Star Wars: Battlefront 2 - Recenzia

Star Wars: Battlefront 2 - Recenzia

Pri Electronic Arts to už raz tak býva. Mohli by sme predpokladať, že taký obrovský gigant, akým táto spoločnosť je, vskutku dokáže priniesť hráčom pomerne slušné tituly, predovšetkým, ak ide o silné značky. A tou je práve ikonický Star Wars. Po prvom nástrele v podobe hry Star Wars: Battlefront sa nám po dvoch rokoch núka pokračovanie. Poďme sa teda pozrieť, čo nás tentoraz čaká.

Všetci iste viete, že hlavný rozdiel oproti prvému Battlefrontu predstavuje príbehová kampaň. V pôvodnom titule z roku 2015 úplne chýbala, keďže hra sa zamerala predovšetkým na multiplayer. A pretože poriadny príbeh z univerza Star Wars sme tu nemali už od roku 2010, je jasné, že očakávania hráčov a predovšetkým fanúšikov Hviezdnych vojen, sú vždy obrovské.

Sľubný začiatok

Vývojári to teda nemali vôbec jednoduché, pretože uspokojiť priania hráčov bažiacich po intergalaktických bojoch, určite nie je jednoduché. Na druhej strane sú však práve títo hráči vďační prakticky za čokoľvek, čo sa týka tohto univerza. A v tomto bode musím hneď zdôrazniť, že pri ňom vývojári prepadli na plnej čiare, za čo môžu viaceré faktory, ktoré si postupne rozoberieme.

Ide predovšetkým o spomínanú kampaň. Tá zobrazuje udalosti, ktoré nasledovali po zničení druhej Hviezdy smrti. V hre sa vžijete do role veliteľky Iden Versio, ktorá vedie údernú jednotku Inferno Squad. Už v tomto momente hra stráca zo svojho čara, pretože počas celej doby som sa s hlavnou predstaviteľkou akosi nevedel stotožniť. Niežeby mi bola nesympatická, no jednoducho pôsobí chladným, ba až nudným dojmom.

Úvodná misia kampane mapuje Idenin útek z rebelskej lode. Po niekoľkých sekundách si osvojíte ovládanie a s pomocou svojho spoločníka v podobe malého droida začínate púť kampaňou. Táto prvá misia je však aj napriek nemastnej a neslanej Iden asi najzaujímavejšou časťou v kampani. Rôznorodé prvky v hrateľnosti, ako napríklad infiltrácie či stealth možnosti droida a Iden, v sebe ukrývajú nádej na dobrú hru. Nádej však postupne zoslabne, vyprchá a vy sa len veziete rýchlikom smerujúcim do záhuby.

Priamočiary príbeh

Príbeh je taký posplietaný, že sa v ňom nevyznajú asi ani tí najvernejší fanúšikovia Star Wars. Pokiaľ by ste čakali nejaký zvrat alebo čo i len jednoduchú zápletku, odídete s dlhým nosom. Do príbehu vás nevtiahnu ani samotné postavy. Už len Iden mi v ňom od začiatku vôbec nesedela a nepomáhajú mu ani ostatné postavy. Zdá sa, že aj autori si boli toho vedomí, a tak sa snažili do príbehu zakomponovať aj ikonické postavy v podobe Hana Sola a Lukea Skywalkera. No, ak mám byť úprimný, ani toto im vôbec nevyšlo. Je to celé vystavané len ako tréning na hlavnú časť hry, ktorou je nepochybne multiplayer – aspoň podľa autorov.

Príbehové misie sú navzájom prepletené akoby náhodne a dialógy v rozhovoroch či prestrihových scénach sú sterilné a miestami jednoducho nedávajú zmysel. Akési citové prepojenie Iden s jej otcom, admirálom Versiom, nefunguje a podobne nefunguje ani „neuveriteľné“ priateľstvo Iden s Leiou Organou.

Niečo pozitívne...

Napriek tomu by toto pokračovanie nemuselo byť až také zlé. Čo sa týka dizajnu, ide o slušne odvedenú prácu. Aj keď je to čisto o akcii v koridore (ktorý je navyše ohraničený sprostým upozornením, a to vás svojím odpočítavaním núti vrátiť sa „späť do akcie“), predsa len ho môžeme označiť ako pastvu pre oči. Prinajmenšom, ak ide o boje vo vesmírnych stíhačkách. Navštívite známe lokality a teda nebude chýbať Naboo a Endor, ktorý vás okúzli svojou zeleňou.

Technická stránka je teda funkčná a niet sa prečo čudovať. Hru poháňa engine Frostbite a jeho kvalitu nemusíme spomínať. Na úplne bežnej zostave s procesorom Intel Core i5-4460, 16GB pamäťou RAM a s grafickou kartou GTX 1060 (6GB) sa hra hýbala na vysokých detailoch pri rozlíšení 1080p úplne v pohode aj keď v miestach checkpointu sa dosť zatrhávala. Rád by som však podotkol, že tieto checkpointy sú otravné, keďže v samotných misiách nie sú dostatočne časté a niekedy vám vaša smrť spôsobí návrat do hry aj o niekoľko desiatok minút späť.

Celú túto maškarádu v podobe príbehovej kampane podtrháva aj jej samotná dĺžka. S prstom v nose ju odklepete asi za 5 hodín, čo určite nie je veľa. Navyše, ak si predstavím, že na poriadnu príbehovú kampaň zo sveta Star Wars čakáme už dlhé roky, je to jednoducho škoda.

Hra pre viacerých hráčov

Keďže je zjavné, že vývojári presmerovali všetky svoje sily niekam inam, predpokladal by som, že to aspoň s multiplayerom bude o niečo ružovejšie. Povedzme, že áno, no aj tu nájdeme jedno veľké ALE. Predstavujú ho predovšetkým lootboxy a verte mi, že prakticky v celej hre sú navzájom kompletne poprepájané a priam kričí do očí, že ide proste o pay2win.

Zhodnoťme však najskôr hru pre viacerých hráčov. Ponuka módov je oproti prvému dielu trochu osekaná, no výslovne to neprekáža. K dispozícii dostávame to najhranejšie a najpodstatnejšie. Ponuka piatich módov by tak mala chute hráčov uspokojiť.

Autori recyklujú predovšetkým tri známe módy a tešiť sa môžete teda na Blast – čo je vlastne Team Deatmatch, Galactic Assault a Heroes vs. Villains. K nim sa pridávajú dva úplne nové módy a to Assault a Strike či Starfighter.

Určite by som vyzdvihol predovšetkým mód Starfighter, ktorý je vlastne podobný ako Galactic Assault, no s tým rozdielom, že sa neodohráva na planétach, ale priamo vo vesmíre. Prím hrajú vesmírne stíhacie mašiny a ich prestrelky. Takže si napríklad vyskúšate, aké to je Tie Fighterom zničiť X-Winger.

Druhý menovaný mód Assault a Strike zasa vsádza skôr na taktiku, pričom musíte plniť zadané úlohy v dvoch osemčlenných tímoch.

Slušný obsah

Čo sa týka variability máp, určite budete spokojní. Navyše, pri väčšine planét je k dispozícii hneď niekoľko variantných máp v závislosti od zvoleného multiplayerového módu. Samotné súboje sa odohrávajú na jedenástich planétach, pričom si vyskúšate boje na tých nových, ale aj na starých známych. Môžete sa teda tešiť na návštevu Enderoru či Hotu. Medzi nové zasa patrí napríklad základňa Starkiller alebo Naboo a určite by som nemal zabudnúť na rozsiahlu džungľu Kashyyyku.

Najväčšie zlo

A teraz sa dostávame k najväčšiemu zlu, ktorým je nepochybne zameranosť hry na mikrotransakcie. Celkom určite ste postrehli to haló, ktoré spustilo lavínu nespokojne volajúcich hráčov. Je zjavné, že hra bola nadizajnovaná tak, aby z hráčov vytiahla čo najviac peňazí, pretože všetko sa v nej krúti okolo neslávne známych loot boxov.

Za zarobené kredity môžete postupne získavať špeciálne debničky, ktoré neobsahujú len nejaké kozmetické drobnosti, ale rovno aj kartičky so špeciálnymi schopnosťami. A práve tie zásadne vylepšujú vaše postavy. Získate tak silu či odolnosť, čiže je zjavné, že čím viac kartičiek máte, tým lepšie na tom ste.

Pokiaľ by ste tento postupný progres chceli realizovať len zo zarobených kreditov, verte mi, že pri tom utopíte neskutočné množstvo času. Pôvodne bol možný nákup za reálne peniaze, ale po ostrej kritike vývojári cúvli – aspoň nateraz. Ako sa to odrazí v celej hre v budúcnosti, je otázne a rovnako je otázne, do akej miery sa táto skutočnosť stane pravdou. Časom sa môže všetko vrátiť do pôvodných koľají a či sa vám to páči alebo nie, je to jednoducho pay2win.

Galéria

Naše hodnotenie

Star Wars: Battlefront 2 nie je vyslovene zlá hra, no jej príchod medzi hráčov nebol práve najšťastnejší. Nezachraňuje ju ani rozšírenie v podobe príbehovej kampane, pretože v druhom pokračovaní zohráva len malú rolu, ktorá je navyše nevýrazná. O niečo lepší multiplayer zasa totálne ničia loot boxy. Nie som ich zástanca a vnímam ich ako zlo. Ak ste skutočným fanúšikom Star Wars univerza, pridajte si jednu hviezdičku navyše. Inak by som od nej dal radšej ruky preč.

Klady

  • vizuál
  • je to Star Wars

Zápory

  • trápna a krátka kampaň
  • loot boxy
  • jednoducho nuda

Informácie o hre

Star Wars: Battlefront 2

Star Wars: Battlefront 2 2017

V novom Battlefronte vás okrem prepracovaného multiplayeru čakajú všetky tri éry série Hviezdnych vojen a po prvýkrát aj príbehová kampaň. V tej si zahráte za členku elitných Stormtrooperov, Iden Versio. Tá má po zničení druhej Hviezdy smrti jednoduchý cieľ. Pomstiť smrť cisára Palpatina. Dejovo je teda kampaň zasadená do doby po Návrate Jediho a budete sledovať príbeh z pohľadu impéria.

  • Platforma: PC
  • Žáner: FPS/TPS akcia
  • Výrobca: EA DICE
  • Distribútor v GB: EA
  • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: EA

Trailer GameExpres.sk

Korekcia: Veronika Cholevová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk