Sid Meier's Civilization VI: Gathering Storm - Recenzia

Sid Meier's Civilization VI: Gathering Storm - Recenzia

 

Predstavte si svet, v ktorom sú najodvážnejšími bojovníkmi Francúzi, najlepšími diplomatmi Mongoli, ako prví do vesmíru leteli Maori a svojou kultúrou to všetko ovládli Aztékovia. Nereálne? Nuž, možno, ale v Civilization VI je to taká bežná hra. Legendárna ťahová stratégia prišla pred tromi rokmi so šiestym dielom a najnovšie sa pýši datadiskom Gathering Storm, ktorému sme sa v recenzii pozreli na zúbky. 

Gathering Storm je prídavok plný prírodných katastrof, starostlivosti o matku prírodu, nových unikátnych civilizácií, divov sveta, jednotiek a malých či väčších vylepšení, pričom stále vás pohltí návykovou hrateľnosťou a syndrómom „ešte jeden ťah a idem spať“. Je tam však ale niekoľko ale... K tomu všetkému sa, samozrejme, dostaneme.

Búrky, tornáda či vybuchujúce sopky

Zmenou, o ktorej sa diskutovalo najviac, sú už spomínané prírodné katastrofy a celkový vplyv počasia. Po vašom území sa z času na čas preženú nejaké tie púštne búrky, obyčajné búrky či tornáda, občas ale dôjde aj na víchricu a verte, tam už končí zábava. Ten pocit, keď prosperujúce mesto zasiahne tzv. paralyzujúca snehová búrka a ukrojí mu polovicu populácie, spustoší vylepšenia a zabije štvrtinu armády, je niečo, čo neprajem zažiť ani najväčšiemu nepriateľovi. Teda okrem Montezumu, pretože je to podrazácka špina, ktorá si nezaslúži zľutovanie.

Pri vyberaní lokality na založenie mesta si budete musieť dávať väčší pozor. Sopky a rieky totiž už nie sú iba na okrasu, respektíve poskytovanie pasívnych bonusov. Počas jednotlivých hier vám dokážu poriadne zatopiť a ak nemáte v zálohe nejakého toho robotníka, máte problém. V mestách pri rieke môže voda zaplaviť vylepšenia typu farma či bane, prípadne aj mesto samotné a jeho štvrte, čo znamená niekoľko stratených ťahov pri ich oprave. Do istej miery sa tomu dá zabrániť vybudovaním vodnej priehrady, aj to však chvíľu trvá.

Ešte väčšie problémy spôsobujú sopky, ktorých erupcie dokážu, podobne ako spomínané veterné živly, okrem materiálnych škôd zabiť aj časť vašej populácie a vojenské jednotky. Všetko zlé je ale na niečo dobré – spustošená pôda dostáva bonusy a oplatí sa na nej čosi postaviť. Vývojári umožnili nastaviť si aj intenzitu týchto katastrof, v konečnom dôsledku však ide o náhodu a niekoľkokrát sa mi stalo, že som mal šťastie a mojím najväčším problémom boli občasné povodne.

Neslávny návrat

S týmto všetkým súvisí aj ďalšia podstatná novinka, ktorá zasahuje až neskoršie časti hry. Počas hry si tentokrát musíte dávať pozor aj na klimatické zmeny. Zatiaľ čo doteraz ste mohli chrliť elektrárne potrebujúce uhlie či ropu jedna radosť, v Gathering Storm využívanie týchto nerastných surovín spôsobuje neželané zmeny klímy. Čaká vás globálne otepľovanie, topenie ľadovcov a s tým spojené zvyšovanie hladiny oceánov. To si tak pokojne mierite za víťazstvom, keď vám tu zrazu zaplaví vedeckú mestskú štvrť, ktorú ste si postavili pri oceáne kvôli bonusu z blízkosti Veľkej korálovej bariéry. Ani sa nestihnete spamätať a postaviť protipovodňovú bariéru a na druhej strane kontinentu vám oceán zaplaví políčko s divom sveta, ktorý nenávratne zmizne pod vodou. A tak sa Pavol naučil, že mu za to asi tie bonusy až tak nestoja.

Doterajšie slová boli väčšinou pozitívne, dole v hodnotení však svieti trojka. Pýtate sa prečo? Nuž, hoci na papieri znejú zmeny skvele a pri hraní sú zaujímavé, po tom, čo sa oťukáte, zistíte, že v konečnom dôsledku nehrajú až tak veľkú rolu. Áno, dokážu poriadne „zatopiť“ (doslova, haha), ale čakali sme trochu viac. Ak ste totiž celú hru tým, kto najviac devastuje prírodu len za cenu toho, aby vyhral, vy, hra vás nijako extra nepotrestá a v konečnom dôsledku to nemôžu urobiť ani súperi.

Tu sa dostávame k ďalšiemu problému. Vývojári ohlasovali veľký návrat Svetového kongresu, s ktorým spojili príchod novej meny, tzv. diplomatic favors. Diplomatické láskavosti (toto znie naozaj čudne) získavate prostredníctvom typu vlády, bonusov niektorých civilizácií či obchodovania s ostatnými hráčmi. Využiť ich môžete pri hlasovaní Svetového kongresu, ktorý zasadá vždy po istom čase. Sľuby autorov, že pôjde o jeho vylepšenú verziu z päťky, však nie sú úplne presné. Väčšinou sa totiž hlasuje iba o malichernostiach typu „tento typ luxusného zdroja neposkytne žiaden bonus“ a sem-tam sa vyskytne nejaký ten stav núdze. Naozaj? Toto sú veci, ktorými sa má zaoberať najvyššia svetová diplomatická inštancia? Najväčším sklamaním je to, že to, o čom budete rozhodovať, náhodne generuje hra, nie ako v päťke, kde ste si v prípade vašej silnej pozície mohli vynútiť konkrétne hlasovanie aj vy. Inak sa láskavosti oplatí šetriť na hlasovania, keď budete môcť získať dva diplomatické body. Po zisku desiatich totiž vyhráte diplomaticky. Je to však beh na dlhú trať a tento typ víťazstva je pravdepodobne najmenej zábavný a zaujímavý.

Fantastické nové civilizácie

Veľkú pochvalu si ale zaslúžia všetky nové civilizácie, ktoré disponujú unikátnymi bonusmi a ak ste fanúšikom Civilization, určite odporúčam všetky si vyskúšať. Mojim favoritom sa stala dvojica Mali a Maori, nasledovaná Feníciou a Kanadou. Najšpecifickejšou civilizáciou sú práve Maori, ktorí začínajú s jedným osadníkom a bojovníkom uprostred oceána a pred tým, než si založia prvé mesto, dostávajú výrazne bonusy, čím sa skúsený hráč vie poriadne nakopnúť. Mali je zas výborná púštna civilizácia zameraná na obchodovanie a zarábanie peňazí. Líderka Fenície Dido zas dokáže presúvať štatút hlavného mesta a Kanaďania sa môžu tešiť z bonusov v chladnejších častiach Zeme. Našincov možno poteší aj možnosť hrať za Maďarsko, ktorého lídrom je Matej Korvín a disponuje schopnosťami zameranými na ovládanie jednotiek mestských štátov. Dovolím si dokonca povedať, že tieto civilizácie by patrili medzi najlepšie aj v základnej hre.

Firaxis, samozrejme, prispôsobili novým mechanizmom aj tie staré. Poteší napríklad úprava Spojených štátov, ktorých diplomatický bonus z nich konečne robí zaujímavú voľbu. Gathering Storm prináša aj nový systém využívania surovín. Ak totiž postavíte baňu ťažiacu železo, nemôžete produkovať jednotky, ako je napríklad Swordsman, ihneď a len tak. Najskôr musíte počkať, kým vyťažíte dostatok železa. Jedna baňa prináša väčšinou dve jednotky železa, pričom na vyprodukovanie šermiara potrebujete dvadsať kusov železa. To isté platí aj pre ostatné zdroje, ako sú kone, uhlie, hliník, ropa či urán. Vďaka tejto zmene sa napríklad na začiatku hry oplatí produkovať aj kopijníkov. Okrem toho musíte uvažovať taktickejšie. Využijete v neskorších častiach ropu na elektráreň, alebo radšej vylepšíte tanky a počkáte, kým budete môcť v elektrárňach využívať urán?

Nevyvážené novinky

Novinkou sú aj rockové kapely, ktoré si môžete kupovať za vieru podobne ako apoštolov, misionárov či inkvizítorov. Následne s nimi vyrazíte do ostatných civilizácií, kde môžete v špecifických mestských štvrtiach, vylepšeniach a divoch sveta odohrať koncert, ktorý vám prinesie dávku turizmu v danej krajine. Po mimoriadne úspešnom koncerte ich môžete občas aj povýšiť a niektoré bonusy naozaj stoja za to. Koncertom tak môžete súperovi napríklad zobrať 50 bodov lojality v najbližšom meste, prípadne rovno prekonvertovať jeho mesto na vaše náboženstvo. Kapely prinášajú ďalšiu dávku zábavy, môžete si ich totiž pomenovať podľa vlastného gusta. Aztékovia boli veru poriadne prekvapení, keď im diplomatické víťazstvo na poslednú chvíľu uchmatol Teddy Roosevelt s pomocou jeho trojice kapiel zo Seattlu - Pearl Jam, Soundgarden a Nirvana.

Aj napriek tomu, že je to zábava a posúva vás to bližšie ku kultúrnemu víťazstvu, už spomínané bonusy sú príliš „overpowered“. V jednom z najbližších patchov očakávam, že vývojári ich trochu upravia, pozdvihnuté obočie nad tým, či to vôbec niekto testoval, však už zostáva. Nehovoriac o tom, že aj v tomto prípade hrá obrovskú rolu náhoda, keďže jednotlivé bonusy po povýšení sa vždy rôznia a to isté platí aj o tom, že niektoré vaše kapely sa po dvoch koncertoch poberú do dôchodku a iné vydržia aj pätnásť vystúpení.

Pozmenená diplomacia

Prepracovania sa dočkal aj tzv. warmorgering, ktorý slúžil ako poistka proti civilizáciám, ktorým išlo iba o deštruizmus. Nahradil ho systém tzv. grievances. Ide o body, ktoré získavate, ak sa nejaký váš konkurent dopustí niečoho nekalého – napríklad keď poruší sľub, zaútočí na mestský štát, do ktorého ste investovali, alebo bez udania dôvodu na niekoho zaútočí a obsadí mu mesto. Grievances body vám zabezpečia, že ak budete v prípade odvety trochu horlivejší a zaberiete o dve-tri mestá naviac, nebude to problém. Za toto vývojárom patrí pochvala.

Žiaľ, diplomacia je stále akýmsi polotovarom. Uvediem príklad. Mestský štát, ktorý je akýmsi vašimi vazalom, je napadnutý inou civilizáciou, s ktorou ste v aliancii. A hoci dostanete isté grievances, musíte počkať, kým sa skončí vaše priateľstvo s danou civilizáciou, a až vtedy môžete niečo podniknúť. Problémom je aj to, že konkurenčné civilizácie ponúkajú za vaše veci, pokiaľ nejde o artefakty a podobne vzácne kúsky, veľmi málo, a svoje veci neskutočne nadhodnocujú. O nejakom férovom obchode nemôže byť často ani reč.

Nepotešia ani bugy, ktorých sa vyskytlo po vydaní viac, ako to bolo v prípade minulého datadisku. V polovici prípadov sa mi napríklad na začiatku buď neobjavili barbari, čo je problém, lebo mnoho bonusov pre výskumy technológií je naviazaných priamo na nich, alebo ich bolo toľko, že som väčšinu svojej produkcie venoval iba boju proti nim. Za mínus považujem aj cenu, ktorá sa vyšplhala až na 40 eur. To je v dnešnej dobe na takýto prídavok príliš veľa.

Naše hodnotenie

Suma sumárum, druhý datadisk pre Civilization VI po roku osviežuje návykovú hrateľnosť. Skvelé nové civilizácie, ktoré ponúkajú unikátne zamerania, a zaujímavý nový obsah vás poriadne zabavia a zamestnajú na ďalšie desiatky hodín. Postupne však zistíte, že sa zo všetkých nápadov dalo vytrieskať viac a autori doteraz nevyriešili niektoré problémy, ktoré trápili už pôvodnú hru pri vydaní. V jadre je to ale stále tá istá fantastická Civka – a to je dobré.

Klady

 • unikátne nové civilizácie
 • vylepšená neskorá časť hry
 • stále skvelá hrateľnosť
 • zaujímavé nové mechanizmy, ktoré potešia...

Zápory

 • ... ale zaslúžia si úpravu
 • diplomacia je stále polotovarom
 • bugy
 • nedomyslené veci
 • cena

Informácie o hre

Sid Meier's Civilization VI: Gathering Storm

Sid Meier's Civilization VI: Gathering Storm 2019

 • Platforma: PC
 • Žáner: Ťahová stratégia
 • Výrobca: Firaxis
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Cenega

Trailer

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk