Crossout - Recenzia

Crossout - Recenzia

Keď som kedysi dávno počas vypustenia hry World of Tanks do sveta hral túto akčnú MMO hru, ani by mi nenapadlo, že tento žáner sa stane takým obľúbeným a hráči pri ňom budú schopní stráviť hodiny svojho života. Dokonca som nepomyslel ani na to, že sa dočká veľkého množstva „klonov“ ako World of Warship, či napríklad War Thunder. A ani vo sne by mi nezišlo na um, že raz budem hrať hru, v ktorej si budem môcť v postapokalyptickom svete stavať vlastné autá a bojovať s nimi na život a na smrť. A o tom hra Crossout je.

Mad Max na ruský spôsob?

Za hrou Crossout stoja dve ruské spoločnosti – Gaijin Entertainment v spolupráci s vývojármi z Targem Games. Obe spoločnosti nie sú na poli videohier žiadni zelenáči a majú za sebou veľké množstvo úspešných titulov, ako napríklad Wings of Prey, Star Conflict, Insane 2, Hard Truck Apocalypse či veľmi obľúbený titul War Thunder. A práve posledné dve spomínané hry boli pravdepodobne veľkou inšpiráciou pre hru Crossout. Hra v podstate pracuje na rovnakom princípe ako spomínaná letecká hra (War Thunder) s tým rozdielom, že namiesto vo vzduchu jazdíte po zemi a namiesto lietadiel máte rôzne čudesné, strach naháňajúce autá. Spoločnosť Targem Games je navyše známa tým, že autové postapokalyptické hry priamo miluje. Dôkazom sú hry ako Armageddon Riders, spomínaný Hard Truck Apocalypse, ExMachina: Arcade alebo BlazeRush.

Ako už je z textu jasné, celá hra sa točí okolo áut, ktoré si upravujete, vyrábate či kupujete. Počas hrania doslova „grindíte“ materiál, z ktorého si potom skladáte nové diely a svoje výtvory osadzujete. Ak ste však leniví a na svojej kreditnej karte máte veľa peňazí, stačí zainvestovať do hernej meny a na hráčskom trhu si potom tieto náhradne diely kupovať. A tu sa dostávame k najzaujímavejšej časti hry, ktorou je skladanie áut. Táto časť hry je naozaj perfektne spracovaná a s autom sa dá naozaj vyhrať. Dokážete si vyrobiť či už „tankovacie“ auto (s pásmi ako naozajstný tank), ktoré je síce pomalé, no má vysokú palebnú silu a vydrží veľké poškodenie, alebo si vyrobíte rýchle auto síce so slabšou, no o to intenzívnejšou palebnou silou, avšak za cenu, že toho vydržíte omnoho menej. V hre je tisíce možností, ako váš voz stvoriť a ak si budete prehliadať niektoré výtvory iných hráčov, určite sa inšpirujte, prípadne sa aj zasmejete.

Počas hrania hier si zvyšujete svoju úroveň, odomykáte si nové misie, režimy či všelijaké rôzne funkcie. Okrem svojej hráčskej úrovne zvyšujete aj úroveň vášho spolujazdca. Ten vám potom za odmenu prinesie drobné vylepšenie niektorých schopností a vlastností.

Samotná hra ponúka niekoľko módov. Mód „Missions“ ponúka výber niekoľkých misií. V každej dostanete za odmenu niečo iné (materiál, časti do auta atď.). V „Missions“ môžete okrem AI stretnúť aj skutočných spoluhráčov (či protihráčov). Umelá inteligencia je v podstate veľmi ťarbavá, nechá sa hlúpo odstreľovať a je len na natrénovanie si skutočného súboja, poprípade na vyplnenie dlhej chvíle. Skutoční hráči však už dajú riadne zabrať a pokiaľ narazíte na nejakého hráča, ktorý má dobrý stroj a niekoľko stoviek odohratých hier, máte riadny problém. Komunita v hre je primeraná veku hry, a tak sa často stáva, že hráči nekomunikujú a bezhlavo sa vrhajú do súbojov.

Ďalší mód nesie názov „Raids“. Na odohratie raidu budete využívať benzín. Ten sa vám počas dňa sám dopĺňa (alebo si ho môžete zakúpiť). V raidoch vás čaká odmena a rôznorodé úlohy, ktoré musíte splniť. Napríklad do časového limitu pozbierať náklad na mape, zničiť pumpy a podobne. Veľké zázraky však od raidov zatiaľ nečakajte, no určitý potenciál tu je.

Potom je tu ešte mód „Brawls“, ktorý hru dopĺňa o rôzne zábavné režimy ako „Free for all“, kde sa budete rúbať so všetkými hlava-nehlava, alebo napríklad „Race“, ktorý vám bude určite pripomínať starú dobrú „pretekársku“ hru Death Rally.

Grafika trochu zaspala dobu

Grafické spracovanie hry je priemerné. Grafika vás pravdepodobne nenadchne, avšak tvorcovia hry museli myslieť aj na hráčov so slabšími strojmi a aj preto hra neoplýva tou najkrajšou grafikou. Prostredie hry je celkom fajn, niektoré textúry však majú najlepšie roky už dávno za sebou. K tomu sa mi párkrát stalo, že som sa počas pádu z kopca zasekol v „hmote stromu“ a ostal v ňom visieť. Nepriateľ potom ku mne len jednoducho došiel, za klávesnicou sa zasmial, a obstreľoval ma ako hnilé jablko. No ako bolo už vyššie spomenuté, hra nemá veľké nároky a ide nádherné plynulo. Na počítači s procesorom i7-4770 a grafickou kartou RX480 8 GB som nezaznamenal žiaden problém a FPS sa vždy držalo pri hranici 60 snímok za sekundu.

Galéria

Naše hodnotenie

Crossout je hra, ktorá je zadarmo, a to je jej obrovské plus. Ak však chcete mať dobrý zážitok z hry, budete musieť do nej zainvestovať čas alebo peniaze. Aj napriek svojim nedostatkom je Crossout hrou, ktorá dokáže na pár hodín skutočne zabaviť a ak ste fanúšikom hier ako World of Tanks, možno sa do nej zamilujete. A keďže ide o beta verziu, pevne verím, že finálna verzia hry bude naozaj niekoľko násobne lepšia.

Klady

 • zaujímavé prostredia
 • veľa možností modifikácie vozidla
 • hra je zadarmo

Zápory

 • hra pôsobí nedokončeným dojmom
 • grind, grind a ešte raz grind
 • pocit pay2win
 • technické nedostatky
 • niektoré hry sú extrémne krátke

Informácie o hre

Crossout

Crossout 2017

V Crossout sa dostanete do postapokalyptického MMO sveta, kde budete môcť na vlastne vyrobených autách bojovať s nepriateľmi na život a na smrť.

 • Platforma: PC
 • Žáner: akčné MMO s autami
 • Výrobca: Targem Games
 • Distribútor v GB: Gaijin Entertainment
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Gaijin Entertainment

Trailer GameExpres.sk

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Odber noviniek

Gamesite.sk
Zoznam.sk