RECENZIA: Crusader Kings 3 – Toto je stredovek, na ktorý sme čakali

RECENZIA: Crusader Kings 3 – Toto je stredovek, na ktorý sme čakali

 

Kráľ je mŕtvy, nech žije kráľ! Jeden z najväčších hráčov na poli stratégií Paradox po ôsmich rokoch prichádza s novým dielom série Crusader Kings, ktorá plní fantázie ľudí milujúcich stredovek a role-play. Crusader Kings 3 je unikátna hra a prvý titul od Civilization VI, ktorý ma dokázal k monitoru prikovať na desiatky hodín.

Začnem veľmi klišéovito, ale na Crusader Kings 3 som sa naozaj tešil. Už niekoľko rokov ma baví písať vlastné príbehy v Civilization a medzi moje obľúbené hry patrí aj tak trochu béčková séria The Guild, kde sa zhostíte života obyčajného človeka v stredoveku a intrigujete, prepracovávate sa po spoločenskom rebríčku a zabezpečujete čo najlepší život pre vašu rodinu a jej pokračovanie. A ak si to tak vezmeme, tak pokračovanie dnes už kultovej stratégie od Paradoxu je vlastne akýmsi mixom týchto dvoch hier. Na steroidoch.

Okej, okej, poďme pekne poporiadku. Crusader Kings 3 je jednoducho (no nie jednoduchá) stratégia a RPG v jednom, v ktorej je vašou úlohou zabezpečenie prežitia vášho rodu. A čo budete robiť, aby ste to dosiahli, je už len a len na vás. Na výber máte dve štartovacie doby – roky 867 a 1066 – a množstvo historických kniežat, kráľov a podobných dôležitých mužov, ktorí si mysleli, že majú moc. Tí, samozrejme, ešte nevedeli, že sa raz v „reimaginácii“ histórie stretnú s Pavlom II. Šialeným, ktorého jediným cieľom bolo rozosievať svár a chaos po celej úlohe v úlohe moravského Kniežaťa Vratislava II. Pardon, nechal som sa uniesť.

Učesané rozhranie

V každom prípade, zvolíte si svoju začiatočnú pozíciu (niektoré sú ťažšie, niektoré ľahšie), nastavíte obťažnosť, rôzne podmienky a idete na to. Tretí diel je o poznanie prístupnejší ako dvojka, ale aj tak vám najskôr odporúčam vyskúšať si tutoriál, ktorý vás prevedie situáciou v Írsku a vysvetlí aspoň tie najnutnejšie základy. A na rozdiel od toho v dvojke vás aj čosi naučí. No a nechcem vám radiť príliš, ale potom by som skúsil jeden zo šiestich prednastavených scenárov a s ním spojeným štartovacie body.

Učiť sa a zvykať si vlastne budete úvodné hodiny a hodiny, takže sa potom neľakajte, keď na vás občas vyskočí nejaká tá tabuľka s dobre mienenou radou. Verte mi, aj napriek tomu, že mám z druhého dielu čosi odohrané, pomohli. Crusader Kings 3 je naozaj komplexný titul, do ktorého úplne preniknete až po dlhom čase. Je to však jednoduchšie aj vďaka výborne upravenému rozhraniu, hoci, samozrejme, zablúdiť v jednotlivých tabuľkách a zoznamoch môžete aj tak a kým objavíte všetky taktiky a kombinácie možností, ako dosiahnuť cieľ, tak to potrvá.

Stredoveké pieskovisko

Paradox nám opäť ponúka obrovské pieskovisko, kde je len a len na vás (už sa opakujem, viem), čo s ním urobíte. Nemáte pred sebou žiadnu príbehovú kampaň, kde by malo byť vaším cieľom ovládnutie sveta alebo niečo podobné. Keď som si napríklad vybral už spomínaného Vratislava, rozhodol som sa, že by som chcel ovládnuť Maďarsko a zabrániť sformovaniu Uhorska. Prečo? Nuž, pretože môžem. A aj sa mi to podarilo. Síce až o sto rokov neskôr, s tretím potomkom a potom, ako som víťazoslávne vpadol do konfliktu dvoch vyčerpaných susedov, ale podarilo. Takýchto cieľov si viete stanoviť mnoho a podporujú tak veľkú znovuhrateľnosť.

A tak hráte, staráte sa o armádu, vyberáte si rytierov, radíte sa s koncilom, dojednávate manželstvá, kujete pikle na pápeža, plánujete budúce vojny, snažíte sa zbaviť nepohodlných členov rodiny, rozdeľujete tituly, a, samozrejme, čo je najdôležitejšie, dávate si pozor, aby po vás mal kto dediť. Vašim najväčším nepriateľom je smrť a ak vás prekvapí v momente, keď budete bez nasledovníka, nasleduje koniec hry. A do toho sem-tam riešite náhodné udalosti, v ktorých máte často možnosť voľby a šancu na príjemné bonusy.

Stane sa z vás šialenec?

A keďže je Crusader Kings 3 do veľkej miery RPG, dôležitým prvkom sú osobnosti a štatistiky jednotlivých postáv. Každá má svoje osobnostné črty s kladmi a zápormi a zároveň aj štatistiky, ktoré ovplyvňujú to, v čom ste dobrý a v čom nie. K tomu sa viaže aj tzv. životný štýl - vybrať si môžete z diplomacie, vojny, vladárstva, intrigovania, a učenia sa. Každý z nich ponúka tri stromy osobitných perkov, ktoré vám poskytnú špecifické bonusy. Čím dlhšie hráte, tým viac si ich môžete odomknúť. Ide o jednoduchý a funkčný systém, ktorému viete prispôsobiť váš herný štýl, prípadne opačne. Čo sa týka vašich detí, tie po vás dedia nielen základ schopností, nejaké tie osobnostné črty, ale aj vzhľad.

Novinkou je aj tzv. systém stresu. Ten je naviazaný na vyššie spomenuté osobnostné črty. Ak sa vašej postave stane niečo, resp. urobí niečo, čo sa napríklad prieči jej presvedčeniu, zvýši sa úroveň jej stresu a ak si na to nedáte pozor, môžete skončiť s nejakou závislosťou, ba dokonca aj ako šialenec. Samozrejme, už sa našli hráči, ktorí to dokázali využiť vo svoj prospech. Jeden z nich napríklad zo svojej postavy po 100 herných rokoch urobil vystresovaného kanibala, ktorý uväznil pápeža a potom ho... zjedol. A stres bol zrazu fuč.

Vojny s neuspokojujúcim koncom

Dôležitým prvkom sú aj vojny, ktoré však, samozrejme, nemôžete vyhlasovať jedna radosť. Najskôr si na ne musíte nájsť (alebo vyfabrikovať) zámienku - predsa len, ste Pavol II. Šialený, nie Pavol II. Anarchista - poriadne si to naplánovať, najať armádu či uistiť sa, aby vás niekto počas ťaženia nebodol do chrbta, keďže na viacerých frontoch sa bojuje ťažko. A potom príde malé sklamanie. Najväčším neduhom Crusader Kings 3 sú totiž samotné bitky. Tie viete ovplyvniť iba predtým, ako začnú, a tým, že časom pošlete posily. Áno, aj v reálnom živote je dôležitý výber veliteľa, konkrétnych jednotiek a toho, ktoré pošlete kam, boje však často rozhodovali chytré taktické rozhodnutia priamo počas nich... a toho sa tu, žiaľ, nedočkáme. Ktovie, možno v nejakom DLC?

Veľkou súčasťou komunity a druhého dielu boli aj mody, pričom inak to nie je ani v trojke. Už teraz si na stránkach Paradoxu a na Steam Workshope môžete stiahnuť stovky rôznych úprav, ktorými sa dá prispôsobiť herný zážitok. Okrem kozmetických úprav sa šikovní tvorcovia venujú aj malým zmenám hrateľnosti, ako je napríklad prispôsobenie umelej inteligencie či vylepšenie genetiky. A to najlepšie nás ešte čaká, keď sa dočkáme lahôdok ako napríklad úpravy v štýle Hier o tróny. Verím, že kreativita ľudí nás nesklame ani tentoraz.

Ako to bude s DLC?

Čo sa týka technickej stránky, pochválim najmä veľmi pekný a stredoveko znejúci soundtrack (duh). Aj celá hra pôsobí oproti predchodcovi o dosť krajšie a detailnejšie - samozrejme, viem, že je tam rozdiel ôsmich rokov. Graficky to síce nie je žiadne terno a nemusíte sa báť, že by vaše karty dostali zabrať, ale v prípade takéhoto typu hry je to zbytočné riešiť. Titul mi fičal plynulo a bez problémov aj na priemernej zostave, takže sa určite nemôžem sťažovať. Novinkou v trojke sú animované portréty, ktoré sú celkom podarené a dokresľujú charakter jednotlivých postáv. Tieto portréty sa, samozrejme, menia nielen časom, ale aj okolnosťami - ak napríklad dostanete nejakú naozaj nepeknú chorobu, verte mi, že na portrét nebude pekný pohľad. Takéto detaily oceňujem.

Do budúcnosti som zvedavý najmä na to, ako bude Paradox hru podporovať. Ako vydavateľ je známy svojou agresívnou taktikou vydávania ohromného množstva DLC - druhý diel Crusader Kings ich napríklad dostal až 15, niektoré boli poriadne kvalitné, iné zas podľa hráčov obsahovali veci, ktoré mali byť už v základnej hre. Musím však povedať, že trojka sa mi na začiatku zdá byť o dosť kompletnejším kúskom, ako bol jej predchodca, a pravdepodobne ide o najkomplexnejší základný titul od Paradoxu, aký som mal česť hrať. A za to patrí vývojárom uznanie.

Naše hodnotenie

Crusader Kings 3 je fascinujúca hra, ktorej ak dáte šancu, dokáže vás pohltiť na desiatky hodín. V prípade, že máte v sebe čo i len kúsok fantázie a kreativity, bude každá hra unikátna a plná tony možností, ako si to ozvláštniť. A ak sa vám zdá, že to s tými superlatívmi preháňam (je o mne známe, že rád hyperbolizujem), nuž... Vyskúšajte a presvedčte sa sami.

Klady

 • úžasné a komplexné možnosti
 • návyková hrateľnosť
 • intuitívnejšie používateľské rozhranie
 • prístupnejšie pre nováčikov
 • komunita

Zápory

 • neprepracované boje
 • nechávanie priestoru na DLC

Informácie o hre

Crusader Kings 3

Crusader Kings 3 2020

 

 • Platforma: PC
 • Žáner: Stratégia / RPG
 • Výrobca: Paradox Development Studio
 • Distribútor v GB: Paradox Interactive
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Comgad

Trailer ProGamingShop.sk

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk