Tanglewood - Recenzia

Tanglewood - Recenzia

Titul Tanglewood ma hneď po oznámení značne zaujal. Na dnešnú dobu netradičná hra, celá naprogramovaná tak, ako sa v dávnych časoch robili hry. Navyše plne hrateľná aj na konzole Sega Mega Drive. Dokáže však Tanglewood prekonať čas a priniesť zaujímavú hrateľnosť a mechaniky aj na súčasné pomery?

Pixelartové hry stále „frčia“

Tanglewood vám predstaví jednoduchý, no zaujímavý príbeh o milom stvorení menom Nymn. Táto bytosť, podobná malej ryšavej líške, sa snaží dostať do bezpečia svojej rodnej nory. Avšak počas jej cesty na ňu budú striehnuť nepriateľské potvory. Temný svet Tanglewood je plný monštier, ktoré naháňajú hrôzu a strach, už len keď ich uvidíte. Narazíme však aj na také, ktoré sú prezlečené do podoby rozkošnej veveričky. Tá vás naláka na svoju milo vyzerajúcu podobu a zrazu... Bum! Premení sa na vraždiace monštrum a vaša postava zrazu vonia fialky odspodu. Takže si musíte dávať ustavične pozor na to, kam sa hýbete a čomu dôverujete.

Pomôžu vám pišišvory!

Vývojári hru prezentujú ako puzzle plošinovku a presne takou hra je. Počas svojho putovania budete narážať na rôzne hádanky. Trochu sa síce vytráca dynamickosť hry, ale to vôbec nevadí. Po mape sú, napríklad, poukladané akési chlpaté stvorenia (ja som si ich pracovne nazval pišišvory). Ak týchto milých pišišvorov dopravíte pod svetlo kvetiny, dajú vám na určitú dobu špeciálnu schopnosť. A vaša postava razom zmení svoju farbu. Vďaka žltému zafarbeniu budete vedieť plachtiť vo vzduchu aj na väčšie vzdialenosti, zelená farba vám dá možnosť kontrolovať čas, a tak sa vyhnúť rýchlym nepriateľom a oklamať ich. Vďaka modrej farbe zas budete vedieť ovládnuť nepriateľské stvorenie a využiť ho k svojmu prospechu.

Ďalej v tajuplných lesoch narazíte na prazvláštne diery v zemi. Tie vás budú môcť vymrštiť do vzduchu, alebo preniesť na druhú stranu mapy. Taktiež dopomôžu k úspešnému riešeniu hádaniek. Prípadne narazíte aj na lesné hríby, vďaka ktorým sa dá skákať naozaj vysoko. Nepriateľov budete musieť zakaždým akosi prekabátiť a všetky prvky prostredia „sú tomu naklonené“. Ak napríklad nalákate obludu menom Djakk pod kopec a zhodíte naň obrovský kameň – je vyhrané! Teda... aspoň na malú chvíľu.

Hra je rozdelená a ukladá sa v check-pointoch, takže sa nemusíte báť, že bude hrá príliš jednoduchá a budete si ju môcť ukladať, kedy chcete. Na druhú stranu, hra nie je hra komplikovaná a na svoje si prídu všetky typy hráčov. Osobne by som však túto hru radil k tým zložitejším, pri ktorých si sem-tam ponadávate.

Tanglewood som testoval na PC a ku konzolovej verzii som sa, žiaľ, nedostal. A ak ani vy nemáte možnosť zakúpenia „kartridžovej“ verzie, nevadí. K hre dostanete zadarmo *.bin súbor, ktorý spustíte cez akýkoľvek emulátor. A tak, ak máte napríklad Everdrive kartridž, môžete si túto hru zahrať cez neho. Mimochodom, ak ste o tom nevedeli, hra je celá naprogramovaná v 68000 Assembly jazyku a boli pri nej použité rovnaké nástroje, aké sa používali pri tvorbe starých SEGA hier. To je teda niečo!

Grafika je prenádherná a o hudbe ani nehovorím!

Graficky hra vyzerá naozaj krásne. Animácie sú vskutku dôkladne prepracované a miestami som sa naozaj prichytil pri tom, ako ich sledujem. Vaša postava sa hýbe naozaj dokonalo. Prostredie je spracované takisto skvelo a nie je mu čo vytknúť. Jediné, čo sa mi trochu nepáčilo, bolo menu a jeho UI. To sa mi akosi koncepčne a ani vizuálne nehodilo do hry. Bolo príliš odlišné od zvyšku hry a prijal by som v ňom „viac pixelov“.

Ak ste niekedy hrali staré plošinové hry ako Jazz Jack Rabbit, Lion King či Alladin, tak obdobne skvelú hudbu nájdeme aj tu. Perfektne sa preplieta s vizuálnym zobrazením hry. Tak isto ako pri animáciách, aj tu som bol naozaj unesený.

Naše hodnotenie

V prípade, že ste milovníkmi puzzle plošinoviek, táto hra by vo vašej zbierke chýbať rozhodne nemala. Prináša oddychové a príjemné herné mechaniky, potrápi vaše prsty a sem-tam si pri nej aj poriadne zanadávate. Táto netradičná hra so sebou prináša kopec zábavy, ktorú dnes len tak neuvidíte. Navyše, cena je naozaj prívetivá a za hodiny zábavy to naozaj stojí.

Klady

 • nádherná grafika
 • možnosť hrať hru aj na Sega Mega Drive
 • hra vás neťahá za ručičku
 • cena
 • zaujímavé puzzle

Zápory

 • UI menu by mohlo byť krajšie
 • prečo to tu nebolo skôr?

Informácie o hre

Tanglewood

Tanglewood 2018

Tanglewood je nová platformová hra, ktorú si zahráte nielen na počítači, ale aj na konzole SEGA Mega Drive.

 • Platforma: PC
 • Žáner: Puzzle plošinovka
 • Výrobca: Big Evil Corporation
 • Distribútor v GB: Big Evil Corporation
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Big Evil Corporation

Trailer GameExpres.sk

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk