RECENZIA: Microsoft Flight Simulator – Hra roka nielen pre milovníkov simulátorov a lietania

RECENZIA: Microsoft Flight Simulator – Hra roka nielen pre milovníkov simulátorov a lietania

 

Len tak vzlietnuť do oblakov a prevetrať si hlavu. Vybrať si akékoľvek letisko ako štartovaciu či cieľovú destináciu, zdvihnúť do oblakov obrovský Boeing a letieť. To všetko bolo zatiaľ možné len v predpotopnej grafike spred niekoľkých rokov. Ale teraz sa to všetko zmenilo. Sny sa stávajú skutočnosťou, je rok 2020 a prichádza najnovší Microsoft Flight Simulator.

Dočkali sme sa!

Dlho-predlho sme museli čakať, kým sa niečo podobné udialo. Microsoft Flight Simulator (MFS 2020) do roku 2007 vychádzal pravidelne, respektíve pri starších verziách sme sa dočkali všakovakých rozšírení. No práve X verzia bola jednou z posledných, ktoré mnohí hráči hrávali doposiaľ. Štrnásť rokov stará videohra ponúkala už oklieštené možnosti ako po vizuálnej stránke, tak aj po hernej. I tak sa našlo množstvo hráčov, ktorí na ňu nedali dopustiť. No je rok 2020 a už by sa patrilo vymyslieť niečo nové a lepšie. Microsoft preto pred pár rokmi zobral túto výzvu vážne a práve vďaka tomu tu dnes máme najnovšiu verziu. Vďaka!

Inštalácia ma takmer rozplakala

Ako už napovedá názov, hneď vieme, kto má titul na svedomí. A inštalácia prebieha, ako inak, priamo z obchodu Microsoft Store. S touto distribúciou mám už nejaký ten piatok problém, pretože vždy sa niečo pokazí. Neviem, či za to môže tá osoba medzi klávesnicou a stoličkou, prípadne niekto iný, no takmer polovica hier z tohto obchodu vykazuje pri inštalácii akúsi anomáliu. No a MFS 2020 nebol výnimkou. Kto by to povedal, že po vložení kódu do obchodu budem musieť reštartovať počítač. Nemal som rovno defragmentovať disk a spustiť pre istotu aj Scandisk? No, žarty bokom, trošku som toho pretrpel, no konečne sa všetko spustilo.

Inštalácia vám z disku odhryzne viac ako 120 GB. Tie sa po spustení hry začnú pomaly sťahovať a tento čas môžete využiť napríklad na spravenie si kávy, dlhší čas na toalete a prečítanie si pár časopisov. Áno, moja internetová linka zvládne kopec dát za sekundu, no MFS 2020 inštaluje údaje do hry po rôznych častiach a tak to trvá relatívne dlho.

Konečne som v hre!

Trvalo to, no do hry sa mi konečne podarilo dostať. Prvé, čo ma zarazilo, bola neúmerná čakacia doba. Priznám sa, Microsoft Flight Simulator som inštaloval na pevný disk, nie na SSD, takže túto školácku chybu radšej neurobte. Je to naozaj rozdiel a nahrávanie vám vie poriadne natiahnuť čas. Ako nováčik som najprv skúsil, samozrejme, tréning. Ten obsahuje osem rôznych častí od učenia sa ovládania stroja až po samostatný let. Nepodceňte to! Už len samostatný let je pomerne náročný a na klávesnici si budete lámať prsty. Ak máte profesionálne nástroje na virtuálne lietanie, ako je napríklad Alpha Flight Controls spoločne s Logitech G Saitek Pro, pôjde vám to jednoduchšie.

Ovládanie je naozaj komplexné a lietadlo vám nič nedaruje. Stlačíte tlačidlo na otočenie lietadla o trochu dlhšie, ako by ste mali, a narobíte si kopec problémov. Pri lietaní aj vo virtuálnom svete platia zákony fyziky a tak si vždy dvakrát rozmyslíte, či si tréning radšej nezopakujete.

Gamepad je mojou záchranou

Keďže ovládanie na klávesnici je krkolomné a profesionálne nástroje na ovládanie simulátorov nemám, skúsil som do počítača zapojiť gamepad. A „čuduj sa svetu“, ono sa to zrazu ovláda jednoducho! Ovládanie cez gamepad je oproti klávesnici jednoduché, ba priam až arkádové. Keď na klávesnici stlačíte tlačidlo príliš pridlho, celé lietadlo sa vám začne točiť. Vyrovnávanie je potom príšerná otrava a musíte v podstate ťukať do jednotlivých klávesov a hrať ako na klavíry. Naopak, ovládanie gamepadom je až malinou. Na druhej stranu som mal občas pocit, ako by to bolo až príliš zjednodušené. Ale teraz ruku na srdce, keď chcete vydať takúto hru na konzolu, musíte ovládanie zjednodušiť tak, aby hráči pri televíznych obrazovkách nedostávali infarkty a nerozbíjali svoje drahocenné konzoly.

Kombinácia klávesnica, myš a gamepad je asi najvhodnejším ovládaním pre obyčajného človeka, akým som ja. Lietadlo ovládate páčkami, niektorými gombíkmi a veci, ako sú komunikácia s vežami, brzdenie, pridávanie otáčok motora a ďalšie zas klávesnicou a myšou.

Celý svet na dlani

Po absolvovaní všetkých tréningových postupov sa môžete vydať do reálneho sveta. Ešte raz prízvukujem, dávajte si veľký pozor na to, aby ste všetky tréningové misie zvládli. Tie absolvujete v lietadla Cessna, ktoré je jednoduché a základné. V podstate je to taký základ, ktorý na pilotovanie potrebujete. V kabíne vidíte všetky potrebné údaje, ako sú aktuálna výška, rýchlosť otáčania vrtule, kompas, rádio a ďalšie. Proste všetko to, čo potrebujete a vystačíte si s tým. V momente, keď však zvolíte iné (čo i len o trošku zložitejšie) lietadlo, pripravte sa na nálož nových ovládacích prvkov. Či už mapu, ktorá vám pomôže orientovať sa, alebo vylepšený radar. To všetko so sebou nesie kopec starostí, ale aj radostí. Počas pilotovania môžete zapnúť AI režim, ktorý za vás bude pilotovať. To je však nuda a je vhodný len vtedy, keď si potrebujete odskočiť na toaletu, spraviť snímku obrazovky či obdivovať okolie.

Tá nekonečná sloboda

Najviac sa mi páči režim „World Map“. Tu uvidíte celú mapu sveta s takmer každým letiskom, ktoré existuje. Letisko Vajnory, Košice, Piešťany, letisko v Bratislave či dokonca letisko Malacky. Všetko tu je! Vy si len zvolíte, odkiaľ chcete letieť a kam, akým strojom a hor sa letieť. No to nie je všetko.

Viete si tu nastaviť „multiplayer“ a tak uvidíte iných hráčov, prípadne si nastaviť si „air-traffic“ podľa skutočných údajov, ktoré sú momentálne k dispozícii. A to je teda niečo! Rovnako viete nastaviť aj aktuálne počasie či čas letu. Chcete vyskúšať turbulencie? Žiaden problém, je tu búrka! Čas a počasie sa totiž odvíjajú od dát, ktoré sú k dispozícii, a ak si chcete zalietať pri západe slnka, ale je noc, musíte sa trošku vrátiť v čase.

Ďalej tu nájdeme režim Courch-level, v ktorom zbierate body v rôznych aktivitách a pretekáte sa s najlepšími pilotmi sveta. Je to však pomerne náročný režim, takže pozor na to. Alebo tu nájdete už vyššie spomínaný tréning vašich schopností viesť lietadlo či obchod s doplnkami do hry. To si tvorcovia mohli odpustiť a za plnú sumu nám dať všetko. No na druhej strane je v hre toľko obsahu, že ak ho budete mať opozeraný, ďalší si isto radi dokúpite.

Obťažnosť nás možno prekvapí

Hra je v podstate náročná na hardvér. Počítač „kúri ako divý“ a s GTX 2070 spoločne so šesťjadrovým procesorom Ryzen 5 3600 som si mohol dovoliť najvyššie detaily vo Full HD rozlíšení. Lepšie sú už len „ultra“. Aj tu mi sem-tam FPS padli pod 30, hoci sa to stalo len vo väčších mestách. Po čase si hra načíta všetko, čo potrebuje a ide o niečo lepšie. Samozrejme, môžete si dať detaily aj na nižšiu úroveň, no to by som si Microsoft Flight Simulator nevychutnal tak, ako by som chcel. Samozrejme, veľkú úlohu v tom celom zohrala aj moja prvotná chyba – inštalácia na HDD.

Naše hodnotenie

Na nový Microsoft Flight Simulator som čakal dlhé roky. Konečne môžem obdivovať detailný svet z oblakov a virtuálne vzlietať či pristávať na tých najlepších strojoch a najznámejších letiskách sveta. A to všetko v najkrajšej možnej grafike, akú momentálne môžeme mať. S pár mínusmi, nad ktorými iba mávnem rukou, je MFS 2020 pre mňa momentálne hrou roku – prepáč, The Last of Us II.

Klady

 • nádherná grafika
 • kopec strojov na lietanie
 • obrovský herný svet a takmer každé letisko na svete
 • možnosť ovládania cez gamepad
 • nebudete to chcieť vypnúť

Zápory

 • nekonečne dlhé nahrávania
 • obrovská masa údajov na disku
 • ovládanie na klávesnici nie je vôbec jednoduché
 • inštalácia cez Microsoft Store
 • cena „profesionálnych“ ovládačov pre simulátory

Informácie o hre

Microsoft Flight Simulator

Microsoft Flight Simulator 2020

Microsoft Flight Simulator 2020 prináša simulátor lietadiel po celom svete. Budete môcť letieť a obdivovať doslova celý svet.

 • Platforma: PC
 • Žáner: letecký simulátor
 • Výrobca: Microsoft
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Microsoft

Trailer ProGamingShop.sk

Korekcia: Pavol Hirka

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk