Hellblade: Senua's Sacrifice - Recenzia

Hellblade: Senua's Sacrifice - Recenzia

 

Tajomnú hru Hellblade: Senua's Sacrifice som sledoval už od jej prvého oznámenia, prvých obrázkov a videí. Práve vtedy ma niečím neobyčajným očarila, upútala a musím povedať, že toto svoje čaro si ponechala až do vydania plnej verzie. No to, či je jej kúzlo dostačujúce, aby dokázalo konkurovať iným „miliónovým“ titulom dnešných dní, sa dozviete v dnešnej recenzii.

Čo je na tom dievčati také zvláštne?

Príbeh celej hry si berie inšpiráciu v severskej mytológii. Aby som sa ale vyvaroval prezradeniu deja, na ktorom sa hra zakladá, budem naozaj veľmi zdržanlivý. Hra sa zameriava na príbeh postavy menom Senua, ktorá sa snaží dostať sa do severskej mytologickej ríše mŕtvych, Helheim. Nie, že by tam chcela silou mocou ísť, má na to, samozrejme, svoje dôvody, obrovské odhodlanie a do toho všetkého aj pomerne značné psychické problémy, ktoré ju sprevádzajú počas celej hry. Kvôli týmto problémom počuje Senua rôzne hlasy, niekedy nevie, čo je realita a čo nie a niekedy to neviete ani vy sami. Všetko zlé je však na niečo dobré a hlasy jej mnohokrát poradia alebo ju upozornia, keď na ňu nepriateľ útočí.

Príbeh hry je síce len jednou, no za to veľmi dôležitou časťou hry. Tvorcovia nevsadili len na jeden herný prvok, ale rovno na viaceré a všetky ich dohromady nádherne previazali, čím vytvorili naozaj prepychové dielo. Všetko v hre má svoje opodstatnenie a funkciu, či už ide o audiovizuálne spracovanie, dej, hrateľnosť či spomínané cudzie hlasy v hlave hlavnej hrdinky. To všetko je tak nádherne prepletené, spojené a majstrovsky spravené, až tomu nebudete chcieť veriť. Navyše, odporúčam pri hraní aspoň ako-tak rozumieť po anglicky, keďže hra obsahuje veľa hovoreného slova (respektíve textu, ak máte zapnuté titulky). Tieto informácie vám budú potrebné nielen na pochopenie príbehu, ale aj pochopenie daného sveta a toho, prečo si Senua vybrala ako dovolenkovú destináciu práve „Severské peklo“. A ak neviete po anglicky, nezúfajte! Na neoficiálnej češtine sa podľa informácií na internete už usilovne pracuje.

Súboje sú trošku „meh“

Hrateľnosť hry je založená na niekoľkých aspektoch – chodenie, hádanky, súboje a príbeh. V prvom rade počúvate a sledujete príbeh (čo nie je nič nečakané). A aby ste sa dostali na koniec vašej strastiplnej cesty, budete musieť riešiť rôzne hádanky či viesť súboje s nepriateľmi na život a na smrť. Hoci je Hellblade akčnou adventúrou, na RPG prvky zabudnite. Nie, že by ich pridanie do hry nebolo zaujímavé, avšak zbytočne by vás od príbehu odpútavali a v podstate ani nie sú potrebné.

Hádanky fungujú na veľmi zaujímavom princípe. Dostanete sa napríklad pred dvere, na ktorých je nakreslená runa (a neskôr niekoľko rún). Vy si túto runu zapamätáte a začnete chodiť po okolí a obrysy danej runy hľadáte v tvaroch sveta. Keď daný obrys nájdete, skúsite sa naňho zamerať a ak ste trafili správne – dvere sú otvorené. V podstate hľadáte tvar runy v okolí (napríklad v stromoch, rôznych budovách, mlákach na zemi a podobne). Neskôr sa náročnosť hádaniek zvyšuje (napríklad rôznymi bránami, cez ktoré prejdete a následne sa niečo v okolí zmení, napríklad uvidíte schody, ktoré tam dovtedy neboli). Cez brány môžete chodiť potom toľkokrát, koľkokrát to budete potrebovať pre dosiahnutie vášho cieľa.

Vo svete môžete objaviť aj kamene, ktoré v sebe nesú informácie o svete v hre. Na tie sa stačí len zahľadieť a hra vám porozpráva zaujímavé a často aj dej dokresľujúce informácie.

Ako bolo už vyššie spomenuté, v hre narazíte aj na súboje s nepriateľmi. Od súbojov si však toho veľa nesľubujte. Sú spravené štýlom „hack&slash“ a ich náročnosť je pomerne jednoduchá. So svojím mečom nepriateľov sekáte (slabšie a silnejšie), využívate tzv. focus (spomalenie času), môžete sa im uhnúť, zablokovať ich alebo ich na chvíľku omráčiť. Nepriatelia sú rôznorodí, a tak tu narazíte na obyčajného nepriateľa s jedným mečom, na nepriateľa s kladivom či štítom alebo na „bossov“. Tí sú už o niečo silnejší, ale aj tak sa dajú poraziť pomerne ľahko.

O súbojovú stránku v tejto hre aj tak úplne nejde, no funguje relatívne dobre. Na čo si však musíte dávať pozor je to, koľkokrát umriete. Hra vás už na začiatku varuje, že počet straty životov je obmedzený a ak budete umierať veľmi často, budete si musieť hru zahrať od úplného začiatku. To pridáva do hry naozaj skvelý pocit paranoje a majstrovsky sa táto funkcia pohráva s vašou mysľou. Niekedy sa bojíte ísť ďalej, a to najmä v prípade, že ste už párkrát zomreli a strach vám „šepká do ucha“, že budete musieť hrať odznova.

Veľkou škodou je, že hra je veľmi lineárna a koridorová, preto je jemne priškrtený aj dizajn úrovní. Sem-tam v hre narazíte na škárku, ktorou by Senua eventuálne mohla prejsť, no vy ju budete musieť obísť. Na druhej strane, dizajn je prepracovaný a málokedy sa stane, že sa zaseknete, zabudnete kde ste alebo sa stratíte. Ustavične máte pocit, že všetko ide ako po masle, miestami je to až podozrivé.

Audiovizuálne spracovanie je na jednotku s hviezdičkou

Veľmi dôležitou časťou hry je jej audio spracovanie. Vývojári k hre odporúčajú používať slúchadlá a ja som všetkými desiatimi rovnako za. Pokiaľ nemáte dostatočne dobrý headset, avšak máte kvalitné reproduktory, dá sa tento zážitok obdobne zažiť aj pomocou nich. No v takomto prípade budete musieť hlasitosť zvýšiť na vyšší stupeň, pridať basy a to tiež nemusí vyhovovať každému (najmä susedom). A keď už raz túto hru vyskúšate hrať pomocou slúchadiel, nebudete chcieť nič iné.

Grafické spracovanie hry je tiež veľmi oku lahodiace. Vzhľadom na to, že hru v podstate vytvorilo indie štúdio, je naozaj prekrásne. Tvár a animácie hlavnej postavy sú tak detailne spracované, až tomu nebudete sami veriť. Optimalizácia je tiež veľmi dobrá a na priemernom hernom stroji odpovedajúcom dnešnej dobe nebudete mať žiadny problém a hru si užijete v najvyšších detailoch. Sem-tam sa však v hre vyskytne grafický glitch, vlasy hlavnej hrdinky sa občas zabárajú do jej tela, avšak to sú jemné, prehliadnuteľné detaily.

Hellblade: Senua's Sacrifice prináša obrovský herný zážitok, aký sa v poslednej dobe len tak nevidí a ja pevne verím, že tvorcovia nezaspia na vavrínoch a prinesú ešte niekoľko podobných titulov. Niektorí hráči hre vyčítajú krátku hernú dobu či prílišnú lineárnosť, ale verte či nie, vôbec to nie je problém. Hra je vyrobená doslova na mieru, takže lineárnosť či krátka herná doba spoločne s ostatnými prvkami dotvárajú hru presne tak, ako má byť, navyše za skvelú cenu. A ak si nie ste istí, či do hry ísť alebo nie, moja rada znie – určite áno.

Galéria

Naše hodnotenie

Hellblade: Senua's Sacrifice je taká hra, ktorá sa na svete vyskytne raz za sto rokov a predbehne ostatné tituly míľovými krokmi. Niekedy proste stačí spraviť jednoduchú hru so zaujímavým nápadom, peknou grafikou a doladiť to skvelým audio zážitkom a tromfnete aj tie najväčšie videoherné spoločnosti. A nič na tom nezmení ani to, že ste obyčajný indie vývojár. Klobúk dole, Ninja Theory.

Klady

 • príbeh
 • Vikingovia
 • neokukaný gameplay
 • hádanky nie sú otravné
 • grafika, animácie a audio
 • cena
 • je to indie hra
 • herecké výkony

Zápory

 • lineárnosť
 • sem-tam sa vyskytne glitch či bug
 • prečo to tu už nebolo skôr?

Informácie o hre

Hellblade: Senua's Sacrifice

Hellblade: Senua's Sacrifice 2017

V dávnych dobách Vikingov sa keltská bojovníčka Senua vydáva na strastiplnú cestu do ríše mŕtvych sprevádzaná svojím vlastným šialenstvom.

 • Platforma: PC
 • Žáner: dobrodružno-akčná hra
 • Výrobca: Ninja Theory
 • Distribútor v GB: Ninja Theory
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Ninja Theory

Trailer GameExpres.sk

Korekcia: Stella Ondrejčiková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk