Get Even - Recenzia

Get Even - Recenzia

Keď si sadáte do kresla pred nejakú novú hru, máte približne predstavu o tom, čo vás čaká. Občas sa však stane, že vás titul prekvapí prvotným „mindfuckom“ a vy hneď na začiatku strácate akýkoľvek prehľad. A len sa postupne utápate. Aj taký je najnovší počin štúdia Farm 51 – Get Even.

Celá hra stavuje na neistotu a roztrúsený príbeh, ktorý si postupne vybavujete. Prebúdzate sa uprostred ničoho a prakticky ani neviete prečo. Stratili ste pamäť a vašou hlavnou úlohou je dostať sa do centra diania.

V hre vystupujete ako žoldnier, ktorého oslovujú pán Black. Spočiatku dostávate do rúk skoro plnú výbavu, čo nie je úplne bežné, keďže od prvého momentu sa snaží hrať Get Even na hororových husliach. Avšak to čo dnes robí dobré hororové hry tým pravým orechovým, je pocit samoty a neistoty. Tu možno nechýba neistota, no o samote reč byť nemôže.

Prečo som tu

Postupne natrafíte na neznámeho únoscu Reda, avšak ten sa k vám prihovára len prostredníctvom televízie. A vy si stále častejšie kladiete otázku, prečo som tu a čo odo mňa Red chce.

K dispozícii máte predovšetkým smartfón, ktorý tvorí jadro hry. V ňom nájdete mapu, termovíziu, skener a baterku. Práve skener vám pomôže poodhaliť odpovede na niektoré otázky.

Pokiaľ by možno hra stavovala všetky karty len na vyšetrovanie toho, prečo ste sa ocitli tam, kde ste, možno by to celé nabralo úplne iný smer. Get Even však ponúka aj príchuť akčnejšieho rázu. A teda je celkom bežné, že na nepriateľov použijete zbrane.

Bez hutnej atmosféry

Keď už vás pohlcuje príbeh svojím napätím a atmosférou, mimochodom, s výborne sekundujúcim hudobným sprievodom, nastane situácia, ktorá to celé pokazí. Narazíte na nepriateľa a zrazu použijete zbraň, padnú dva-tri výstrely a je po hutnej atmosfére.

Netvrdím, že spojenie hororu a zbraní je zlé, pretože napríklad v hre Alien: Isolation to bolo podobné, avšak s úplne inou dávkou atmosféry.

Rýchlo odhaľujete, že Red sa vďaka akejsi „náhlavnej“ súprave lieči zo svojich problémov, a vy zisťujete, čo od vás chce a prečo ste tam, kde ste. Tu prichádzajú na rad aj prvky sci-fi a už strácate prehľad, akou hrou vlastne Get Even je. Mne tento mix akosi nesadol, netvrdím, že to musí byť vo výsledku pre každého zlé, no ja by som skôr uvítal celkový hororový nádych. Z hry sa tak stáva akýsi mix psychologického hororu s akčnými pasážami a prvkami sci-fi. V podstate od úplného začiatku, keď bola hra oznámená na E3 v roku 2014, som absolútne netušil, čo od nej očakávať.

Šedý priemer

Z technického hľadiska je hra absolútny priemer. Je postavená na technológii Unreal Engine 3 a je to v určitých pasážach vidieť. Čo však určite vyniká, sú interiéry, ktoré boli modelované vďaka technológii fotogrametrie. Aj vďaka nej sú textúry kvalitné a ostré. Ostatné je už iná liga. Hlavne vonkajšie okolie by si určite zaslúžilo viac lásky grafikov.

Počítačová zostava s procesorom Intel Core i5-4590, 16GB DDR3 RAM a grafickou kartou GeForce GTX 1060 6GB si s hrou poradila bez problémov na najvyšších možných nastaveniach pri 60 snímkach za sekundu. Aj keď som občas pociťoval prepady snímkovania, hlavne pri zapnutej vertikálnej synchronizácii, v exteriéri to vedelo klesnúť nárazovo aj na 30fps.

Get Even by som určite nezatracoval, svoj potenciál má, ale nemusí svojím mixom sadnúť úplne každému. Ako hra v nejakej zľave áno, no momentálne za svoju plnú cenu by som skôr volil stratégiu vyčkávania.

Naše hodnotenie

Voľba kúpy hry je na vážkach. Ak by ste chceli pričuchnúť k hororovému žánru, ale máte strach, tak Get Even je slušná voľba, keďže to až také strašidelné nie je. A dokonca si zastrieľate v akčnejších pasážach. Ak však čakáte hlbšiu atmosféru a príbeh hodný vyšetrovania až do samého konca, ste na zlej adrese.

Klady

  • možnosti vyšetrovania
  • fotogrametria
  • hudba skvele umocňuje hororové pasáže

Zápory

  • ostatné technické spracovanie
  • atmosféra ako na vážkach
  • bral by som skôr čistý horor ako ponúknutý mix

Informácie o hre

Get Even

Get Even 2017

Pripravte sa a preskúmajte surrealistický a nekonvenčný svet hry GET EVEN. Čo je skutočné? Neprepadnite domnienkam. Alebo radšej vôbec nemyslite. Jednoducho sa sústreďte a zhlboka dýchajte. Už ste tak blízko… a pán je už na ceste.

  • Platforma: PC
  • Žáner: psychologický FPS horor
  • Výrobca: Farm 51
  • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: CENEGA

Trailer GameExpres.sk

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Odber noviniek

Gamesite.sk
Zoznam.sk