Forza Motorsport 7 - Recenzia

Forza Motorsport 7 - Recenzia

 

Popreháňať Hummer po okruhu obklopenom piesočnými dunami v Dubaji, vyskúšať si formuly na legendárnej trati Spa-Francorchamps, alebo zažiť zelené peklo z kokpitu bežných cestných áut v Nürburgringu. Najnovší diel zo série Forza prišiel s množstvom vylepšení a prvýkrát, okrem špeciálnej Forzy 6: Apex a Forzy Horizon 3 s otvoreným svetom, prichádza aj vo verzii pre počítače s operačným systémom Microsoft Windows.

Forza, ako herná séria, sa vždy držala určitých pravidiel. Takmer bez výnimky ponúkala dostatočný stupeň náročnosti, takže nad ňou neohŕňali nosy ani profíci, zároveň však bola vždy schopná priniesť aj toľko zábavy, aby zaujala menej skúsených hráčov. Forza hry sa dali hrať ako na gamepade, tak na volante a posledných pár dielov neodstraší ani skalných fanúšikov klávesníc. Balansovanie na hrane noža medzi jazdným modelom simulátora a arkády mohlo niektorým ľuďom prekážať, ale drvivá väčšina herného osadenstva si na jedinečný pocit pri hraní Forzy rýchlo zvykla.

Návrat domov

Forza Motorsport 7 sa z rámca pravidiel a hraníc, ktoré som načrtol v odseku vyššie, nijako nevymyká. Už pri prvom spustení je očividné, že za týmto titulom stojí štúdio, ktoré má s tvorbou pretekárskych hier dlhoročné skúsenosti. Nemožno mu odoprieť, že od samého počiatku naozaj dbá na to, aby sa hra zapáčila nielen novým hráčom, ale aby sa aj fanúšikovia, ktorí majú odjazdené predošlé diely, cítili ako doma. Familiárnosť a vcelku príjemný pocit, že sa vraciam k novšej a lepšej verzii jedného z predošlých dielov, je naozaj silný − od prvých pretekov v kariére, cez navigáciu v hernom menu, až po hranie s inými hráčmi. Ak si ale myslíte, že predošlé vety sú myslené negatívne, ste na omyle. Ako sa hovorí, zvyk je železná košeľa a ľudia nemajú radi, keď sa veci menia prirýchlo. Preto sa ani nedalo očakávať, že siedmy titul v sérii sa bude príliš odlišovať od šiesteho či piateho. Forza 7 ale ponúka dostatočné množstvo menších či väčších vylepšení, vďaka ktorým by hráči nemali mať pocit, že platia za starú šestku s novým prebalom označeným číslom sedem.

Zábava na prvom mieste

Hráči, či už na konzolách, alebo na počítači, majú k dispozícii naozaj bohatú ponuku pretekárskych hier − arkádových aj simulačne zameraných. Forza 7 ale vždy išla svojou vlastnou cestou. Napriek tomu, že obsahuje perfektné modely reálnych áut, tratí a už takmer fotorealistickú grafiku, jej ovládanie nebolo vždy úplne simulačné. Dôraz sa vždy kládol skôr na zábavu, než na nutnosť vyhýbať sa samovražedným počítačovým hráčom či potrebe reštartovať preteky po každej malej chybe. Možno aj preto je vo Forze 7 pri sólo hraní nekonečný počet flashbackov, ktoré hru vrátia v čase, a tak získate možnosť napraviť svoje prešľapy. Práve vďaka tomu som nedostal žiadne penalizácie ani pri tom najarogantnejšom rezaní zákrut a skracovaní okruhov. V iných hrách znamená šmyk či drift koniec úspešného závodu, zatiaľ čo vo Forze 7 je zákruta prejdená bokom v oblaku dymu len začiatkom zábavného herného večera.

Stupeň náročnosti hrá druhé husle

Nie všetko je však vždy ružové. Ten, kto má chuť na vyšší stupeň náročnosti, si môže jednoducho zvýšiť agresivitu a skúsenosť počítačových hráčov alebo skočiť do multiplayeru, v ktorom sa pri mojom recenzovaní pohybovalo zopár naozaj akčných hráčov. Forza 7 má v ponuke viac ako 700 rôznych áut, ktoré sa dajú, samozrejme, ďalej upravovať a vylepšovať podľa predstáv hráča, ale nie sú medzi nimi až také priepastné rozdiely, ako som zažil pri iných hardcore hrách. Príjemnou a jednoducho možnosťou, vďaka ktorej si sťažíte alebo vylepšíte každý jeden závod, sú Forza Mods. Tie pridávajú bonusy k zárobku z pretekov, ale môžu napríklad aj vypnúť ABS alebo uzamknúť pohľad spoza volantu. Ich príchod bol spojený s menšou aférou, ktorú spomeniem neskôr, ale ako herná mechanika sú naozaj príjemným spestrením zážitku.

Honba za úrovňami

Žiadny hráč nemôže očakávať, že hneď po prvom spustení hry bude mať dostupné úplne všetko. Či už autá, nové pretekárske oblečenie pre hernú postavu, alebo peniaze na vylepšenia, všetko treba postupne získavať a za každé úspešné preteky sú, samozrejme, pridelené odmeny vo forme herných kreditov a skúseností. Ďalším rozšírením systému úrovní je aj odomykanie úrovní zberateľského skóre, ktoré znamená viac kreditov, alebo lepšie autá ako odmenu po odomknutí nových úrovní. Osobne sa mi najviac osvedčilo prejsť prvé tri sekcie sólo kariéry a následne zarábať pri hraní s inými živými hráčmi, ale každý sa môže pustiť do Forza 7 tak, ako len chce. Niekto ani nezapne sólo kariéru a rovno skočí do multiplayeru, iný hráč zase prejde kariéru bez toho, aby si meral sily s ostatnými hráčmi.

VIP-Gate alias aféra s bonusovými edíciami

Samotná hra stojí takmer 70 eur. Deluxe a Ultimate edícia k tejto sume ešte pridávajú a ponúkajú bonusové autá a členstvo vo VIP klube. A práve VIP klub sa stal pre mnohých fanúšikov kameňom úrazu, vďaka ktorému si ako Microsoft, tak štúdio Turn 10 vypočulo naozaj veľkú dávku oprávnenej kritiky. VIP klub v doterajších Forza hrách totiž pre hráčov znamenal hlavne dvojnásobné odmeny za každé odjazdené preteky. Ten, komu sa nechcelo príliš “grindovať” alebo chcel mať autá a vylepšenia dostupné skôr a jednoduchšie, si preto priplatil za lepšiu verziu a tým to bolo vybavené. Forza 7 ale prišla s novým systémom Mod-ov. Tí, ktorí si za hru zaplatili 80 alebo až 100 eur, hlavne aby sa stali členmi VIP klubu, zistili, že dostali iba 25 kusov Mod-ov, ktoré zvýšili odmeny o 100%. S vydaním recenzie som z tohto dôvodu mierne váhal, nakoľko by si v pôvodnej verzii hra vybojovala o dosť nižšie hodnotenie. Našťastie, štúdio Turn 10 si vypočulo svojich fanúšikov a vzalo si kritiku k srdcu. Vďaka tomu sa systém VIP odmien vrátil do pôvodného stavu, na ktorý sú už hráči zvyknutí.

Hranie na počítači a.k.a. BUGY

Každú hru by štúdiá najradšej vydali bez chýb vo finálnej podobe, do ktorej už nebudú musieť nikdy zasahovať a ktorá sa bude páčiť všetkým fanúšikom. Nie vždy sa to ale podarí, o tom som sa mohol presvedčiť pri hraní Forza 7 aj osobne. Tento titul sa však stále ani len nehrabe na počítačové hry, ktoré sa preslávili grafickými bugmi. Napriek tomu som nevedel, či mám plakať, alebo sa smiať, keď som polovicu pretekov v austrálskom Bathurste musel prejsť bez toho, aby som videl cestu pod kolesami či väčšinu mapy. Na dobrej nálade mi nepridalo ani občasné zamrznutie hry, ktoré sa, našťastie, nikdy nestalo v graficky náročných časoch, ale napríklad pri vyberaní odmeny za novú úroveň či pri ukladaní hry v menu. Turn 10 však poctivo vydáva nové updaty a hra je naozaj veľmi dobre optimalizovaná, takže nejde o nič, čo by malo odradiť potenciálnych záujemcov či fanúšikov pretekárskych hier.

Galéria

Naše hodnotenie

Forza 7 nevkročila na počítačovú scénu úplne presvedčivo. Hneď po vydaní ju trápilo ako veľké množstvo bugov, tak aj aféra s VIP verziami. Hráči s VIP kontom už ale môžu byť spokojní a bugov s každým novým updatom ubúda. Čo je na Forze 7 najlepšie, je jej schopnosť osloviť naozaj široké spektrum hráčov a je takmer isté, že si pri nej užije zábavu každý typ hráča. So zaujímavou sólo kariérou, naozaj funkčným multiplayerom, obrovským množstvom áut a dostatočným počtom tratí je Forza 7 nutnou výbavou každého milovníka pretekárskych hier.

Klady

 • grafika
 • obrovské množstvo áut
 • vysoká úroveň zábavy
 • prepracovaný multiplayer
 • dobrý pomer akrádovosti a simulácie

Zápory

 • občasné bugy
 • takmer 100GB inštalačná zložka

Informácie o hre

Forza Motorsport 7

Forza Motorsport 7 2017

Ďalší diel série Forza Motorsport je tu a fanúšikovia pretekov tak môžu jasať. Dočkáte sa skvelej kampane, širokej ponuky áut, úžasného pocitu z jazdy a dych berúceho vizuálneho spracovania.

 • Platforma: PC
 • Žáner: závody
 • Výrobca: Turn 10 Studios
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Microsoft

Trailer GameExpres.sk

Korekcia: Stella Ondrejčiková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk