Arma 3: Tac-ops Mission Pack - Recenzia

Arma 3: Tac-ops Mission Pack - Recenzia

 

Štúdio Bohemia Interactive vždy patrilo k tým najlepším českým štúdiám. Priniesli nám celosvetovo uznávanú sériu hier Operation Flashpoint, obľúbené hry zo série Arma či priekopníka v survival hrách – hru DayZ. No pravdepodobne ich najúspešnejší taktický počin Arma 3 dostáva nové DLC, ktoré istotne záujme každého fanúšika.

Arma 3 stále žije

Nové DLC v tejto, už trocha staršej hre, je príjemným prekvapením najmä pre fanúšikov hernej série Arma. Priznám sa, s veľkou obľubou som hrával ešte starú Operation Flashpoint (2001) a musím povedať, že táto akčno-taktická hra patrila siahodlho k mojim najobľúbenejším hrám vôbec. Obsiahla takmer všetko, čo mala hra v roku 2001 mať – krásnu grafiku, dobré ovládanie, otvorený svet, dych berúci príbeh a navyše aj český dabing. No v období, keď začala vychádzať séria Arma, ma pobláznenie hrami od Bohemia Interactive opustilo. Neviem, či to bolo tým, že Arma hry boli proste už trocha rozdielne alebo ma len tento žáner prestal zaujímať. Každopádne, po rokoch som sa vďaka novému DLC k nim vrátil späť a okúsil, čo všetko sa v tejto sérii zmenilo a čo ostalo po starom.

Tri operácie – tri nové príbehy

Nové DLC s názvom Tac-ops Mission Pack prináša do hry celkovo tri operácie pre jedného hráča. Ako tvorcovia hry prízvukujú, balíček je určený najmä ostrieľaným hráčom a ak ste Arma 3 predtým nehrali, môžete sa stretnúť s problémami. DLC už neobsahuje žiadny tutoriál, a tak nečakajte, že vám hra niečo vysvetlí. Náročnosť sa dá síce zmierniť a nepriatelia sa naozaj stanú „pohyblivými terčmi“, do ktorých to môžete šiť hlava-nehlava a oni sa na vás budú s otvorenými ústami pozerať, avšak každá taktická chyba vás môže stáť život. Misie sú pomerne dlhé, no nečakajte niekoľkodňovú hraciu dobu. Prvá operácia „Navzdory všetkému“ sa odohráva v republikách Altis a Statis a zapojíte sa tu do občianskej vojny. V druhej operácii „Oceľový Pegas“ sa dostanete k jednotkám NATO a v poslednej operácii „Odrazový mostík“ sa takisto dostanete k jednotkám NATO na známom ostrove Malden. Pred každou misiou uvidíte pekne vyrenderované obrázky a text (ten sa, mimochodom, často prekrýva cez seba, a tak vám ostane len možnosť lúštiť ho ako hieroglyfy). Z textu sa dozviete, čo sa deje a prečo vlastne idete bojovať. Následne sa objaví taktická mapa, váš nadriadený vám objasní, aká je taktika, kto stojí za problémami, a potom už šup do hry. Všetky kľúčové rozhovory sú nadabované (samozrejme – v angličtine), a tak nemusíte čítať len text (ktorý je, našťastie, po česky). Príbeh misií je fajn, no nesľubujte si od neho veľa. Veľmi totiž cítiť, že ide o operácie z DLC. Príjemným aspektom hry je, že misie si môžete zahrať viackrát aj za iné jednotky. Mne osobne sa najviac páčila operácia „Odrazový mostík“ za Špeciálne jednotky, ktorá v sebe nesie taktiku, akčnosť a opäť som sa cítil, akoby som hral starú dobrú Operation Flashpoint.

Najväčšiu slabinu tohto DLC však vidím v tom, že je to skrátka DLC v hre, ktorá vyšla pred štyrmi rokmi. Hra samotná je fajn a ak milujete taktické akčné hry, ide o prvotriednu hru, no jej engine s vizuálom sú za zenitom. Nehovorím, že grafické spracovanie je škaredé – to nie, ba práve naopak, je pekné. Ale stále mám pocit, že hrám hru Operation Flashpoint (2001), čo je na jednej strane naozaj nostalgické a príjemné, na druhej strane si však treba uvedomiť, v ktorom roku momentálne žijeme. A tak nám ostáva len pevne veriť, že štúdio Bohemia Interactive vo svojej programátorsko-vývojárskej kuchyni varí novú akčno-taktickú hru, ktorá nám všetkým vyrazí dych tak, ako sa im to pred šestnástimi rokmi podarilo pri Flashpointe.

Galéria

Naše hodnotenie

Osobne nepovažujem za správne hodnotiť nové DLC v hre Arma 3 akýmkoľvek bodovým systémom. Ide o tri operácie, ktoré, ak hru milujete, vám prinesú hodiny zábavy. V prípade, že nemáte základnú hru, určite vám odporúčam najprv investovať do nej a až potom porozmýšľať, či má zmysel kupovať aj ďalšie DLC. A ak základnú hru máte a páčila sa vám, toto nové DLC vám rozhodne odporúčam

Klady

  • nové misie
  • cena

Zápory

  • engine má najlepšie roky už za sebou
  • nové misie patria k tým nudnejším
  • v DLC sa sem-tam objaví bug

Informácie o hre

Arma 3: Tac-ops Mission Pack

Arma 3: Tac-ops Mission Pack 2017

Arma 3 je realisticko-taktická akčná hra, ktorá vás zavedie na drsné bojiská, kde budete môcť ovládať rôzne vozidlá a bojovať s veľkým množstvom zbraní.

  • Platforma: PC
  • Žáner: taktická bojová hra
  • Výrobca: Bohemia I. Studio
  • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Bohemia Interactive Studios

Trailer GameExpres.sk

Korekcia: Veronika Cholevová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk