Ken Follett's The Pillars of the Earth – Recenzia

Ken Follett's The Pillars of the Earth – Recenzia

Chváliť príbeh samotný by nebolo úplne s katedrálnym poriadkom, keďže ten vychádza z knižnej predlohy Kena Folleta, no pokiaľ sa bavíme o tom, ako vkusne nám Daedalic román predostrel v jeho hernej podobe – tam sú už ódy na mieste.

Podobne ako kritikmi ospevovaná novela, aj herné Piliere Zeme sa odohrávajú vo fiktívnom anglickom meste Kingsbridge 12. storočia. Z tamojšej katedrály je už len ruina a aj keď mních Philip túži po niečom majestátnejšom, zdá sa, že dni slávy má starodávne opátstvo dávno za sebou. V tom však do deja vstupujú ďalšie postavy; Tom Staviteľ s rodinou, vyhnankyňa Ellen so synom Jackom a dcéra grófa zo Shiringu, Aliena, spolu s bratom Richardom. Hoci každá z hlavných postáv ide spočiatku svojou cestou, osud ich nakoniec privedie práve do Kingsbridgeu a navždy spojí.

Piliere Zeme mapujú osudy nie jednej, ale hneď niekoľkých postáv, a to dokonca naprieč desiatkami rokov. Hlavnou výhodou hry oproti knihe je odlišná narácia príbehu, ktorý síce zostáva nemenný, no vývojári súčasne dali hráčovi možnosť do istej miery ho ovplyvniť, aj keď len v detailoch. Veľdielo Kena Folleta tak zostalo zachované a vďaka dialógovým možnostiam pri rozhovoroch či nutnosti výberu jedného z viacerých riešení rôznych situácií získavajú Piliere Zeme úplne nový rozmer, ktorý neurazí ani fanúšikov románu, ani tých menej znalých.

Nezáživný úvod, na ktorý budete neskôr nostalgicky spomínať

Priznám sa, že stavba katedrály ma spočiatku ako ústredná téma veľmi nenadchla. O Piliere Zeme som sa začal prvýkrát zaujímať po minuloročnom Gamescome, keď som si zahral kúsok z druhej kapitoly; samozrejme, bez znalostí tej prvej mi tých pár minút v Kolíne nepovedalo takmer nič, no napriek tomu mala hra niečo do seba. Ťaživá atmosféra stredovekého Anglicka, grafický štýl klasických, ručne maľovaných adventúr – to ma chytilo. Povedal som si, že to vyskúšam od začiatku: knižnú predlohu som vtedy ešte prečítanú nemal, takže som absolútne netušil, do čoho idem.

V ostrom kontraste s tým, aký mám na Piliere Zeme názor dnes, som mal vtedy problém dohrať prvú knihu, resp. kapitolu, nešlo teda o veľmi pozitívne dojmy. Hrateľné postavy a ich príbehy sa striedali, navyše boli akési, hm, nezaujímavé. Tom Staviteľ, otec Philip alebo ryšavý divoch Jack – milovať som sa ich naučil až o kapitolu ďalej a keď som tretiu časť, ktorá vyšla len nedávno, takpovediac „zhltol“, mal som presne takú ťažobu na srdci, ako po dočítaní veľmi, veľmi dobrej knihy.

Posledné slovo v poslednej vete na poslednej strane totiž vždy znamená rozlúčku s postavami, ktoré ku mne nejakým spôsobom prirástli. Bože, ešte aj za tým nesympatickým Aflredom mi bude ľúto, pretože sa neskôr vyfarbil ako slušný chlap s dobrým srdcom. Piliere Zeme sa síce točia okolo stavby katedrály, no tá v príbehu slúži len ako spojnica skvelo vykreslených príbehov ústredných hrdinov.

Po prvej kapitole naberie príbeh rýchly spád

Zmeny v životoch postáv a hlavne zmeny postáv samotných sú hlavným predelom medzi prvou a druhou knihou, ktorej príbeh sa odohráva s päťročným rozdielom. V prvej tretine hry, v prvej kapitole, som sa s hlavnými postavami spoznával, autori mi, ako nezasvätenému človeku, museli najprv vysvetliť, odkiaľ pochádzajú, čo chcú, aká je ich motivácia. A to bolo po väčšinu času útrpné.

Asi najhlavnejšia postava celej hry (pretože ústredných je hneď niekoľko), Jack, bol, napríklad, v prvej knihe vyhnancom, synom bylinkárky Ellen, ktorá sa kvôli istým udalostiam uchýlila k životu mimo civilizácie. Bol zvedavý, ale veľa nenahovoril, skôr sa pozeral než rozprával. Za tých päť rokov, teda v druhej knihe, sa však jeho povaha rapídne zmenila. Stal sa adoptívnym synom Toma Staviteľa, muža, ktorého snom a životným cieľom bolo postaviť katedrálu, a sám si pričuchol ku kamenárskemu remeslu. Hlavne už nebol tým tichým, trošku strašidelne čudným chlapcom – a čím rýchlejšie tempo hra naberala, tým bol zaujímavejší. A to platí nielen o ňom, ale aj o ženskej protagonistke Aliene, ktorá kvôli otcovi prišla o šľachtický titul a život v bezpečí za múrmi hradu, ktorý ju chránil pred brutálnym ohrdnutým nápadníkom Williamom.

Postavy a dynamika ich charakterov sú v Pilieroch Zeme jednoducho brilantné, a aj keď za to nepochybne môže do veľkej miery ich tvorca Ken Follet, je nutné Daedalicu uznať nemalé zásluhy.Tieto postavy museli graficky oživiť, nájsť im vhodných dabérov – a pokiaľ ide o hlasovú stránku, tak ide o jednu z najkvalitnejšie nadabovaných hier, s akými som kedy mal tú česť – a vykresliť ich osudy formou videohry. Aj keď sa Piliere Zeme držia príbehu rovnomennej knihy, nie sú úplne jej bohapustým prerozprávaním, no ani adaptáciou inšpirovanou románom.

Poctivá adventúra, ktorých dnes veľa nie je

Piliere Zeme si idú vlastnou, vcelku unikátnou cestou, na ktorej vývojári niečo pridali, niečo odobrali a niečo zmenili, no celé to dáva perfektný zmysel a poskytuje maximálny zážitok z príbehu. Prvá kniha je, žiaľ, tým najslabším článkom v trojdielnej sérii, no keď počiatočných šesť či sedem hodín zdoláte a nadobudnete prehľad o tom, čo sa v meste Kingsbridge a v súvislosti s ním odohráva, čakajú vás ďalšie dve knihy s oveľa rýchlejším a pútavejším obsahom.

Piliere Zeme sú „must-have“ titulom pre široké spektrum hráčov; pre milovníkov point-and-click adventúr, pre fanúšikov knižnej predlohy, ale aj pre ľudí ako ja, ktorí Folletovo veľdielo (zatiaľ) nečítali, no zbožňujú kvalitný príbeh s rovnako kvalitnými postavami, s ktorými počas zhruba 17-hodinového herného času prežijú desaťročia radostí a starostí.

Ak hre odpustíte jej nemastnú prvú tretinu a síce potrebný, ale nudný úvod, odmenou vám bude zážitok z majstrovského príbehu plného emotívne silných momentov – a viac od „príbehovky“ dostať nemožno.

Naše hodnotenie

Piliere Zeme vo svojej interaktívnej, videohernej forme robia česť jednému z najslávnejších románov všetkých čias. A to hovorí za všetko.

Klady

 • výborný príbeh na motívy slávnej knihy
 • jeho narácia vo forme videohry
 • krásna, ručne kreslená grafika
 • profesionálny dabing
 • nádherný soundtrack
 • dĺžka hry, cca 17 hodín

Zápory

 • prvou knihou sa treba „prehrýzť“

Informácie o hre

Ken Follett's The Pillars of the Earth

Ken Follett's The Pillars of the Earth 2018

Hra založená na bestsellere Kena Folleta, rozpráva príbeh malého mesta Kingsbridge v úplne novej interaktívnej podobe. Hrajte za Jacka, Alienu a Philipa a zmeňte udalosti z knihy vďaka skúmaniu okolia, rozhodovania a dialógov. Táto interaktívna novela je rozdelená do troch „kníh“, každá má sedem kapitol. Táto kópia hry obsahuje všetky knihy a celú ságu tak máte na jednom disku.

 • Platforma: PC
 • Žáner: adventúra
 • Výrobca: Daedalic Entertainment
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Daedalic Entertainment

Trailer GameExpres.sk

Korekcia: Mário Lorenc

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Odber noviniek

Gamesite.sk
Zoznam.sk