Sniper Elite 4 - Recenzia

Sniper Elite 4 - Recenzia

Hier, kde sa dostanete do úlohy ostreľovača, nie je veľa. No ak nejaké sú, určite potešia každého milovníka pušiek a vojnových hier. Ten pocit, keď čupíte v kríčku a čakáte na ten správny moment, je naozaj na nezaplatenie. Len pred nedávnom sme priniesli preview na beta verziu hry Sniper Ghost Warrior 3/Odkaz??/, ktorá, ako sa zdá, nie je na tom až tak zle, aj keď vývojári majú ešte čo opravovať, aby sa na sériu Sniper Elite konečne dotiahli. Avšak najznámejšia séria hier zo sveta ostreľovačov – Sniper Elite len prednedávnom vypustila štvrtý diel, ktorý podľa reklamnej kampane sľuboval skutočne mnoho akcie v otvorenom svete. Aká táto hra naozaj je? Oplatí sa do nej investovať ťažko zarobené peniaze? To všetko sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

Príbeh nie najlepší, no patrí k prednostiam hry

Príbeh hry je jedným zo základných pilierov tejto hry. Nemecká strana začala vyvíjať hrôzostrašnú raketovú zbraň, ktorá si dokáže poradiť takmer s každou spojeneckou loďou. A je len a len na vás, aby ste im v tom zabránili. Hoci už niekoľko prototypov majú Nemci k dispozícii, stále to nie je dostatok na to, aby spojenecké sily prevalcovali. Preto čím skôr zasiahnete, tým skorej zabránite masovej výrobe zbrane, ktorá by mohla otočiť vývoj druhej svetovej vojny. Karl Fairburne, hlavná postava hry, to nebude mať jednoduché, teda, ak to jednoduché niekedy vôbec mal. V ceste mu bude stáť niekoľko stoviek nepriateľov, ktorí s ním nemajú ani v jedinom momente kúsok zľutovania. Umelá inteligencia nepriateľov je na tom naozaj dobre a niekedy sa budete diviť, keď sa nepriateľa len tak ľahko nezbavíte. Celkovo hra ponúka osem základných misií a pokiaľ máte prvé DLC Target Führer, dočkáte sa ešte jednej bonusovej navyše – tá je dobre prepracovaná, no jej cena (približne 10 eur) je diskutabilná. Prejdenie jednej misie zaberie približne 1,5-hodiny hracieho času a v prípade, ak sa snažíte dokončiť aj vedľajšie úlohy, budete si musieť vyhradiť niekedy až 2,5-hodiny.

Otvorený svet pridáva na hrateľnosti

Každá misia sa nachádza v akomsi malom svete, ktorý vám dovolí si robiť takmer všetko, čo chcete. Takmer – v hre je cítiť, že hoci nám autori dali veľkú voľnosť, nenápadne do niektorých miest implementovali menšie koridory. Na mapke sa nachádza niekoľko hlavných úloh a niekoľko úloh vedľajších. Vedľajšie úlohy vám pomôžu so skúsenosťami a pokiaľ ste puntičkár, sú pre vás samozrejmosťou, ktorú neradno vynechať. Otvorenému svetu to v tejto hre ide naozaj skvelo. Je len na vás, z ktorej strany (avšak nemusí to byť samozrejmosťou) sa vyberiete misiu plniť a akým štýlom pôjdete. Môžete celú misiu prejsť pomocou „stealth“ prístupu, alebo strieľať kombinovane pomocou ostreľovacej pušky, pištole a samopalu. Všetko podľa vašej ľubovôle. Taktiež je veľkým plusom to, že môžete využívať niektoré prvky prostredia, ako napríklad nechať vybuchnúť autá či sudy s výbušninami. A ak sú nablízku nepriatelia, môžu to tiež pekne schytať. No model vybuchujúcich áut je miestami naozaj podivný, najmä ich deštrukcia dokáže sem-tam prekvapiť nejakými anomáliami. Taktiež môžete využívať niektoré prvky, ako napríklad visiaci náklad. Ak sa nepriateľ nachádza pod nákladom, ktorý visí na žeriave, jedným výstrelom do správneho miesta z neho urobíte hneď a zaraz mastný fľak. Rovnako môžete využiť aj hluk prostredia a ak nemáte na svojej zbrani tlmič – nevadí. Sem-tam nad vami prefrčia bojové lietadlá, ktoré robia naozaj silný hluk. Ak vyčíhate najhlasitejší moment (zväčša ide o moment, keď sa nachádzajú priamo nad vami), nepriatelia váš výstrel z pušky nebudú vôbec počuť. Ale pozor na to, aby neobjavili telo svojho kolegu, vtedy sa dajú do pozoru, keďže už vedia, že niečo nie je s kostolným poriadkom.

Z predchádzajúcich dielov si hra aj do štvrtého pokračovania priniesla svoje známe spomalené röntgenové zábery, ktoré sa zobrazia vtedy, ak svoj cieľ trafíte do nejakého orgánu či kosti. Teda v prípade streľby do mozgu uvidíte, ako guľka prejde cez mozog, alebo ak trafíte nepriateľa do oka, uvidíte naozaj nechutný záber, ktorý nie je práve pre slabšie žalúdky. V podstate ide o čerešničku na torte, vďaka ktorej túto hru pozná veľké množstvo hráčov videohier. Zábery sú naozaj detailné a krvavé, a tak určite nie sú vhodné pre každého. Na druhú stranu vám aspoň pripomínajú hrôzy vojny a následky deštruktívnych zranení. No röntgenové zábery môžu časom začať otravovať a ich repetitívnosť dokáže byť miestami nudná.

Hra ponúka možnosť odomykať rôzne zbrane za menu, ktorú dostávate počas hrania. Takže aj keď začínate so slabými zbraňami, nemusíte byť deprimovaní, časom sa dostanete k silnejším, lepším a zaujímavejším kúskom. Škoda len, že niektoré sú už súčasťou DLC a bežný hráč, ktorý si DLC nezakúpi, o tieto zbrane príde. Svoje zbrane si môžete upravovať rôznymi vylepšeniami aj vizuálnymi vylepšeniami („skinmi“). V Sniper Elite 4 nájdete aj strom skúseností. Na každej piatej úrovni (až do levelu 30) budete mať možnosť vybrať skúsenosť (z možných dvoch). No tieto schopnosti nie sú nijak zvlášť dôležité a ak ste šikovní ostreľovači, ani si nevšimnete, že nejakú z nich máte aktivovanú.

Náročnosť hry sa dá nastaviť buď to ručne v sekcii „Custom“, alebo si môžete vybrať jednu z prednastavených (od ľahkej až po veľmi náročnú). Akú si vyberiete, je opäť na vás, avšak majte na pamäti, že aj na tom najľahšom stupni náročnosti vám v niektorých momentoch môžu dať nepriatelia dosť zabrať. Hoci najťažšia úroveň nie je pre každého, určite odporúčam si ju aspoň raz vyskúšať. Ide o parádnu výzvu.

Kooperácia prináša slušnú zábavu

Kooperácia je to, na čo som sa v tejto hre tešil najviac. Stačí, keď si nájdete kamaráta, ktorý má túto hru (poprípade si hru spoločne zakúpite) a následne sa vrhnete do príbehu hry spoločne. Škoda len, že príbehové animácie zahŕňajú iba jednu postavu, a tak z nich kamarát zmizne a vidíte iba vašu postavu. Avšak hrateľnosť vo dvoch hráčoch je naozaj famózna. Ak k tomu pridáte ešte aj mikrofón so slúchadlami, môžete sa s kamarátom dohodnúť na tom, ktorí nepriatelia budú vaši a celú skupinku vojakov tak môžete odstrániť behom pár sekúnd bez toho, aby nepriateľ započul nejaký šramot. Takisto je tu dôležitá taktika, kamaráta môžete nechať odstreľovať nepriateľov z veže a vy sa so samopalom vrhnete do boja na blízko. A tak kamoša kryjete, aby mal všetkých na muške bez ohrozenia. V dvojici ide táto hra naozaj dobre a dovolil by som si povedať, že dáva hre naozaj šmrnc. Jednoducho, ak máte kamaráta, ktorý túto hru má, určite sa dajte dokopy a prejdite si príbeh hry spoločne.

My v redakcii sme si hru v dvojici zahrali a verte, rozhodne to bola zábava a stálo to za to. Ak máte záujem, pozrite sa, ako vyzeralo naše spoločné hranie.

Multiplayer prinesie hodiny zábavy

Hra pre viac hráčov obsahuje celkovo (ak nerátame kooperatívny mód) šesť režimov. Tie sú viac-menej všetky o tom, ako kvalitne ste sa v hre pre jedného hráča naučili strieľať zo sniper pušky. Mód Team Deathmatch vás zaradí do tímu, ktorý sa snaží všemožnými prostriedkami poraziť nepriateľský tím. Obdoba tohto režimu je obyčajný Deathmatch, kde sa nehrá v žiadnom tíme, ale strieľajú po sebe všetci hlava-nehlava. Tieto dva režimy nie sú nijak zvlášť náročné a v podstate čakáte schovaný niekde v kríku alebo za prekážkou na to, kým nepriateľ urobí chybu a odokryje sa, alebo zmení pozíciu. Vtedy príde na rad váš rýchly postreh a streľba, ktorá vám síce pridá bod, ale prezradí vašu aktuálnu pozíciu. V režime Distance King vyhrá ten, kto počas hry nastrieľa „najviac metrov“. Teda sa zráta súčet celkových metrov, ktorý nastrieľa buď hráč ako jednotlivec, alebo celý tím spoločne. Aj tu môžete hrať v tíme, alebo jednotlivo každý proti každému. Asi najzábavnejší režim je No Cross. Tu sa dva tímy ostreľujú zo svojich území, ktoré oddeľuje tzv. zóna nikoho. Korunu režimom pre viacerých dáva režim Control, v ktorom musí tím udržať kontrolu nad „rádiom“. Tento režim nebol v čase písania recenzie príliš obľúbený, a preto si na vhodných spoluhráčov počkáte o trošku dlhšie. Režimom pre viac hráčov najviac ubližuje jemná arkádovitosť, ktorá vás v niektorých chvíľach môže stať prehru, no nie je to nič, na čo by sa nedalo po pár hodinách hrania online zvyknúť.

Dá sa na nový Sniper Elite pozerať?

Graficky hra za konkurenciou nezaostáva a vývojári zvládli optimalizáciu na jednotku. Grafika sa dá nastaviť ešte pred štartom hry v okne nastavení. Na grafickej karte RX 480 8GB a DX 12 išla hra nádherne plynule na konštantných 60 snímkach za sekundu bez problémov na najvyšších možných detailoch. Dokonca zvládala aj výbuchy a viacero nepriateľov naraz bez toho, aby som mal strach z padnutia snímok. Jediná vec, ktorá mi pri nastavení chýbala, bola možnosť spustiť hru v okne bez okrajov. Našťastie si vývojári túto chybu uvedomili a hneď pri prvej väčšej oprave tento nedostatok z hry odstránili. Prostredie hry je detailne vymodelované a nemám žiadnu výčitku. Avšak na modeloch postáv mohli vývojári zapracovať trošku viac. Pri niektorých situáciách sa niektorým NPC v určitých momentoch hry až priveľmi leskla pokožka a celá scéna tak pôsobila trochu smiešne. To sa dá však prehliadnuť a celkový dojem, ktorý na mňa grafika spravila, je veľmi dobrý. Hru som si po grafickej stránke naozaj užil.

Naše hodnotenie

Hra Sniper Elite 4 ma prekvapila svojou skvelou hrateľnosťou, ktorá je v niektorých momentoch trochu arkádová. To však na hrateľnosti neuberá a sem-tam, naopak, pridáva. Rovnako si ma hra získala svojou bravúrne zvládnutou optimalizáciou PC verzie. Sniper Elite 4 dokáže hráčov, ktorí vyložene takémuto štýlu hier neholdujú, zabaviť. A v prípade, ak si nájdete kolegu do partie, hra prinesie nový, kooperatívny zážitok. Hra svojím prístupom neurazí a dokáže hráčsky záujem udržať pozoruhodným príbehom, pútavou grafikou a predovšetkým otvoreným svetom. A čo v prípade, ak ste fanúšikom série Sniper Elite? Potom je štvrté pokračovanie pre vás povinným kúskom do vašej hernej knižnice.

Klady

 • otvorený svet
 • viacero možných spôsobov, ako sa dostať k cieľu misie
 • kooperatívny režim aj počas príbehu
 • umelá inteligencia je skvelá
 • dostatok rôznych a naozaj rozsiahlych misií v základnej hre
 • röntgenová kamera pri vydarených zásahoch

Zápory

 • čudný model vybuchujúcich áut
 • niekedy pocit repetitívnosti a arkádovitosti

Informácie o hre

Sniper Elite 4

Sniper Elite 4 2017

V štvrtom pokračovaní Sniper Elite vymeníme horúcu Afriku za slnečné a vojnou sužované Taliansko. Opäť sa ocitneme v koži odstreľovača s nutnosťou taktického prístupu k hre. A práve tým hra už niekoľko rokov láka svojich fanúšikov!

 • Platforma: PC
 • Žáner: Stealth-akčná taktická hra
 • Výrobca: Rebellion Software
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Hypermax

Trailer GameExpres.sk

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk