Football Manager 2019 - Recenzia

Football Manager 2019 - Recenzia

 

Zatiaľ čo FIFA sa dá považovať za mainstreamovú športovú hru, séria Football Manager je určená najmä zarytým futbalovým fanúšikom, pre ktorých je dlhá analýza štatistík a dumanie nad správnou taktikou tým pravým relaxom. Aké novinky priniesol ročník 2019? Pokračuje séria v trende zlepšujúcej sa prístupnosti pre nových a menej skúsených hráčov?

Výraznou zmenou prešiel systém taktiky a tréningov. Po novom sa taktika sústredí na tri fázy: hru s loptou na kopačkách, hru v prechode a bez lopty. Prvá fáza je pre dlhoročných hráčov dôverne známa, keďže tá v minulosti slúžila ako hlavný taktický náčrt útočného postupu. Prechodová fáza určuje organizáciu útokov, teda to, či zvolíte postupný protiútok alebo zavelíte plnou parou vpred spolu s vašimi krajnými obrancami a posledná fáza určí obranný štýl vášho mužstva. Je len na vás, či zvolíte aktívne napádanie a vytláčanie hry smerom k stredovému kruhu alebo zvolíte taktiku bránenia priestoru s prehusťovaním priestoru pred veľkým vápnom.

Pred učinením tohto zásadného rozhodnutia vám odporúčam dôsledne si preštudovať schopnosti vášho mužstva. Bolo by dosť nelogické, ak by ste sa pokúšali s kádrom FC Spartak Trnava hrať štýl tiki-taka, keďže typológia hráčov sa hodí skôr na rýchle protiútoky zo zabezpečenej obrany. Veľmi skoro by sa toto chybné rozhodnutie odrazilo na zlých výsledkoch a jalovom hernom prejave.

Nový taktický systém dáva vášmu mužstvu doslova tvár a odvíja sa od neho aj tréningový proces. Ten sa dokáže automaticky nastaviť s ohľadom na vami vybranú taktiku, no v predsezónnej príprave je až príliš jednotvárny. Jeho úprava je veľmi jednoduchá, graficky prehľadná a celkovo je systém sústredený do menších celkov v porovnaní so všeobecnými oblasťami v minulých ročníkoch. Je tak možné zamerať sa na špecifickú obrannú alebo útočnú činnosť, no nechýba ani možnosť pracovať na konkrétnych aspektoch tímovej súdržnosti.

Tieto novinky sa môžu zdať na prvý pohľad zložitou súčasťou, a preto v úvodnom týždni určite prijmite ponuku asistenta pre oboznámenie sa s novými hernými mechanikami. Tutoriály netrvajú dlho a sú pomerne dobre vysvetlené, no nováčikovia by určite ocenili aj podrobnejší animovaný pohľad. Dlhodobú snahu vývojárov v zjednodušovaní prístupu série k novým hráčom však určite musíme tiež spomenúť.

K tým najzložitejším herným mechanikám patria prestupy, ktoré sú veľmi realistické. V prípade, že sa rozhodnete hrať za klub z našej najvyššej alebo inej menšej európskej súťaže, pripravte sa na dôsledný skauting, keďže peňazí je málo, kluby sú neústupné a agenti doslova nenažraní. Určite sa nebojte prijímať hráčov na skúšky do predsezónnej prípravy. Vďaka tomu sa vám naskytne možnosť získať kvalitného hráča za veľmi dobré peniaze, no najmä si budete môcť vyskúšať, či zapadá do vášho systému.

Zmena používateľského prostredia je evolučná a zjednodušila prístup k niektorým oblastiam. Niektoré sekcie sú však naopak až príliš vnorené, no pri obrovskom počte informácií, s ktorým počas hrania pracujete, je jeden klik navyše tým posledným, čo vás zdrží.

Vysokú mieru stagnácie je vidieť na grafickom spracovaní zápasov, vďaka ktorému si hra síce drží veľmi nízke hardvérové nároky, no celkovému dojmu z nej to veľmi nepomáha. Animácie hráčov sú stále na úrovni hry Fifa 99, každá strata lopty vyzerá ako záznam zo zápasu Oblastných Majstrovstiev skupiny B a sledovať náhodné zhluky pixelov, pardon fanúšikov na tribúnach, je ako za trest. Nezachraňuje to ani implementovaný systém VAR v určitých súťažiach. Priznám sa, že som v konečnom dôsledku preferoval používanie klasického 2D pohľadu.

V hre sa taktiež nachádza pár bugov, ako nespustenie opakovaného záberu, priveľa predsezónnych zranení aj napriek nižšej intenzite tréningov alebo nadmerný počet vstrelených gólov po centroch. Hlavne posledná chyba je už evergreenom a bolo by načase opraviť ju.

Naše hodnotenie

Football Manager 2019 je opäť povinnou jazdou ako pre každého fanúšika série, tak aj pre fanúšikov futbalu. Ponúka široké taktické možnosti, ktoré vám dávajú možnosť vytvoriť mužstvo so špecifickým herným prejavom. Veľký posun vpred zaznamenal aj tréningový systém, ktorý dokážete adaptovať na vami zvolenú taktiku. Ďalšie overené herné mechanizmy zostali zachované a len dopĺňajú realistický zážitok, pri ktorom nebude problém stráviť stovky hodín. Teraz nám už ostáva len dúfať, že vstup série do nového desaťročia prinesie aj lepšie grafické spracovanie zápasov.

Klady

  • prepracovaný taktický systém
  • inovovaný prehľad tréningov
  • pokračujúci trend zjednodušovania prístupu pre nováčikov
  • celková reálnosť herných mechanizmov

Zápory

  • zápasové animácie pôsobia veľmi zastarano
  • občasné bugy

Informácie o hre

Football Manager 2019

Football Manager 2019 2018

  • Platforma: PC
  • Žáner: športová
  • Výrobca: Sports Interactive
  • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: CENEGA

Trailer

Korekcia: Stella Ondrejčiková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk