RECENZIA: Maneater - Podvodné GTA so žralokom v hlavnej úlohe

RECENZIA: Maneater - Podvodné GTA so žralokom v hlavnej úlohe

 

Predstavte si, že ste žralokom, obávaným predátorom morí a oceánov. Malé rybky lovíte len tak od hladu, väčšie si nechávate na večeru, a tie najväčšie lovíte kvôli svojmu predátorskému inštinktu. No a potom sú tu ešte ľudia, nepriateľ číslo jeden, ktorý je plný bielkovín, ale aj problémov. Vitajte vo svete Maneatera!

Naplnený potenciál survival hry so zvieratami

Ak sa mám priznať, tento titul som priveľmi ani nezachytil. Hoci som vedel, že sa niečo ako simulátor žraloka chystá, šlo to jedným uchom dnu a druhým von. Bolo to najmä preto, lebo Maneater mi pripomínal podobnú mobilnú hru, ktorá ma vôbec nenadchla. A že tam bol potenciál.

Potom sa nám však do redakcie dostala kópia tejto hry určená na recenziu - a tak som odhodil všetky zábrany a nainštaloval som si ju. No a na moje prekvapenie som sa celkom začal baviť.

GTA so žralokom

Maneater prináša triviálny príbeh o lovcoch žralokov. Vy sa pre zmenu postavíte na stranu nemilosrdných predátorov a budete loviť hlava-nehlava. Nečakajte príliš zápletiek, proste lovci sú tí zlí a vy, žralok, ste predátor. Úvodný tutoriál je spravený skvele, vrhne vás do príbehu a naučí základné útoky a pohyby.

Po chvíľke hrania som mal dokonca pocit, že hrám akési GTA z ríše zvierat. Teda, túto vetu berte s rezervou, no istá podobnosť tam je. Nájdeme tu obrovské mapy, ktoré sú poprepájané rôznymi kanálmi, prípadne priehradami. Do tých sa dostanete až časom, na začiatku sa ocitnete iba v malej zátoke plnej obyčajných rýb.

Pojedaním rýb, korytnačiek a iných morských príšer zbierate určité typy minerálov, ktoré sú potom určené na vylepšovanie vlastností. Zároveň zbierate skúsenosti a úrovne. Čím viac skúseností, tým väčší level a väčší vek žraloka. A platí, že čím starší, tým silnejší.

Vo vodách však na vás nečíha iba korisť, ale aj iní predátori. Zo začiatku na vás budú útočiť najmä barakudy, ktoré sú síce slabšie a hravo ich porazíte, no sú pomerne nepríjemné. Problém však nastáva, keď narazíte na prvého aligátora. Ten je naozaj ťažkým súperom a dá vám zabrať.

V hre však nejde iba o lov, ale aj o skúmanie. Každá mapa má rôzne body záujmu, ktoré objavujete, za čo následne dostávate skúsenosti. Alebo rozbíjate škatule plné minerálov a mutagénov. Vo svojom úkryte si potom môžete svojho žraloka vylepšovať. Časom dostanete napríklad elektrické zuby, ale aj zuby plné otravy. Niektoré body záujmu obsahujú psie známky, ktoré zbierate. Tie sú často umiestnené na vysoko položených miestach, kam sa musíte dostať skokom. Niekedy však je takýto „hlavolam“ na škodu, pretože neviete, či už ste schopný vyskočiť, alebo či ste tam vyskočili iba vďaka nejakému glitchu.

Hor sa loviť ľudí

Keď podrastiete, dostanete sa do zátok, kde sa vyskytujú aj ľudia. Tí sú veľmi výživní, no problém nastane, ak si ich na večeru dáte priveľa. V tom momente na vás zaútočí pobrežná hliadka a vy sa buď musíte rýchlo ukryť, alebo ju poraziť a utiecť.

Váš žralok má úroveň hrozby, ktorá sa zvyšuje tým, čím viac nevinných ľudí lovíte. Po každej úrovni na vás zaútočí špeciálna postava s vlastným menom. Tie sú trošku odolnejšie, ale aj tak podľahnú vašim ostrým tesákom. Ľudí potom môžete terorizovať v rôznych úlohách, alebo iba tak, keď sa vám zachce zvýšiť si úroveň hrozby.

Domov, sladký domov

Počas hrania narazíte na rôzne podvodné bludiská, kde môžete nájsť rozličné odmeny vo forme škatuliek s minerálmi. Tieto bludiská mi prídu pomerne zbytočné a veľmi mi prekážali, pričom občas ma až iritovali. Bludisko nemá žiadnu mapu a tak ho budete musieť preskúmať, naučiť sa ho naspamäť, a až potom sa v ňom budete bez problémov pohybovať.

Nájdeme tu aj domovské jaskyne. Tie sú osvetlené a už z diaľky viditeľné vďaka svetelným reťaziam. V nich sa na danej mape „respawnete“ v prípade, ak to s vami dopadne zle. A iba v nich si viete svojho zabijaka vylepšovať. V podstate tak predstavujú akúsi oázu pokoja.

Na grafike tentokrát nezáleží

Grafika je priemerná, no nad tým som iba mávol rukou. Hrateľnosť ma totiž tak pohltila, že nedostatky v grafike, respektíve vo fyzike som si začal všímať až pri robení screenshotov. Myslím si, že chudobnejšia grafike proste k hre pasuje. Zarazilo ma však, že teplota grafickej karty vystúpila na neuveriteľných 77 stupňov. Takto horko-ťažko vypečie napríklad taký Overwatch. Riešením bolo trošku ubrať z nastavení grafiky a ventilátorom na grafickej karte prikázať, nech sa točia o čosi rýchlejšie.

Zvukovú kulisu okrem morských pazvukov dopĺňa aj relatívne vtipný komentátor. Ten sem-tam povie nejakú zaujímavosť z ríše prírody, inokedy utrúsi humornú poznámku na lovcov žralokov. V podstate sa snaží byť akýmsi dokumentaristom v hre, pričom to funguje výborne.

Naše hodnotenie

Maneater je jednoznačné prekvapenie tohto videoherného roku. Titul s čudným žánrom spočiatku prekvapí a vy sa budete čudovať, o čo v skutočnosti ide. No nejde o žiadny béčkový kúsok, ako by sme mohli čakať. Nájdeme tu kopec zaujímavosti zo sveta žralokov, nemusíte sa však báť, že ide o čisto edukačný kúsok. Na to ihneď zabudnite. Je tu veľa fantazmagórií, množstvo akčných pasáží, neobyčajné RPG prvky a hŕba rôznorodých nepriateľov. Maneatera si rozhodne nenechajte ujsť!

Klady

 • grafika
 • zaujímavý štýl
 • neopozeraný žáner
 • cena
 • komentár k hre

Zápory

 • vysoké teploty grafickej karty
 • nie príliš intuitívne zobrazovanie úloh
 • bludiská sú otravné

Informácie o hre

Maneater

Maneater 2020

Maneater je akčné RPG, ktoré skĺbilo simuláciu a survival hru a prevtelí vás do tela obávaného morského tvora - žraloka.

 • Platforma: PC
 • Žáner: Survival simulácia
 • Výrobca: Tripwire Interactive, Blindside Interactive
 • Vydavateľ: Tripwire Interactive, Deep Silver
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Comgad

Trailer ProGamingShop.sk

Korekcia: Pavol Hirka

GALÉRIA

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk