Life is Strange: Before the Storm - Recenzia

Life is Strange: Before the Storm - Recenzia

 

Epizodické adventúry sa v poslednej dobe tešia veľkej obľube. Štúdio Telltale Games patrí medzi tie, ktoré v tomto žánre hraje prím. Vývojári z Dontnod Entertainment však pred dvoma rokmi prišli s hrou, ktorá sa stala životaschopnou konkurenciou - titulom Life is Strange. Netrvalo to ani tak dlho a hra sa dočkala veľmi zaujímavého prequelu s názvom Before the Storm, no už z dielne iného štúdia, ktorým je Deck Nine. Pýtate sa, ako veľmi je zaujímavý? Potom na nič nečakajte a určite si prečítajte nasledujúcu recenziu.

Čo všetko viedlo k búrke?

Písal sa rok 2015 a na svetlo sveta prichádza epizodická adventúra Life is Strange (ďalej už len LiS). Nič nehovoriaci názov a žáner, ktorý bol v danom roku na vzostupe, priniesol naozaj skvelú hru, ktorá chytila za „herné srdiečko“ nejedného hráča. Nedostali sme sa do úlohy žiadneho svalovca či superhrdinu, ale mladej tínedžerky Max Caulfieldovej. A práve toto jedným z dôvodov, prečo sa hra stala tak obľúbenou. Dajme si ruku na srdce – kto si na svoje „násťročné“ obdobie nerád zaspomína? Denné starosti tínedžera, k tomu prazvláštna schopnosť a skvelý dej, to všetko ste mohli v prvom LiS nájsť. Netrvalo to ani tak dlho a Square Enix v spolupráci s Deck Nine priniesli pokračovanie, ktoré vlastne ani pokračovaním nie je. Ako je to ale možné? Ako už názov napovedá, tentokrát sa nedostaneme do kože Max, ale zistíme, čo všetko sa stalo pred udalosťami prvého dielu, a objavíme, kto vlastne bola „tá stratená Rachel“.

Aktuálne už v Life is Strange: Before the Storm nájdeme tri hlavné dejové epizódy, ktoré vychádzali postupne. Počas vydania hry bola k dispozícii prvá epizóda s názvom „Awake“. Ďalšia epizóda prišla na svet 19. októbra s podtitulom „Brave New World“ a poslednej hlavnej epizódy „Hell is Emtpy“ sme sa dočkali až tesne pred sviatkami. Hra bude navyše obsahovať aj jednu bonusovú epizódu s názvom „Farewell“. Tú si však budete môcť zahrať len vtedy, ak ste majiteľom Deluxe edície. Takýto ťah mi nepríde príliš šťastne zvolený (najmä v dnešnej dobe), hoci je cenový rozdiel medzi jednotlivými edíciami pomerne malý (približne 10 €). V bonusovej epizóde si podľa slov vývojárov zahráme za Max a dostane sa k nám až niekedy na začiatku tohto roku.

Kto, ak nie Max Caulfieldová?

V Before the Storm sa dostávame do udalostí, ktoré sa stali ešte pred pôvodným dielom. Tentokrát budeme prežívať príbeh, ktorý zažíla Chloe Priceovej, vaša „parťáčka“ z LiS. Počas hrania budeme nachádzať veľa vecí pripomínajúcich prvú hru, či už to sú zmienky ľudí, záznamy v denníku hlavnej postavy alebo to, že sa dostaneme na identické miesta ako v prvej hre. Keďže vieme, čo sa stalo na konci LiS, dostali vývojári veľmi náročnú úlohu – vytvoriť zaujímavý príbeh tak, aby tromfol ten prvý, aby naň logicky nadviazal a hlavne aby nebol iba vágnou vatou, ktorá dopĺňa prvý titul. A verte či nie, vývojárom sa to podarilo na jednotku. Príbeh tínedžerky Chloe je nielen smutný a donúti vás premýšľať pri každej jednej odpovedi, ale je aj dojemný a každý z nás si určite vie prestaviť, čím si musí hlavná postava práve prechádzať. K tomu si táto mladá punkáčka nájde novú kamarátku, s ktorou prežíva neobyčajné dobrodružstvá.

Ak sa vám v pôvodnom LiS páčila možnosť vracať sa späť v čase, tu na to, žiaľ, zabudnite. Chloe žiadnu „superschopnosť“ nemá. Teda, aby som jej nekrivdil, má poriadne podrezaný jazyk. Počas rozhovorov sa totiž môžete s niekým pustiť do ostrej debaty. A ak v nej budete veľmi dobrý, dokážete ho presvedčiť takmer o hocičom. Oproti svojmu predchodcovi si trochu viac budeme musieť dávať pozor na to, čo budeme robiť. Rozhodnutia majú o niečo väčší vplyv ako doteraz a na konci sa nám to, ako sme sa správali, jednoznačne premietne.

Grafické spracovanie ostáva oproti prvému LiS nezmenené, môžeme si všimnúť jemné zlepšenia a o niečo realistickejšie animácie. Hudobný sprievod je taktiež ladený do rovnakého štýlu a patrí k tým najlepším, aké som za poslednú dobu mohol vo videohrách počuť. Veľmi sa mi páčil cit pre detail, ktorý hra prináša. Napríklad pri každej odohranej epizóde sa vám vizuál úvodného menu premení podľa udalostí, ktoré sa v danej epizóde stanú. Aj keď audiovizuálne spracovanie na začiatok nemusí sadnúť každému, ak mu dáte príležitosť, odmení sa vám vynikajúcim príbehom a nakoniec si ho rozhodne zamilujete.

Galéria

Naše hodnotenie

Nebojím sa povedať, že Life is Strange: Before the Storm patrí k tým najlepším vo svojom žánri a pokračuje vo vynikajúcom trende, ktorý začal jeho predchodca. Hra sa vyvarovala niektorým chybám z minulosti, dočkali sme sa mimoriadneho a srdcervúceho príbehu, ktorému sekunduje výborný hudobný sprievod. Atmosféra by sa tu navyše dala krájať. Ak stále váhate, či si hru kúpiť alebo nie, nečakajte – dobrodružstvo na vás už čaká.

Klady

 • príbeh a jeho plynulosť
 • atmosféra
 • hudba
 • vplyv rozhodnutí je pomerne veľký
 • výborne spracované postavy
 • dôležité odpovede nie sú viazané na čas

Zápory

 • iba tri epizódy
 • bonusovú epizódu nájdeme len v Deluxe edícii

Informácie o hre

Life is Strange: Before the Storm

Life is Strange: Before the Storm 2017

Life is Strange: Before the Storm vám predstaví udalosti, ktoré sa stali pred prvým dielom tejto hry. Dostanete sa do role Chloe Priceovej, ktorá prežíva ťažké obdobie a nové priateľstvo.

 • Platforma: PC
 • Žáner: adventúra
 • Výrobca: Deck Nine
 • Distribútor v GB: Square Enix

Trailer GameExpres.sk

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk