RECENZIA: Red Dead Redemption 2 - Divoký západ už porazil aj PC hráčov, a to doslova...

RECENZIA: Red Dead Redemption 2 - Divoký západ už porazil aj PC hráčov, a to doslova...

 

Viac než rok si museli PC hráči počkať na konzolový hit Red Dead Redemption 2, ktorý takmer paralyzoval hráčske obecenstvo a herných kritikov. Skvelé hodnotenia a množstvo nálepiek Hra roka provokovali nedočkavých počítačových nadšencov, ktorí sa modlili k hernému bohu a pevne dúfali, že tento klenot na PC dorazí. Želania sa nakoniec splnili, ale pôrod to bol poriadne ťažký. Poďme sa na to spoločne pozrieť.

V prvom rade som celkom rád, že náš šéfredaktor bol ohľaduplný a netlačil pri tomto titule na pílu, keďže som s odstupom času mohol zhodnotiť PC port z lepšej východiskovej pozície. Povedzme si úprimne, ten štart na počítačoch nebol taký hladký, ako v prípade PC verzie GTA V. Všetci sme pevne verili, že technický stav a predovšetkým optimalizácia bude na vysokej úrovni, no realita bola niekde inde.

Aj majitelia najvýkonnejších PC zostáv sa poriadne zapotili a nasledovalo hneď niekoľko opravných aktualizácií, aby bola hra v ako takej hrateľnej forme. Problém bol dosť osobitý, keďže niektorým hra vo výkone nevykazovala značné problémy, no iným zas spôsobovala vrásky na čele.

Update... update... update

V každom prípade musím štúdio Rockstar Games pochváliť za pomerne flexibilné aktualizácie a postupné odladenie optimalizácie, no na druhej strane sa týmto veciam dalo predísť a hra mohla zažiť podstatne lepší štart. Úprimne, aj teraz natrafím na niekoľko nedostatkov, ako napríklad kompatibilita s gamepadom DualShock 4. Ak ho k PC pripojíte cez USB kábel, tak ho hra rozpozná, inicializuje PlayStation symboly a prispôsobí svoje rozhranie. Ak to však vyskúšate bezdrôtovo cez oficiálny PlayStation receiver, tak máte problém a hra ovládač vôbec nerozpozná. Na druhej strane si s ovládačmi od Microsoftu poradí drôtovo aj bezdrôtovo.

Vráťme sa však k samotnej hre. Opäť teda prežijeme príbeh Arthura Morgana, Johna Marstona a ich divokého gangu. Okrem už videných príbehových misií však PC hráči dostali aj niekoľko vedľajších misií navyše. Tie síce nie sú také majestátne ako tie z hlavnej príbehovej linky, no vedia pobaviť a natiahnuť čas strávený hraním.

Online zábava

Skvelým prídavkom je, samozrejme, aj online režim, ktorý takmer dokonale dopĺňa príbehovú kampaň a ponúka obrovské množstvo zábavy. Do online potuliek sa môžete pustiť s maximálne troma kamarátmi. Aj tu na vás čakajú príbehové misie, ktoré budete dobre poznať z filmových westernov vďaka typickým prestrelkám. Tie sú následne obalené nejakou zaujímavou úlohou. Budete pomáhať obyvateľom divokého západu, zachránite unesenú ženu a nechýba napríklad ani spoločné lovenie.

Je dôležité ako sa k úlohám postavíte, pretože svojím rozhodnutím ovplyvníte vašu čestnosť či nečestnosť, ktorá má na ďalší posun v hre, samozrejme, osobitý dopad. Za jednotlivé úlohy môžete utŕžiť rôzne finančné ohodnotenie, ktoré môžete následne utratiť podľa potreby.

Veľkou novinkou je určite možnosť voľby obranného alebo útočného štýlu hrania. V obrannom štýle vás možno prekvapí absencia zadávania úloh cudzincami, čo vás rozhodne nepoteší, keďže sa týmto oberiete o skvelé zárobky.
Online svet je jednoducho skvelým doplnkom. Ani možno nie tak doplnkom ako samostatnou jednotkou. Nie je totiž nič krajšie ako s kamarátmi zapracovať na rešpekte a v salóne vylepšiť svoje divoké ego.

Ak ste však vlk samotár, tak ani tu neodídete naprázdno. Čakajú na vás potulky obrovským svetom, obchodovanie s kožušinami či stopovanie divokej zvery.

Technický stav

A čo tá optimalizácia a technický stav. Môžem s chladnou hlavou povedať, že je to lepšie, ale určite sa dá na tomto aspekte zapracovať. V každom prípade však musím zdôrazniť, že Rockstar Games je banda maniakov, ktorí si dajú záležať na každom detaile. Ani by ste nepovedali, že hra využíva už takmer trinásť rokov starý engine. Samozrejme, pekne vypilovaný engine, ktorý za svoje roky dozrel ako víno. Úroveň detailov je takmer majestátna a PC hráči si môžu vychutnať nie len vylepšené textúry, ale, samozrejme, aj väčšiu dohľadnosť, 4K rozlíšenie a väčší počet snímok za sekundu. K dokonalému zážitku vás privedie obrovská škála nastavení grafiky. Všetko si viete manažovať podľa chuti presne tak, aby to vyhovovalo vášmu hardvéru.

Aj keď možností je to veľa, tak rozhodne to nie je všetko dotiahnuté tak, ako by ste si predstavovali. Aj teraz narazíte v hre na prepady snímkovania a nie úplne dokonalú optimalizáciu, ktorá potrápi aj tie najdrahšie zostavy.

Potrápi vaše železo

Na zostave s procesorom Intel i5-9400F, 16 GB DDR4 pamäťou a grafickou kartou RTX 2060 (6 GB) si hra robila z tohto hardvéru celkom srandu. Pri rozlíšení 1080p a ULTRA nastaveniach som dostal priemer 45 – 50 snímok za sekundu. Samozrejme, nevyhol som sa prepadaniu aj na hodnotu 30 fps. Nie je to časté, ale všimnete si to.

Aj keď bol štart hry podstatne horší a problémy značne väčšie, tak v aktuálnom stave je to o poznanie hrateľnejšie. Tieto veci sa však dali obísť už na začiatku a výsledok mohol byť niekde inde.

Naše hodnotenie

Čo dodať na záver? To, že hra bola spočiatku skutočne rozbitá, to je jednoducho fakt. V každom prípade vám RDR2 ponúkne desiatky hodín v príbehovej kampani, kde sa skutočne nudiť nebudete, a to aj vďaka zábavným vedľajším misiám, a hlavne je tu možnosť multiplayera. Ten vás môže pohltiť na stovky hodín. Chceli sme RDR2 na PC, a tak sa aj stalo. Tešme sa z toho, pretože táto hra si to zaslúži.

Klady

  • najlepší divoký západ dorazil na PC
  • stovky hodín v online režimoch
  • vizuál a detaily

Zápory

  • zlá optimalizácia aj po opravách
  • pokazený launch

Informácie o hre

Red Dead Redemption 2

Red Dead Redemption 2 2019

 

  • Platforma: PC
  • Žáner: akčná adventúra
  • Výrobca: Rockstar Games
  • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: CENEGA

Trailer ProGamingShop.sk

Korekcia: Iveta Szighardtova

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk