Hand of Fate 2 - Recenzia

Hand of Fate 2 - Recenzia

Predstavte si, že existuje hra, v ktorej chvíľu hráte karty a o chvíľu zabíjate nepriateľov mečom a sekerami. Že si niečo také neviete predstaviť ani za svet? Tak v takom prípade určite čítajte ďalej, pretože pokračovanie hry Hand of Fate je tu a ak máte chuť na neobyčajne akčné RPG, táto hra by nemala uniknúť vašej pozornosti.

Ruka osudu je nevyspytateľná

Ako vlastné táto hra vyzerá? V podstate sa skladá z dvoch častí – z akčnej a z kartovej. Podstatou kartovej časti je zahalený muž, ktorý pred vami sedí a pomocou kariet rozpráva príbeh, no zároveň vás prostredníctvom nich informuje aj o vašom zdraví a o tom, koľko máte peňazí, slávy či jedla. Súčasne vám karty ukazujú, akou výzbrojou disponujete, akú silu tieto zbrane majú, no i to, ktorý spolubojovník je práve na vašej strane. Pre lepšie pochopenie si predstavte zahaleného rozprávača v podobe akéhosi pána jaskyne z Dungeons & Dragons. Celý dej sa uskutočňuje na veľkej mape, ktorá vám postupne odhaľuje jednotlivé časti príbehu. Tie sa odohrávajú na mape vytvorenej z kariet, ktoré sú na stole poukladané v rôznych tvaroch a predstavujú políčka. Na tie sa môžete počas príbehu aj postaviť, keďže obsah každého políčka predstavuje určitú časť príbehu. Niekedy sa však k svojmu cieľu budete môcť vydať aj inými, rozmanitými cestami a nebudete musieť na každé políčko povinne vstúpiť. Niektoré karty obsahujú aj rôzne mini-hry, ako napríklad súboj armwrestlingu v krčme, kde hádžete kockami a musíte hodiť určené (prípadne vyššie) číslo. Ak sa vám to podarí, vyhrávate. V hre však môžete napríklad aj povzbudiť vojakov pred súbojom. Ako? Jednoducho. Hra zamieša štyri karty a vy si z nich jednu vyberiete. Na nej je potom napísané, či ste ich povzbudili alebo nie. Hra však nemá iba svetlé stránky. Niekedy sa vám totiž môže zdať, že putovanie daným príbehom je až priveľmi závislé od šťastia, čo nemusí každému hráčovi vyhovovať. Každopádne, na konci takéhoto príbehu sa nachádza hlavný nepriateľ, proti ktorému budete bojovať a daná časť príbehu sa uzavrie až po skončení vášho súboja.

Počas svojho putovania môžete naraziť na kvantum rôznorodých postáv či príbehov a to, ako ním budete pokračovať, závisí len od vás. Uvidíte napríklad skupinku farmárov, ktorí sa blížia do pasce zlodejov. Čo spravíte? Zachránite ich alebo sa budete na ich utrpenie iba z diaľky prizerať? To, ako sa zachováte, je iba na vás. Počas cesty môžete napríklad stretnúť aj priateľské postavy, ktoré sa k vám budú môcť pridať vo forme kartičky a pomáhať vám počas vášho cestovania. Potom si na začiatku každej novej časti príbehu vyberiete karty, ktorými budete disponovať (výzbroj, spolubojovníkov atď.) a vrhnete sa do príbehu.

Bojová aréna je dobrá, no má svoje muchy

Ako som už vyššie spomínal, počas príbehu zažijete niekoľko situácií, ktoré je možné vyriešiť všemožnými spôsobmi. Ak sa rozhodnete bojovať, hra vás pošle do akčnej zložky hry, ktorú sme už tiež spomínali. Tá svojím spracovaním môže hráčom pripomínať napríklad Assassin’s Creed. Tieto hack & slash súboje sa odohrávajú v akýchsi ohraničených priestoroch, v ktorých bojujete proti určitým nepriateľom, ako napríklad vojaci či „zombíci“. Súbojový systém je pomerne rozsiahly a ponúka príležitosť útoku na nepriateľov, ale aj možnosť vyhnúť sa nepriateľskému útoku, odraziť ho alebo nepriateľa zabiť tzv. Finisherom.

Súboje nie sú náročné, no ak máte so sebou spolubojovníka, situácia sa môže skomplikovať. Niekedy sa totiž budete doslova chytať za hlavu pri jeho rozhodnutiach a často budete musieť súboj priviesť k víťazstvu predovšetkým vy. Možno rovnako otravné sa vám bude spočiatku zdať aj uhýbanie sa nepriateľom, no časom si na to zvyknete.

Grafické spracovanie uspokojí menej náročných

Presuňme sa k hodnoteniu audiovizuálneho spracovania, ktoré je naozaj veľmi dobre zvládnuté. Jediná vec, ktorá mi tu navzdor tomu vadila, bolo kolísanie FPS. Priznávam, hru som hral na Ultra nastaveniach, no pri konfigurácii i7-4770 a AMD RX-480 som napriek tomu čakal, že hra bude fungovať úplne perfektne. Avšak nejde o nič natoľko strašné, aby sa to nedalo prežiť a väčšina hráčov si nedostatky ani nevšimne. Audio spracovanie je na rovnako dobrej úrovni a nedá sa mu nič vytknúť.

Galéria

Naše hodnotenie

Hand of Fate 2 ponúka zaujímavý príbeh a naozaj pozoruhodné zmiešanie dvoch takmer odlišných herných žánrov. Ak máte radi fantasy, hack & slash alebo kartové hry a radi si užívate dobrý príbeh, Hand of Fate 2 vám určite odporúčam. Navyše, veľmi dobre sa hodí na vyplnenie dlhých zimných večerov.

Klady

 • zaujímavý koncept
 • veľmi dobre podaný príbeh
 • súboje oživujú hru
 • dĺžka hernej doby

Zápory

 • padajúce FPS
 • umelá inteligencia spolubojovníkov je na bode mrazu
 • občasný pocit repetitívnosti

Informácie o hre

Hand of Fate 2

Hand of Fate 2 2017

Hand of Fate 2 je akčné RPG, ktoré zaujme najmä svojím kartovým prvkom. Hra ponúka rôznorodé možnosti výberu, bojovú časť hry a najmä zaujímavý príbeh.

 • Platforma: PC
 • Žáner: akčné RPG/kartová hra
 • Výrobca: Defiant Development
 • Distribútor v GB: Defiant Development
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Stride PR

Trailer GameExpres.sk

Korekcia: Stella Ondrejčiková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk