• Hlavná stránka
 • PC
 • Recenzie
 • RECENZIA: Kingdom Come: Deliverance - A Woman’s Lot, to najlepšie zo sveta Kingdom Come prišlo na záver!
RECENZIA: Kingdom Come: Deliverance - A Woman’s Lot, to najlepšie zo sveta Kingdom Come prišlo na záver!

RECENZIA: Kingdom Come: Deliverance - A Woman’s Lot, to najlepšie zo sveta Kingdom Come prišlo na záver!

 

Na začiatku bola hra. Teda, základná hra Kingdom Come, ktorá priniesla dlhé hodiny zábavy a hrania. Potom tvorcovia odhalili „road mapu“. Tá nám ukazovala, akých rozšírení sa hráči do roku 2019 dočkajú, a že ich bolo celkom dosť! From the Ashes, The Amourous Adventures of Bold Sir Hans Capon, Band of Bastards a na záver A Woman’s Lot. Ani sme sa nenazdali a nastal rok 2019. Posledné DLC je tu a otázkou ostáva, či bude stáť za to.

Pozrime sa do minulosti

Všetky predchádzajúce rozšírenia pre Kingdom Come mali niečo do seba. Niektoré boli vynikajúce, iné zas priemerné až podpriemerné. Ale každé jedno v sebe nieslo ducha pôvodného titulu. Hovorí sa však, že to najlepšie má ísť na záver, čo platí aj v podaní DLC do Kingdom Come. A Woman’s Lot je podľa môjho skromného názoru to najlepšie, čo v rámci prídavkov do hry Warhorse Studio vyprodukovalo.

A Woman’s Lot prichádza hneď s dvoma hlavnými úlohami a najmä tá prvá naozaj stojí za to. V českom preklade nesie názov „Úděl ženy“. Zhostíte sa roly Terezy, Jindrovej milej. Tá vám porozpráva, ako prežila niekoľko chvíľ pred útokom Zikmunda, ako zachránila Jindru a aj to, ako prišla o všetko, čo mala.

Tereza nie je bojovník, no zakráda sa excelentne

Priamo v tejto úlohe budete môcť Terezu ovládať, pričom jej pohyb je obmedzený na Skalicu. Nemôžete ani jazdiť na koni a celú mapu, čo bude k dispozícii, budete musieť preskúmavať iba pešo. Na seba si nebudete môcť navliecť brnenie a oblečené môžete mať iba šaty. S tým brnením je to celkom pochopiteľné, keďže v tej dobe by bolo naozaj prazvláštne vidieť obyčajnú dedinskú ženu v obrovskom brnení. Asi by sa doňho drobná hrdinka ani nezmestila. A tak Tereza všetky úlohy rieši v šatách. To mi v prvom momente prišlo akési zvláštne, keďže to muselo byť nepraktické, no zvykol som si. Zbraniam sa však Tereza nevyhýba a ak ste dosť šikovný, podarí sa vám protivníkov poraziť aj v súbojoch jeden na jedného. Najlepšie to však hlavná hrdina zvláda s dýkou. Pomalé a tiché prikrádanie sa je jednoducho jej parketa. Počas hrania som sa do priamych súbojov nepúšťal a snažil som sa im vyhýbať. Niekedy som mal dokonca pocit, že súboje sú predskriptované. Tam, kde bojovať proste nemáte, je súper silný a naopak tam, kde bojovať máte, sú nepriatelia slabší.

Haf-Haf

Do hry sa dostal aj nový element, ktorým je pes. Ten sa dostane do dejovej linky Terezy, ale svojho štvornohého priateľa získa aj Jindra. Pes je naozaj výborným nápadom. Jeho ovládanie je trošičku krkolomné a málo akčné, ale ak si zvyknete, pes sa stane výborným spoločníkom na cesty. Ak navyše radi používate luk a šípy, pes vám dá priestor na ľahké skolenie nepriateľa z diaľky.

Warhorse Studio vie ako vyrobiť vynikajúci príbeh

Druhá úloha mi prišla o niečo slabšia, respektíve trošku iná. V nej priamo neovládate Johanku, ale hráte za Jindru a Johanke pomáhate. Práve aspekt zmeny v prvej úlohe bol pre mňa veľmi zaujímavý. To však nie je až tak hrozné a ak ste radi hrávali za Jindru, užijete si aj túto úlohu a k tomu si aj poriadne zabojujete. Príbeh Johanky nám ukáže, aké bolo v tej dobe náboženstvo a cirkev krutá a aj to, že cesty osudu sú naozaj nevyspytateľné. To doslova, pretože táto dejová linka môže mať hneď niekoľko koncov. Navyše, obe úlohy majú prekrásne a profesionálne cutscény. Veď Warhorse Studio nám už nejakú dobu dokazuje, že je v tom majster. V DLC teda okrem vynikajúcich filmových scén nechýba ani bezchybne napísaný príbeh. Nebojím sa povedať, že obe dejové linky, ktoré sa nachádzajú vo Woman’s Lot, sú to najlepšie, čoho sme sa v rozšíreniach mohli dočkať a hranie štvrtého prídavku som si náramne užíval. A ani v tomto DLC nebude chýbať česká pieseň, ktorá v hre perfektne sedí.

Naše hodnotenie

Hoci sa zo začiatku môže posledné DLC javiť ako taký menší úlet od príbehu, hralo sa mi zo všetkých rozšírení asi najlepšie. Áno, nebudete tu neustále sekať hlava-nehlava mečom a bojovať s ostatnými vojakmi v poli. Zažijete však dvojicu nových a zaujímavých príbehov, aké ste vo svete Kingdom Come ešte nezažili a za výbornú cenu DLC dostanete naozaj veľkú nálož herného času v tomto zaujímavom svete. Ak ste doposiaľ o kúpe DLC do hry váhali, nastal ten správny čas.

Klady

 • zaujímavý príbeh
 • aj vedľajšie úlohy sú plnohodnotné misie
 • česká pieseň
 • pes
 • slušná dĺžka hrania
 • výborné filmové scény a rozprávanie príbehu

Zápory

 • ovládanie psa by mohlo byť akčnejšie
 • prvá hlavná príbehová misia je limitovaná hranicami

Informácie o hre

Kingdom Come: Deliverance - A Woman’s Lot

Kingdom Come: Deliverance - A Woman’s Lot 2019

Štvrté rozšírenie Kingdom Come Deliverance pridá do hry celkovo dve série úloh. Dostanete sa do kože Terezy, ktorá Jindrovi porozpráva, ako sa jej podarilo prežiť krvilačný útok Zikmunda. V druhej misii zas Jindra pomôže Johanke od zlých snov.

 • Platforma: PC
 • Žáner: RPG
 • Výrobca: Warhorse Studios
 • Distribútor v GB: Warhorse Studios, Deep Silver
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Comgad

Trailer

Korekcia: Pavol Hirka

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk