RECENZIA: Blood: Fresh Supply, béčkový retromasaker sa vracia

RECENZIA: Blood: Fresh Supply, béčkový retromasaker sa vracia

 

Ktorá strieľačka z 90. rokov bola vašou obľúbenou? Bolo ich naozaj neúrekom a dnes už môžeme všetky považovať za klasiky. Mnohým hráčom ale utkvela v pamäti najmä hra Blood so svojím lovecraftovským štýlom a neľútostnými jatkami zombíkov a inej hávede. Zahrali by ste si ju opäť?

Aj temným bohom treba niekedy nakopať zadky

Predstavte si, že ste taký klasický nemŕtvy pištoľník menom Caleb. Jedného krásneho temného dňa sa nepohodnete so svojím temným bohom Tchernobogom a po menšej výmene názorov sa rozhodnete, že s ním raz a navždy zatočíte. Hádam sa tu žiaden temný naničhodník na vás nebude vyvršovať, všakže? Takto v skratke začína príbeh FPS Blood. Tá pôvodne vyšla v roku 1997, keď sa zviezla na vlne obľúbenosti strieľačiek ako Doom, Duke Nukem 3D či Redneck Rampage. A aj vďaka svojmu atypickému vizuálnemu štýlu sa zapísala do pamätí hráčov. Tí sa k nej vracali neustále až do dnešných dní aj vďaka stránke GOG, kde mali možnosť si zakúpiť klasickú DosBox verziu. Tá bola síce fajn, ale množstvo vecí jej chýbalo. Preto sa tvorcovia z Nightdive Studios rozhodli, že hre vdýchnu nový a temný život.

Odteraz Blood beží v KEX Engine od týchto vývojárov, čo znamená, že podporuje DirectX 11 a OpenGL 3.2 a navyše odomknutý počet FPS! Ak máte 4K monitor, môžete sa tešiť na prispôsobenú grafiku a vysoké rozlíšenie. Ďalej pribudla možnosť úpravy klávesnice, podpora gamepadu, a čo poteší asi najviac, aj multiplayeru. V Blood: Fresh Supply nájdete aj prídavok Cryptic Passage, čo rozhodne nie je na zahodenie.

Skvelou vecou je aj úprava vlastnej obťažnosti, čo znamená, že si nemusíte vyberať z preddefinovaných možností, ale jednoducho si vytvoríte svoju vlastnú – presne takú, aká sadne práve vám.

Grafika je takmer rovnaká, no to absolútne neprekáža

Po grafickej stránke sa toho veľa nezmenilo. Je to rovnaký Blood ako v roku 1997. Nepriatelia sú stále 2D a to je asi jediné, čo mi na titule momentálne prekáža. Isto by mu dodalo väčší šmrnc, keby sa z pôvodných 2D verzií nepriateľov stali nemilosrdné 3D príšery. A či by to nepokazilo atmosféru? Rozhodne nie! Do hry pribudlo pár mini vylepšení ako výber zbraní pomocou kolieska na myške či upravená „tabulátorová“ mapa. Rovnako môžete Blood ovládať pomocou „WASD“ a myšky a tak už nemusíte vytáčať prsty pomocou tlačidla ALT, ako sme to robili v roku 1997.

Multiplayer podporuje až osem hráčov, pričom hrať môžete v splitscreene či online. Hra ponúka niekoľko možných režimov ako napríklad Bloodbath, čo je v podstate deathmatch, alebo mód 4 vs. 4, kde unášate vlajku. Tvorba hry pre viacerých hráčov je však trošku krkolomná a často sa vám môže stať, že sa na hostujúceho hráča nepripojíte. Na tomto neduhu by mohli tvorcovia ešte zamakať a multiplayerový zážitok trochu upraviť. Taký splitscreen multiplayer je však rozhodne splneným snom každého hráča, čo si Blood pamätá.

Zvuky a hudba sú stále desivé tak, ako boli kedysi. Povedal by som dokonca, že sú ešte desivejšie. Šepkanie okultistov len pridáva na strašidelnej atmosfére a pišťanie krvilačných myší počuť už z diaľky. Hlášky hlavnej postavy sú stále vtipné a interakcia s rôznymi vecami vás nenechá bez smiechu.

Azda každého hráča poteší cena hry. Tá je momentálne stanovená na 8,19 eur a tak si ju môže dovoliť každý fanúšik. Dostane tak navyše možnosť hrať multiplayer a zaspomínať si na staré dobré časy.

Naše hodnotenie

Blood je späť! Trvalo to síce neuveriteľných dvadsaťdva rokov, ale opäť si tento legendárny kúsok môžete zahrať aj na moderných počítačoch. Navyše sa môžeme vyblázniť v multiplayerovom režime a vychutnať si hru na Full HD monitoroch. Čo Full HD, ale aj na 4K. Ak ste Blood milovali, tento remake musíte mať. Ako by povedal Caleb: „I Live Again!“

Klady

 • starý dobrý Blood
 • multiplayer
 • podpora 4K monitorov
 • nechýbajú „béčkové“ intro filmy
 • hra nezostarla ani o minútu
 • cena

Zápory

 • prečo tu tento remake nebol už skôr?
 • DirectX 11 môže trochu hnevať
 • multiplayer potrebuje ešte vylepšiť
 • škoda, že nepriatelia nie sú prerobení do 3D modelov

Informácie o hre

Blood: Fresh Supply

Blood: Fresh Supply 2019

Zombíci, okultisti, gargojli, pekelné psy a ostatné hrozivé príšery sa opäť vracajú späť v legendárnej akčnej hre Blood s novými vylepšeniami. A čakajú len na vaše náboje z dvojhlavňovej brokovnice!

 • Platforma: PC
 • Žáner: FPS
 • Výrobca: Nightdive Studios, Monolith Productions
 • Distribútor: Nightdive Studios, Atari
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Uber Strategist

Trailer

Korekcia: Pavol Hirka

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk