Gravel - Recenzia

Gravel - Recenzia

 

Spoločnosť Milestone patrí už dlho na poli pretekárskych hier medzi tie najlepšie. Vydala už mnoho titulov, medzi ktoré patrí napríklad séria MotoGP, Ride či MXGP a do tejto pretekárskej rodiny prednedávnom pribudol nový off-road titul menom Gravel. V čom je ale v porovnaní so svojimi staršími bratmi iný?

Off-road je v pretekoch pomerne prehliadaná téma

Napriek tomu, že off-road preteky prinášajú kopec zábavy, často sú vo svete videohier prehliadané a zatienené klasickými pretekmi. Ak ste fanúšikom tohto druhu športu, istotne viete, že hry ako DiRT Rally, Screamer 4x4, Pure či Baja: Edge of Control dokážu občas zabaviť viac než napríklad mainstreamový Need for Speed. Gravel nie je žiadnou výnimkou a do sveta off-roadu vás doslova vcucne tak, ako to už dlho žiadna hra nedokázala.

Vrrruuuum!

Gravel vám v úvodnom menu dá na výber hneď z niekoľkých možností. Prvou je „Off-road masters“, čo je v podstate akýsi kariérny mód, v ktorom zbierate hviezdičky, vyhrávate nad súpermi a zvyšujete svoju úroveň. Kariérny režim je pomerne rozmanitý. Pozostáva z viacerých epizód, ktoré sa vám odomknú po dosiahnutí konkrétneho počtu hviezd alebo po dokončení nadväzných udalostí. Budete tu pretekať na rozmanitých tratiach, ako napríklad púšť, les či zasnežená krajina.

Samozrejme, v hre nechýbajú ani klasické okruhy či štadióny, na ktorých vyzývate tých najlepších off-road pretekárov z celého sveta. Čo ma však na kampani dosť dráždilo, bolo zvláštne UI navrhnuté pre gamepad. Keď som hru hral na klávesnici, menu sa často zasekávalo a nemohol som prepínať medzi jednotlivými pretekmi. Aby som túto chybu opravil, musel som sa vrátiť do hlavného menu, a potom znova späť do kariérneho módu.

Mimochodom, ovládanie pomocou klávesnice nie je až také hrozivé, ako v iných pretekárskych hrách, preto nemusíte vešať hlavu, ak nemáte gamepad alebo volant. Pravdou však ostáva aj to, že pomocou gamepadu sa hra ovládala o čosi lepšie a detailnejšie.

Ak vás hlavný mód hry začne nudiť, môžete sa vrhnúť do „Voľnej jazdy“. V tomto móde si môžete vybrať nielen okruh či trať, ale aj nastaviť čas dňa. Ak budete jazdiť počas dňa, určite vám neunikne, že takáto jazda sa od nočného jazdenia v mnohom úplne odlišuje. Tvorcovia si dali námahu a zabezpečili, aby vám hra dokázala vyjsť v ústrety aj v prípade, že vás samotársky život začne nudiť. Konkrétne, môžete vyzvať svojho kamaráta na hru pre viacerých hráčov. Nečakajte však split-screen, čo je, mimochodom, neskutočná škoda, pretože zábava na jednom monitore vo dvojici by tejto hre zabezpečila úspech a pridala jej na hodnote. Ďalej tu nájdeme všadeprítomný režim „Time-Attack“ a na záver i „Týždenné výzvy“. Tam napríklad bude vašou úlohou vo vymedzenom čase absolvovať konkrétnu trať. Týždenné výzvy, ako už ich názov napovedá, sa budú každý týždeň obmieňať a prinesú nové a zaujímavé odmeny.

Spracovanie hry má svoje muchy

Umelá inteligencia protihráčov je na tom celkom dobre a súperi vám dajú zabrať už aj na úrovni médium. Ak si budete chcieť oddýchnuť, jednoducho si zvoľte náročnosť „easy“. Na druhej strane, pri ľahkej náročnosti nezažijete žiadne vzrušenie ani výzvu. Navyše, budete každý pretek vyhrávať a to môže skaziť zážitok z hry. Skutočne rušivým elementom hry však pre mňa rozhodne bolo spracovanie fyziky. Netvrdím, že fyzika v hre je vyslovene zlá, no z času na čas vyskočí nezmyselný bug, ktorý spôsobí, že vás záhadná fyzikálna sila ignorujúca akékoľvek zákony vymrští do vzduchu. Vy sa potom môžete iba prizerať tomu, ako vaše auto vo vzduchu podivne rotuje (pri týchto chybách sa musí Newton v hrobe obracať). A práve takáto chyba vo fyzike vás môže neraz stáť triumf v pretekoch, ktoré ste už mali takmer vyhraté. Síce je pravdou, že v hre môžete posúvať čas dozadu, ale kto by to robil, všakže?

Audiovizuálne spracovanie je naozaj fajn. Grafika pripomína predchádzajúce projekty štúdia Milestone a rovnako ako u predchodcov hry, aj tu narazíte na rozmazané textúry. Je to síce len chybička krásy, no ak si potrpíte na grafiku, môže ísť o veľké mínus. Grafika v Gravel nepatrí medzi tie najlepšie, ktoré môžeme v súčasnosti vidieť, no stále je oku lahodiaca. Navyše, hra nie je príliš náročná na výkon hardvéru. Gravel som testoval na grafickej karte RX 480 8 GB s procesorom i7-4770k a celý čas išla bez akýchkoľvek problémov. Minimálne požiadavky sú podľa tvorcov i5-2500 a GTX 760 2 GB. Hudobné spracovanie je na dnešnú dobu nevšedné. Hudba mi nenápadne pripomínala soundtrack z hry NHL 2000 a do hry sa hodí. Ak však nemáte radi tento hudobný štýl, môže vám to po určitom čase začať liezť na nervy.

Naše hodnotenie

Spoločnosť Milestone S.r.l. je v tvorbe pretekárskych hier skutočne dobrá. Gravel je dobrou pretekárskou hrou, avšak cítiť, že vývojári už kde-tu prešľapujú na jednom mieste. Ich hry sa začínajú na seba nenápadne podobať a to nie je práve najlepšie. Na druhej strane, ak ste fanúšikom off-road pretekov, Gravel vám splní vaše tajné želania a prinesie presne to, po čom vaše off-road srdiečko túži. Ak hre odpustíte chybičky krásy, ako napríklad rozmazané textúry, miestami divnú fyziku a cenu, odvďačí sa vám hodinami zábavy. Voľba je už len a len na vás.

Klady

 • originálna téma
 • príťažlivo spracovaná „kampaň“
 • pomerne zábavné arkádové preteky
 • zaujímavé autá
 • optimalizácia

Zápory

 • pomerne krátka kampaň
 • fyzika občas zabúda na svoje zákony
 • chýbajúci split-screen
 • rozmazané textúry
 • cena

Informácie o hre

Gravel

Gravel 2018

ravel je po dlhom čakaní dokonalá off-roadová hra pre všetkých fanúšikov zablatených blatníkov. Preskúmajte exotické lokality, šoférujte ikonické vozidlá v extrémnych podmienkach, porazte šampiónov a staňte sa bezkonkurenčným majstrom off-roadu.

 • Platforma: PC
 • Žáner: pretekárska hra
 • Výrobca: Milestone S.r.l.
 • Distribútor v GB: Milestone S.r.l.
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Comgad

Trailer GameExpres.sk

Korekcia: Stella Ondrejčiková

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk