RECENZIA: Spongebob SquarePants: Battle for Bikini Bottom - Rehydrated - ARE YOU READY, KIDS?

RECENZIA: Spongebob SquarePants: Battle for Bikini Bottom - Rehydrated - ARE YOU READY, KIDS?

 

Remaster sem, HD remake tam. Súčasná doba praje vyhrabávaniu starých herných kúskov zo záhrobia, ktoré vývojári často iba oblečú do krajšieho, nového hávu, postarajú sa, aby fungovali na dnešných strojoch, a hor sa zarábať na nostalgie chtivých hráčoch. Občas to vyjde a výsledok je obdivuhodný (Command & Conquer Remastered), občas sa iba smutne pousmejete (Sniper Elite V2 Remastered). Ak chcete vedieť, ako dopadlo prerobenie dobrodružstiev naivnej a ukecanej žltej morskej hubky v šortkách s podtitulom Rehydrated, čítajte ďalej.

Titul Battle for Bikini Bottom vyšiel pôvodne v roku 2003 a hoci od recenzentov schytával v podstate iba priemerné hodnotenia, u mnohých hráčov titul nadobudol aj vďaka nostalgii až kultový status. Hra ťažila najmä z licencie, skvele spracovanej seriálovej atmosféry, a z pohodovej hrateľnosti, pod povrchom sa však skrývala v podstate obyčajná a z radu ničím nevytŕčajúca 3D plošinovka.

Bol som preto celkom zvedavý, čo sa poľským vývojárom z Purple Lamp Studios podarí z predlohy vykúzliť, a tak nejak som dúfal, že sa vylepšení dočká nielen grafický kabátik titulu, ale (aspoň v niektorých ohľadoch) aj samotná hrateľnosť. Ale pekne poporiadku.

Farebné a vtipné dobrodružstvo

Ako som už spomenul, SpongeBob SquarePants: Battle for Bikini Bottom – Rehydrated (pre dobro nás všetkých budem používať iba názov remasteru) sa pýši licenciou populárneho animáku. Zhostíte sa úlohy trojice postáv - vysmiateho SpongeBoba, ružovej a mierne prihlúplej hviezdovky Patricka, ktorý je jeho najlepším priateľom, a antropomorfickej veveričky Sandy. Spoločnými silami sa budete snažiť zastaviť besnenie vražedných robotov, za ktorým stojí zlomyseľný Planktón, o čom vedia už od začiatku všetci okrem naivného SpongeBoba. Nebudem klamať, príbeh tu je v podstate len na to, aby prepájal vtipné cutscény do niečoho zmysluplného, a nečakajte od neho nejakú hĺbku či posolstvo. Kto by však čakal niečo podobné od licencovaného titulu zameraného na deti, že.

Potešujúcou správou je, že nemusíte byť fanúšikom seriálu, aby ste si užili skvelú atmosféru. Rehydrated je nádherne farebná a vtipná hra, v ktorej sa budete cítiť, akoby ste boli priamo v podmorskom meste Bikini Bottom. Vývojári si za grafické stvárnenie remasteru zaslúžia veľkú pochvalu, oproti originálu je totiž omnoho jasnejší a verejnejší svojej seriálovej predlohe. To, samozrejme, súvisí aj s možnosťami, ktoré tu pred sedemnástimi rokmi neboli, ak si to však porovnáte s pôvodnou hrou, uvidíte to množstvo detailov, na ktoré sa tvorcovia zamerali, pričom niektoré levely sú jednoducho oveľa krajšie. Do tohto jednoducho išlo srdiečko a takto by mali vyzerať všetky remastery.

Rozmanitosť nadovšetko

Rehydrated je teda klasická plošinovka „se vším všudy”. Dočkáte sa tak kopy skákania, zbierania rôznych typov predmetov, využívania schopností troch hrateľných postáv, a aj jednoduchého bojovania. To všetko v rozmanitom podmorskom prostredí sveta SpongeBoba, ktoré sa skladá z deviatich celkom rozsiahlych levelov a troch súbojov s bossmi. Úrovne sú celkom rozmanité a každá je v podstate zasadená do úplne iného prostredia. Pochválim aj ich rozsiahlosť, hoci občasný backtracking bol trochu otravný a niektoré dizajnové rozhodnutia by už dnes asi neprešli. Celá hra vám zaberie približne 10 až 12 hodín plus pár ďalších, ak sa budete usilovať získať všetko, čo sa dá - je to však tak trochu grind, ktorý odporúčam najmä masochistom.

Levely si odomykáte prostredníctvom zlatých obracačiek (fakt je to ich názov). Tie sú umiestnené - a často aj poskrývané - na rôznych miestach v samotných úrovniach. Získať ich môžete aj u Patricka výmenou za jeho ponožky, ktoré nájdete, a u pána Kraba, kde ich dostanete za farebné vecičky (áno, naozaj sa tak volajú), ktoré sú hlavným platidlom hry a v rôznych variantoch ich budete nachádzať úplne všade. Vypadávajú aj z nepriateľov, ktorých je niekoľko typov. Zo začiatku vám možno občas budú robiť problémy, časom sa však naučíte fígle a z boja sa tak až na isté výnimky stane iba rutinná záležitosť.

Všetky tri hrateľné postavy majú rôzne schopnosti, ktorým sú prispôsobené jednotlivé levely. Keď počas hrania natrafíte na autobusovú zastávku, viete, že je čas na zmenu postavy. SpongeBob je taký univerzál, Patrick je silnejší a po nepriateľoch môže vrhať napríklad melóny, zatiaľ čo Sandy je mrštná a jej hlavnou zbraňou je laso, ktorým sa obratne pohybuje medzi budovami a dokáže ním na menšiu diaľku zlikvidovať aj nepriateľov. Dizajn jednotlivých úrovní je prispôsobený konkrétnym postavám, nemusíte sa teda báť, že by niektorá z nich nedostala šancu zažiariť. Problémy však majú väčšinou iba jedno riešenie a na nejaké myslenie „outside the box” zabudnite. V roku 2003 by to nebol problém, dnes už sa nad tým možno zamyslíte.

Prichádzajúci stereotyp

Prečo teda pri hodnotení svietia iba tri hviezdičky? Nuž... Rehydrated je krásna hra a remeselne je zvládnutá výborne, rovnako ako originál je však z hrateľnostného hľadiska iba priemerná. Je zábavná a budete sa tešiť na otvorenie nového levelu, s postupom času však začne aj vďaka nemastnému-neslanému boju začne nastupovať stereotyp. V niektorých úrovniach, ktoré ma až tak nechytili, som si dokonca uvedomoval, že robím stále to isté dookola a už ma to až tak nebaví. Ku cti hre slúži, že občas do mixu hodí osvieženie v podobe „kĺzačkovej” časti, prípadne výborného snového levelu, ktorý je poriadne rozmanitý. Na druhej strane, súboje s bossmi sú príliš jednoduché a je ich málo.

Z tejto stránky jednoducho SpongeBob nebol ternom už v roku 2013 a nie je ani teraz, hoci vzhľadom na stav žánru 3D plošinoviek a na to, že ide primárne o hru zameranú na deti, mu to asi kopa hráčov odpustí. Ruka v rukáve s týmito vecami idú aj niektoré mechanizmy, ktoré sú v dnešnej dobe jednoducho zastarané. Už spomenuté vracanie sa v leveloch je niekedy naozaj otravné a neprehľadné, kamera dokáže občas spôsobiť nervy a stratu života, a aj skoky sú sem-tam o odhade, nie o vašom hráčskom umení. A minimálne na posledné dve veci sa vývojári mohli aspoň trochu pozrieť a upraviť ich.

Multiplayerové sklamanie, technická paráda

Vývojári lákali aj na novinku v podaní multiplayeru, v tomto prípade však ide o trpké sklamanie. Dočkali sme sa totiž iba akejsi kooperatívnej rubačky, kde sa spoločne s vaším parťákom snažíte prebiť arénami plnými nepriateľov až do konca. Chvíľu to môže byť zábava, je však škoda, že toto je jediná hrateľnostná novinka. Rozhodne tu bol potenciál na niečo hlbšie. Hádam jediným pozitívom tohto módu je fakt, že si môžete vybrať z viacerých postáv ako v kampani.

Po technickej stránke môžeme byť spokojní. Aj na celkom priemernom stroji hra bežala úplne plynulo a vyhli sa jej aj bugy, padania hry a podobné nedostatky. Ako sme už spomenuli, grafika je veľmi pekná, farebná a poriadne detailná, čo ešte viac oceníte, ak Rehydrated porovnáte s pôvodným titulom. Ak by som predsa len mal čosi vytknúť, boli by to chýbajúce nastavenia grafiky v PC verzii, čo by dnes už malo byť naozaj štandardom. Dabing je, samozrejme, opäť fantastický, a to aj vďaka niekoľkým hercom, ktorí si zopakovali svoje úlohy zo seriálu.

Naše hodnotenie

Rehydrated je v konečnom dôsledku veľmi príjemná plošinovka, ktorá vás, prípadné aj vaše ratolesti na tých desať hodín zabaví. Keď ju však prejdete, uvedomíte si, že toho bolo tak akurát a aj napriek ľúbivému vizuálu hra ukazuje svoj vek. Farebné dobrodružstvo rozprávajúcej špongie teda odporúčam, hoci s niekoľkými ale.

Klady

 • krásna grafika
 • rôznorodé prostredie
 • výborne prenesená atmosféra seriálu
 • väčšinu času pohodová a oddychová hrateľnosť

Zápory

 • stereotyp
 • kvalita úrovní kolíše
 • z času na čas neprehľadná kamera
 • multiplayer

Informácie o hre

Spongebob SquarePants: Battle for Bikini Bottom - Rehydrated

Spongebob SquarePants: Battle for Bikini Bottom - Rehydrated 2020

 

 • Platforma: PC
 • Žáner: 3D Plošinovka
 • Výrobca: Purple Lamp Studios
 • Distribútor v GB: THQ Nordic

Trailer ProGamingShop.sk

Korekcia: Pavol Hirka

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk