Sea of Thieves - Recenzia

Sea of Thieves - Recenzia

 

Pred niekoľkými mesiacmi sme mali možnosť zahrať si beta verziu hry Sea of Thieves. V tom čase sme celá redakcia slintali blahom a hru sme si naozaj užívali. Prešlo však pár mesiacov a do sveta bola vypustená finálna verzia tohto námorno-pirátskeho produktu. Ak ste zvedaví, či stojí za to oprášiť hák a naleštiť kormidlo, určite čítajte ďalej.

Prvý pocit je fantastický, akosi to však škrípe

Počiatočné momenty hry sú naozaj skvelé. Pozriete si intro, ktoré síce veľa nenapovie, no navodí dokonalú atmosféru. Ďalej vás čaká vytváranie postavy, ktoré však bude naozaj netypické. Na výber máte z rôznych vygenerovaných postáv. Tie si môžete znova a znova generovať a ak vám nejaká z nich „frnkne do nosa“, skrátka si ju vyberiete. Postavu si ale môžete vybrať len raz a ani žiadnu detailnú úpravu u nej nečakajte. Samozrejme, počas hry zbierate rôzne oblečenie, takže vizuál postavy si môžete aspoň čiastočne upravovať. No to je asi tak všetko.

Takisto, ako to bolo v bete, aj tu si na začiatku hry môžete vybrať druh vašej posádky. Buď začnete ako vlk samotár, alebo sa okamžite pripojíte k nejakej skupine. A tu nastáva prvý závažný problém tejto hry. Ak sa do hry pustíte sami, príliš veľa zábavy si neužijete. Ak sa pridáte do cudzej skupiny, budete čeliť obrovskej hŕbe iných problémov. Napríklad spoluhráči spolu nekomunikujú, chodia tam, kam nemajú a dokonca sa môže stať, že sa rozhodnú zatvoriť vás do väzenia. Raz sa mi prihodilo, že som s istou skupinkou brázdil moria. Jej členovia ma potom zatvorili do väzenia a povedali mi, nech sa odpojím, pretože sa vrátil ich kamarát. Ja som im s kamennou tvárou odpovedal, aby najprv predali poklad – s tým však nesúhlasili. A keďže som človek neoblomný, po hodine sme sa dohodli na tom, že predajú aspoň polovicu pokladu (na ktorý som mal, samozrejme, nárok). Podobných situácií sa tu odohráva naozaj neúrekom a môžu vám hru veľmi znepríjemniť.

Na druhej strane, ak si nájdete partičku kamarátov, ktorí túto hru vlastnia – máte vyhraté. Môžete spolu komunikovať, hrať obľúbené piesne na hudobných nástrojoch, navigovať, otáčať plachty, či spoločne dumať nad tým, kde je ten prekliaty ostrov z mapy. Podobne sme sa na rôzne výpravy vybrali aj my v redakcii a verte či nie, bavili sme sa kráľovsky. Navyše nám šlo všetko omnoho lepšie a svižnejšie, než keď sme hrali s cudzími ľuďmi. Netvrdím, že naraziť na priateľských cudzincov je veľký problém, no ich hľadanie nie je až také jednoduché.

Počkať, ja som akože pirát?

Určite si viem predstaviť, že veľká časť hráčov dumá nad podstatou tejto hry. Celkovo je Sea of Thieves veľmi nekomplikovaná sandbox hra. Väčšinou začínate v základnom prístave, kde si najprv do jednej nohy hodíte jeden grog, do druhej druhý grog a následne vyrazíte na cestu. Predtým ako napnete plachty však budete potrebovať úlohu. Úlohy si nakupujete od troch frakcií (prvé úlohy sú zadarmo), ktoré sú rozdelené podľa zamerania. Medzi zložitejšie patria misie, v ktorých musíte prísť na nejaký ostrov, vytiahnuť šabľu a nakopať zadky hrôzostrašným nepriateľom. Tieto úlohy sa najlepšie robia v skupinke, keďže si môžete pomáhať a nepriateľov takticky poraziť. Ďalšie úlohy zahŕňajú zber rôznych druhov zvierat (napríklad: zožeň mi tri červené sliepky a jedno prasa) alebo kopanie pokladov. Po zdarnom konci si svoju korisť zoberiete na loď, kde si ju starostlivo uchováte. Neodporúčam však hromadiť mnoho pokladu naraz, pretože ak vás prepadnú nepriatelia, môžu vám nakoniec ostať len oči pre plač. Iné posádky nie sú príliš priateľské, najmä, ak vidia, že ste na menšej lodi a vy si potom užijete nepríjemnú salvu nepriateľských kanónov.

Ako správny pirát by ste preto mali mať na lodi nejaký ten banán na obnovenie zdravia a pár drevených latiek na opravu poškodenej lode. A, samozrejme, delové gule. Všetky tieto veci v hojnom počte môžete nájsť v sudoch rozmiestnených na rôznych ostrovoch, no vždy je dôležité mať dobre pripravené aj nejaké zásoby.

V prípade, že vás po ceste nezožerie žralok a podarí sa vám poklady a trofeje vrátiť do prístavu, dostanete náležitú odmenu vo forme zlata. Za zlato si potom kupujete rôzne kozmetické doplnky, či už na vašu postavu alebo na loď.

Vo svete Sea of Thieves je neustále čo robiť, úloh je pomerne veľa a prvých pár hodín sa nudiť rozhodne nebudete. Ak si však rýchlo nenájdete dostatočne silnú partiu či priateľov, nastúpi jednotvárnosť a hra vás pomaly ale isto začne nudiť. Sea of Thieves v sebe síce skrýva veľký obsah, ktorý je ale, žiaľ, zaobalený do zvláštneho stereotypu. Za zabitie nepriateľa (obyčajná kostra, had alebo žralok) prakticky nič nedostanete a za skántrenie bájneho Krakena dostanete iba nudný achievement.

Rovnako ma sklamalo i to, že hru na PC nájdeme iba v Microsoft Store, takže ak tento obchod neobľubujete, budete si naň musieť jednoducho zvyknúť. Hoci je Microsoft Store už momentálne sofistikovaným obchodom, ja som mu dlho nedokázal prísť na chuť. Jedinou jeho výhodou je, že hru získate na obe platformy od Microsoftu – PC s Windows 10 a XBOX ONE.

Možno si ešte pamätáte, že beta verzii som vyčítal najmä to, že sa často odmietala spustiť. Jediným riešením bola reinštalácia (čo pri takom veľkom objeme GB nebolo vôbec príjemné). V plnej verzii sa však niečo takéto nedeje, no i napriek tomu som počas hrania narazil na niekoľko chýb. Napríklad pri streamovaní sa mi zaseklo pohybovanie myškou a hru som musel reštartovať. Poprípade som sa niekoľkokrát zasekol v skale a na nášho kolegu vyskočil žralok, dopadol až na skalu a zabil ho. Pozývanie spoluhráčov do hry som musel riešiť výlučne prostredníctvom PC XBOX aplikácie.

Ale hra to je pekná!

Ak mám povedať, čo je na tejto hre najlepšie, jednoznačne vyhráva audiovizuálne spracovanie. To je skutočne zvládnuté na jednu veľkú jednotku. Grafika je síce kreslená, no pôsobí veľmi nádherným, detailným dojmom. Navyše, grafické spracovanie vody a slnka je neskutočne pôsobivé. Trochu je však na škodu, že pod vodou sa skrýva veľký svet, ktorý nemáme ako (ani prečo) skúmať.

Hudobné spracovanie aj zakomponovanie hudobných nástrojov, ktoré hrajú fakticky chytľavé melódie, je rovnako impozantné. Táto časť sa tvorcom hry náramne vydarila a celkovo ju robí veľmi podmanivou.

Naše hodnotenie

Musím povedať, že titul Sea of Thieves ma sklamal. Hoci prináša neobyčajný obsah a najmä skvelú pirátsku tematiku (na ktorú som sa tešil ako malé dieťa), obsah je až priveľmi previazaný s kooperačným režimom. Navyše, zatiaľ hre chýba potrebná hĺbka a množstvo obsahu, ktorý by som si vedel v hre predstaviť. Možno, že sa ho tvorcom podarí do hry doplniť neskôr, otázkou však ostáva, či nebude už príliš neskoro. Sea of Thieves zatiaľ ostáva iba priemernou hrou, ktorá môže zabaviť, no pravdepodobne nedokáže až tak očariť, ako sa na prvý pohľad zdalo. A to je naozaj obrovská škoda

Klady

 • piráti
 • kooperačný režim s priateľmi
 • zábavné námorné bitky
 • veľmi dobre spracovaná audio-vizuálna stránka hry

Zápory

 • bugy
 • iba Microsoft Store
 • po čase začne nudiť
 • málo obsahu
 • takmer žiadne odmeny za zabíjanie
 • odmeny sú viac-menej len vizuálne
 • cena

Informácie o hre

Sea of Thieves

Sea of Thieves 2018

Premýšľali ste niekedy nad tým, aké by to bolo byť pirátom? Nová hra Sea of Thieves vám na túto otázku hravo odpovie. V Sea of Thieves sa stanete obávaným námorníkom a drsným pirátom. Navyše si hru užijete nielen sám, ale aj v spoločnosti kamarátov a priateľov.

 • Platforma: PC
 • Žáner: Akčná multiplayerová adventúra
 • Výrobca: Rare
 • Distribútor v GB: Microsoft
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Microsoft

Trailer GameExpres.sk

Korekcia: Stella Ondrejčiková

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk