alebo Worker Bees od Virus Syndicate.

Tak isto sa nezabudlo ani na hráčov, ktorí si radi nahrávajú videá či robia screenshoty. V Steep nájdete záznamy svojich jázd, a tak si môžete pozrieť každý jeden detail preteku či si spraviť perfektnú fotku najlepšieho triku. Záznam môžete zastavovať, vracať naspäť a pretáčať dopredu, ľubovoľne točiť a prepínať kameru, a dokonca môžete vypnúť HUD (head-up display).

Hra pre viacerých hráčov je skvelá a každý hráč je iný

Ak vás omrzí samých sa preháňať po svahu, máte možnosť si do hry prizvať kamaráta, s ktorým môžete súperiť, alebo sa iba tak „poflakovať“ po obrovskom otvorenom svete a spoločne tak objavovať nové zákutia, ktorých je v hre naozaj neúrekom. Najlepšie je, keď si nájdete partičku viacerých hráčov a spoločne sa vydáte do sveta zasnežených hôr.

Pokiaľ máte problém a neviete, kto vo vašom okolí túto hru vlastní, nemusíte vešať snowboard a gamepad na klinec. V hre vidíte na svahu aj iných hráčov, ktorým môžete poslať žiadosť o priateľstvo, alebo žiadosť o pridanie do skupiny. A ani sa nenazdáte a už máte okolo seba nových kamošov s rovnakými záľubami, ako sú tie vaše.

A, samozrejme, čo by to bolo v dnešnej dobe za hru, keby ste si v nej nemohli meniť šatník či kombinovať rôzne farebné variácie. K dispozícii máte veľký počet oblečení, nášiviek či postrekov na snowboard. Dokonca sa v Steep nachádza aj čiapka, ktorá vyzerá ako hlava jeleňa, čo je fakt úlet!

Naše hodnotenie

Hoci nie som zarytým fanúšikom hier tohto druhu, hra Steep ma veľmi príjemne prekvapila. Do hry sa neustále rád vraciam, nakoľko ponúka veľmi veľa zábavy. Zimný svet v hre som si naozaj užíval a aj napriek niekoľkým vyskytujúcim sa chybám, ktoré mi napríklad znemožnili pripojiť sa na kamarátovu hru, si táto hra zaslúži veľmi dobré hodnotenie. Jediné, čo trochu kazí dojem, je dosť vysoká cena. Pevne verím, že vývojári na Steep nezanevrú, lebo s čistým svedomím môžem povedať, že táto hra patrí k tým lepším. Kiežby bolo takýchto prípadov v budúcnosti viac.

Klady

 • zimné prostredie ako vyšité
 • pekná grafika s množstvom nastavení
 • vlastný benchmark so štatistikami
 • GoPro pohľad a videozáznam
 • celkom dobrý arkádový zážitok
 • multiplayer
 • možnosť modifikácie postavy

Zápory

 • stále sa vyskytujúce bugy
 • fyzika v hre niekedy hnevá
 • bez gamepadu sa Steep hrá ťažko
 • cena

Informácie o hre

Steep

Steep 2016

Steep vás zavedie do nádherného zimného prostredia, kde na vás čaká niekoľko disciplín, v ktorých si budete môcť zmerať sily nielen sami so sebou, ale aj s vaším kamarátom, a tak ukázať, kto je v akej disciplíne lepší.

 • Platforma: PC
 • Žáner: športová hra
 • Výrobca: Ubisoft
 • Distribútor v GB: Ubisoft
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Comgad

Trailer GameExpres.sk

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk