Q.U.B.E. 2 - Recenzia

Q.U.B.E. 2 - Recenzia

 

Keď v roku 2011 vyšiel prvý Q.U.B.E, išlo o skutočne vynikajúcu hru, ktorá sa podobala na známy Portal od spoločnosti Valve. Mala iba jediný problém – dej. Ako sa s týmto problémom popasovali vývojári pri tvorbe druhého dielu? Odpoveď na vás čaká v nasledujúcich riadkoch.

Ak dovolíte, bez okolkov prejdem rovno k podstate hry. V nej ste archeologičkou menom Amelia Cross, ktorá sa prebudí vnútri akéhosi bludiska mimozemského pôvodu. Vašou jedinou morálnou pomocou počas toho, ako sa snažíte dostať sa z tohto objektu, je Emma Sutcliffe, s ktorou komunikujete cez vysielačku. Súčasťou špeciálneho obleku, v ktorom ste sa prebudili, sú aj rukavice, ktoré vám túto cestu von uľahčia. Vďaka trom rôzny schopnostiam, ktoré vám rukavice poskytujú, totiž môžete vytvárať ,,skákacie“ platformy (modré), vysúvacie stĺpiky (oranžové) i kocky (zelené). Vytvárať ich však možno iba na určených, bielych miestach.

Teraz sa môžeme pozrieť na vizuálne spracovanie, ktoré grafici z Toxic Games zvládli na jednotku. Využili silu, ktorú zo seba Unreal Engine 4 dokáže dostať, vďaka čomu prostredie vyzerá veľmi pekne ako či vnútri, tak i vonku. Ak ste ešte nehrali prvú časť, bude vám táto hra veľmi pripomínať Portal. Prostredie je veľmi farebné, takže sa vám vôbec nebude zdať nudné. Čerešničkou na torte je soundtrack, ktorý s prostredím veľmi dobre spolupracuje.

Vráťme sa ale späť k hrateľnosti. V hre nemôžete šprintovať, a tak máte omnoho menej možností. To znamená, že skôr vyriešite puzzle (celkovo ich je asi 80 v približne štyroch rôznych lokalitách). Z troch rôznych, vyššie spomínaných, schopností rukavíc môžete naraz využívať iba jednu, toto obmedzenie sa zmení až na konci hry. Jednotlivé levely budú postupne sprevádzané rôznymi prídavkami, ako magnety, hadice striekajúce olej (vďaka nim budú kocky klzkejšie) či hadice chrliace oheň (zapália naolejované kocky, ktoré budete potrebovať na otvorenie niektorých dverí), no vyskytnú sa aj kovové gule a steny, ktoré je možné rôznymi spôsobmi ohýbať. Všetky tieto „prídavky” prichádzajú postupne, čiže sa s nimi stihnete zoznámiť. Prídu však veľmi rýchlo po sebe, takže musíte byť naozaj ostražitý. Napriek tomu si ale nemyslím, že riešenie jednotlivých puzzle je zložité, keďže som všetky prešiel bez pomoci. Pri niektorých to však predsa len trvalo akosi dlho, takže by som bol ocenil nejakého pomocníka s nápoveďou. Keďže som si celou hrou prešiel, dovolím si dať vám niekoľko tipov: na zelené kocky, ktoré vytvoríte, sa môžete postaviť a odviezť sa na potrebné miesto. Ani žiadna plocha, na ktorej môžete niečo vyrobiť, tam nie je na parádu, preto sa pripravte, že ju využijete dokonca i v takom prípade, keď je situovaná do úplne hlúpej polohy (výnimkou sú niektoré prípady, keď sú tri alebo dve vedľa seba, no niekedy akoby to tak bolo len kvôli dôrazu).

Na deji sa mi skutočne páčilo, že som toho na začiatku naozaj veľa nevedel, pretože informácie prichádzajú postupne, po skončení levelov. Nedozviete sa však toho toľko, aby ste si povedali, že vám to stačí, preto chcete rozhodne vedieť ešte viac. Bez tohto príbehu a zvedavosti ako hnacej sily by vás hra určite rýchlo prestala baviť. Dej samotný vám už nebudem opisovať, keďže by som vás nerád obral o zážitok z hry.

Naše hodnotenie

Q.U.B.E. 2 je vynikajúca hra vhodná na chvíle oddychu a relaxu. Niektorými časťami poriadne potrápi váš mozog a zároveň vás uchváti svojím grafickým spracovaním. Príbeh je hnacou silou, ktorá vás bude tlačiť vpred a jediná vec, ktorú by som do hry pridal, je možnosť pomocníka s nápoveďou.

Klady

 • pútavý príbeh
 • krásne grafické spracovanie
 • vynikajúca atmosféra

Zápory

 • chýbajúci pomocník s nápoveďou
 • hra sa môže niektorým hráčom zdať krátka
 • cena

Informácie o hre

Q.U.B.E. 2

Q.U.B.E. 2 2018

Q.U.B.E. 2 je puzzle hra z pohľadu prvej osoby. Vašou úlohou je dostať sa von z objektu mimozemského pôvodu cez rôzne puzzle, ktoré vášmu mozgu dajú zabrať.

 • Platforma: PC
 • Žáner: FPP (First Person Puzzle)
 • Výrobca: Toxic Games
 • Distribútor v GB: Trapped Nerve Games
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Toxic Games

Trailer GameExpres.sk

Korekcia: Stella Ondrejčiková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk