Styx: Shards of Darkness - Recenzia

Styx: Shards of Darkness - Recenzia

Styx je malý zelený goblin, ktorý si so svojím vzhľadomveľa fanyniek nenájde. Je to všakvečný cynik, ktorý so svojou dýkou dokáže robiť zázraky a vďaka svojej malej postave sa dokáže bez povšimnutia prepliesť aj cez tú najužšiu škárku. Ďalšie pokračovanie príbehu o tomto malom zlodejíčkovi v zelenej koži je na svete. Aké je? Prekonalo očakávania a prinieslo si to najlepšie z predchádzajúceho dielu?

Styx a hráč sa ešte musia naučiť skákať správnym smerom

Celková hrateľnosť a ovládanie Styxa ako postavy je v úplnom poriadku. Žiaľ, niekedy sa ale stane, že sa Styx vyberie nesprávnym smerom a najviac zamrzí, že sa to niekedy stane najmä pri skokoch. Netvrdím, že ide o chybu v hre, ide predovšetkým o chybu používateľa, keď páčku nestlačí správnym smerom, no ide aj o nelogický krok zo „strany Styxa“ ako postavy, ktorý nemá problém, ak mu to hráč prikáže, len tak skočiť do priepasti a spáchať samovraždu, hoc má pod sebou možnosť na zachytenie sa. Ide skôr o detail, na ktorý si treba dávať pozor a dá sa naň zvyknúť. Po pár hodinách hrania si ho ani nevšimnete, avšak lepšia optimalizácia ovládania by nebola na škodu.

Večný súboj medzi klávesnicou a gamepadom skončil v tejto hre remízou. Tí, ktorí sú zvyknutí hrať na klávesnici, užijú si hru na klávesnici. Naopak, hráči, ktorí denno-denne v rukách mydliagamepad a nedajú naň dopustiť, tiež nebudú mať s hrou žiaden problém. Naviac sa mi páči, že na gamepade je možnosť rýchleho uloženia hry, takže môžete v pokoji nechať klávesnicu zasunutú v stole a nemusíte sa neustále načahovať za tlačidlom rýchleho uloženia.

Stealth prístup v tejto hre je naozaj ukážkový. Ak sa povie stealth hra, vzorovým príkladom pre herných vývojárov by mal byť práve Styx: Shards of Darkness. Zabudnite na priame súboje a na to, že si svoj postup vybojujete iba zbraňou. Áno, Styx má dýky, avšak tie vyťahuje najmä vtedy, keď sa blíži k nepriateľovi odzadu. V priamom súboji je Styx naozaj veľmi slabý a ak chce nepriateľa zabiť, musí najprv vykryť jeho útok a až potom môže svojho protivníka zabiť. Ak je nablízku nepriateľov viacero, Styxmá smolu a dostane peknú „nakladačku“. V hre sa preto musíte jednoznačne držať v tieni, svojich protivníkov budete prekvapovať odzadu, zhasínať im svetlá alebo im budete musieť otráviť jedlo, na ktorom si následne pochutia. Neskôr dokonca stretnete aj protivníkov s brnením, cez ktoré Styxové dýky nepreniknú. Takéhoto nepriateľa budete musieť buď okabátiť, alebo zabiť iným spôsobom, pretože priama konfrontácia neexistuje.

Už spomínané tlačidlo na rýchle ukladanie bude v tejto hre vaším najlepším kamarátom. Budete tu umierať na každom kroku, takže ukladanie sa stane vašou rutinou. Čo ma však miestami vedelo nahnevať, bolo rýchle automatické ukladanie, ktoré mi prepísalo pôvodnú pozíciu. Neraz sa mi stalo, že som zo súboja utiekol s jedným dielom života, no dostal som sa na miesto, kde sa hra automaticky uložila, a tak mi ostal iba ten jeden život. Potom som musel úroveň prechádzať veľmi opatrne, keďže som si nemohol dovoliť žiadnu chybu. Aj keď na obranu tohto prvku musím povedať, že v „load menu“ môžete nájsť aj staršie pozície uloženia, no chvíľku vám potrvá, kým nájdete tú svoju (ak ju ešte nájdete) a menej skúsení hráči si túto možnosť nemusia všimnúť. Ja som napríklad na túto možnosť narazil až po pár hodinách hrania.

Prvky RPG sa do hry naozaj hodia

Počas misií v hre dostávate body, ktoré následne rozdeľujete do piatich stromov. Tie nesú názvy ako „Perception“, „Stealth“, „Alchemy“, „Cloning“ a „Kill“. Ako už ich názvy napovedajú, „Alchemy“ vám bude dávať nové recepty, z ktorých si budete môcť vyrábať veci, ako napríklad lektvary na liečenie a podobne. Avšak na vyrábanie vecí budete musieť počas hry zbierať suroviny. Pokiaľ nie je ste zástancom alchýmie a vyrábania všakovakých „zlepšovákov“, môžete si pridávať body do stromu „Kill“, vďaka ktorému budete lepším vrahom a podobne.

Styx má však aj niekoľko ďalších vlastností, ako napríklad základné klonovanie, keď zo seba vyrobí svoj klon, ktorý môže odlákať pozornosť stráží a odviesť pozornosť nepriateľov, alebo sa vie na chvíľku nezviditeľniť anenápadne prejsť cez kúsok osvetleného miesta.

Rovnako ako v iných podobných hrách, aj tu môžete svoju hlavnú postavu vyzbrojiť rôznymi oblečeniami či zbraňami. Iné zbrane so sebou nesú rôzne výhody, ale rovnako aj nevýhody. Napríklad v sete z DLC The Akenash Set sa nachádza špeciálna dýka, ktorá smrteľnou kyselinou rozožerie vašu obeť a podobne.

Čo sa týka príbehu, ten je naozaj dobre spracovaný a spoločne so svojráznym humorom hrajú prvé husle. Vo svete, v ktorom sa Styx: Shards of Darkness odohráva, nie sú Goblini práve obľúbenou rasou. Hoci sa môže zdať, že v hre budete nenávidieť najmä ľudí, nie je tomu tak, a dokonca s nimi budete aj spolupracovať. Do toho všetkého sa do príbehu pripletú aj Temní elfovia, ktorí nedostali prídavné meno „temní“ len takzo srandy.A z toho, ako sa správajú a čo všetko robia, bude mať často husiu kožu dokonca aj samotný Styx. No dosť už spoilerov!

Grafický vizuál hry je naozaj pekný

Hoci sú často zákutia temné a ponuré, hra je naozaj veľmi pekná. Styx: Shards of Darkness sa odohráva prevažne v mokrých, tmavých a šedivých uličkách, kde toho nie je veľa na obdivovanie, no aj tak ide o graficky veľmi dobrú hru. Celkové spracovanie hry nenadchne možno každého, ale rozhodne neurazí ani náročnejších hráčov PC hier. Do toho všetkého sekunduje dobrý soundtrack a prepracované zvukové efekty, ktoré dotvárajú naozaj skvostný herný zážitok. Aj keď hra vyzerá dobre, spustíte ju aj na starších strojoch. Napríklad grafická karta GTX 760 nebude mať žiaden problém a hru si na nej užijete. Výčitka smeruje na čudné pohyby Styxovho oblečenie či lán hojdajúcich sa vo vzduchu. Pohyby týchto vecí mi sem-tam prišli akési prirýchle a zvláštne. Neviem, či to bolo spôsobené tým, že som hru hral na karte od AMD, no určite by sa síce detaily, notaké do oči bijúce v nových hrách vyskytovať nemali.

Veľmi podarené sú aj animácie Styxa, ktorý vám pri každom úmrtí vynadá, aký ste ako hráč neschopný a pripravte sa, že sarkastickými urážkami na vašu adresu šetriť nebude! Týchto animácií nie je síce veľa a po čase sa začnú opakovať, ale sú veľmi vtipné a dotvárajú skvelý humor, ktorý je pre hru charakteristický.

Styx sa bude dať hrať kooperačne

V hre nájdeme možnosť „co-op“, teda kooperačného režimu. Mne sa ho, žiaľ, nepodarilo rozbehnúť a aj po niekoľkých pokusoch mi hru pre viacerých hráčov stále nevedelo nájsť. No to dávam za vinu tomu, že počas recenzovania hra oficiálne ešte nevyšla a v redakciisme mali k dispozícii novinársku kópiu hry. S veľkou pravdepodobnosťou nikto v mojom okolí nemal v danom momente o takýto typ hry záujem. No ak by bola kooperácia aspoň taká zábavná ako celková hra, určite prinesie zaujímavé oživenie.

Naše hodnotenie

Styx: Shards of Darnkess prináša naozaj netradičnú hru, v ktorej sa nedostanete do role učesaného a sympatického hlavného hrdinu, ale do role malého, hnusného, zeleného a sarkastického goblina. No aj taktento tituldokáže zabaviť na dlhé hodiny nielen svojím príbehom a stealth prístupom, ale ajsvojráznym humorom a hláškami, ktoré Styx so seba každú chvíľku vypúšťa.

Klady

 • skvelý humor
 • dobrá hrateľnosť
 • zaujímavý príbeh
 • plnokrvná stealth hra

Zápory

 • niekedy chaotické ovládanie hlavnej postavy
 • autosave uloží hru, aj keď sa vám to nehodí
 • grafické glitche vejúcich odevov a lán

Informácie o hre

Styx: Shards of Darkness

Styx: Shards of Darkness 2017

Styx: Shards of Darkness nám opäť vyrozpráva príbeh malého hovoriaceho goblina Styxa, ktorý je šikovným zlodejom a ešte šikovnejším vtipkárom a rečníkom. Aj v druhom pokračovaní s ním prežijeme neopakovateľný príbeh plný humoru, schovávania sa v tme a zabíjania nič netušiacich nepriateľov.

 • Platforma: PC
 • Žáner: stealth akčná hra
 • Výrobca: Cyanide Studio
 • Distribútor v GB: Focus Home Interactive
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Comgad

Trailer GameExpres.sk

Korekcia: Simona Beňová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Odber noviniek

Gamesite.sk
Zoznam.sk