RECENZIA: Puyo Puyo™ Tetris® 2 – ten pravý oddych, ktorý teraz potrebujete

RECENZIA: Puyo Puyo™ Tetris® 2 – ten pravý oddych, ktorý teraz potrebujete

 

Puzzle a Tetris vládnu vo videohernom svete už nejaký ten rôčik a tak sa nemôžeme čudovať, že obmeny týchto kúskov vychádzajú neustále. Či už je to SEGA alebo Nintendo, každý príde so svojou vlastnou puzzle hrou. A práve SEGA do boja vyráža s kombináciou s názvom Puyo Puyo Tetris 2.

Otázkou je asi – kde začať? Hoci by sa mohlo zdať, že na takejto hre sa toho „porobiť“ veľa nedá, opak je pravdou. Puyo Puyo Tetris 2 obsahuje toľko možností, toľko herných režimov, že by sa jeden zbláznil. A to umocňuje ešte fakt, že táto hra v sebe hostí v podstate dvojicu puzzle hier, ktorými sú klasický Tetris, a ako môžete z názvu hádať, aj Puyo Puyo. Tento milý názov v sebe zahŕňa jednoduchú, no zato chytľavú hru, v ktorej skladáte vždy dvojicu guľôčok, ktoré môžu byť až v štyroch farbách. Ak spojíte štyri, bum! Zmiznú. No a Tetris? Ten azda predstavovať nemusím.

Príbehový režim je pre nováčika najzaujímavejší. Ten si navyše užije aj Solo mód

Čo by to bolo v tomto storočí za hru, ktorá by neobsahovala príbehový režim? Ten vás prevedie čudesným, no za to milým svetom, v ktorom medzi sebou bojujú rôzne postavy a vznikajú rôzne kamarátstva. Nebojujú však päsťami ani zbraňami, ale svoje sily si merajú v puzzle. A to konkrétne v Puyo Puyo a Tetrise.

Počas hrania môžete so svojím súperom „bojovať“ v rovnakej hre, ale aj jeden v tej a druhý v onakej. Vy totiž začínate hraním Puyo Puyo a on začína v Tetrise. A to sa časom obmieňa a záleží len na jednotlivej úrovni, čo má pre vás nachystané. Niekedy je navyše pomerne náročné preskakovať medzi jednotlivými úrovňami. Ak začnete svoj prvý level napríklad v Puyo Puyo a následne o pár levelov preskočíte na Tetris, chvíľku vám potrvá, kým sa zorientujete. A potom sa môže zdať, že Tetris je v podstate prechádzka peklom. Keď vy sa trápite skladaním kociek, váš súper si jednoducho skladá dvojicu „Puyov“ a škerí sa na vás.

Navyše, v hre sa objavuje nešvár v podobe input lagu. A oneskorená odozva je značne citeľná! Práve z tohto dôvodu niekedy svoj „tvar“ umiestnite tam, kam nechcete. Ide pravdepodobne o akýsi softvérový problém, keďže som si všimol, že aj „vyšťavenie“ grafickej karty je na tento typ hry pomerne veľké a to najmä vo „Windowed Fullscreen“ režime.

Úrovne sú pekne porozmiestňované na mape, akú môžeme poznať napríklad z mobilných Candy Crush hier. A verte či nie, mne sa to náramne páči. Úrovní je dostačujúce množstvo a prejdenie celého príbehu vám zaberie zhruba deväť až desať hodín. Samozrejme, záleží na vašej šikovnosti. Dej je zábavný a zaujímavým spôsobom vyplní medzierky medzi hraním. Nejeden by sa divil, že sa tu práve takýto režim doslova pýta.

A keďže je v konečnom dôsledku nadizajnovaný, tí bystrejší si ihneď všimnú, že kocky sa v prvých úrovniach na seba akosi podobajú. Ich prvotné poradie v podstate nie je náhodné, preto sa ihneď naučíte robiť rôzne „kombinácie“, ale aj to, ako súperovi zavariť tým, že mu „pošlete“ jeden riadok prázdnych krabíc do jeho poľa navyše.

Ak sa vám príbeh podarí prejsť, môžete sa vrhnúť do Solo režimu. A že tu je toho tiež požehnane – Versus, Skill Battle, Swap, Party, Fusion, Big Bang, či Challenge. Každý z týchto módov prinesie zaujímavý zážitok a udrží vás na dlhé hodiny. Taktiež tu nájdeme aj množstvo výukových lekcií. Tie sú však mnohokrát smiešne, inokedy budete zas potrebovať vyvolať pomocníka. Ale čo už – človek sa jednoducho neustále učí.

Multiplayer je už teraz pravdepodobne mŕtvy

Keď hra v decembri minulého roku vyšla na konzoly, už po pár mesiacoch množstvo ľudí hlásilo, že sa vlastne nemajú s kým hrať. A tento nešvár sa v PC verzii vyskytuje, žiaľ, rovnako. Nájdeme tu hodnotené zápasy, raid na bossov či režimy zo Solo módu. No ak si v nejakej komunite nenájdete spoluhráča, prípadne si hru nekúpite spoločne s kamarátom, budete mať problém. Je veľká šanca, že si multiplayer buď nezahráte, lebo stratíte nervy pri čakaní na súpera, alebo budete naňho čakať dlhočizne minúty. A to je škoda.

A lokálny multiplayer? Ten je fajn, ak sa rozhodnete stráviť večer v dvojici až štvorici pri televízore. Problém je však ten, že na jednej klávesnici si, žiaľ, nezahráte. Hra vás dokonca ani nepusti do tohto menu a vysvetlenia sa nedočkáte. Jediným riešením je pripojiť gamepad a vstupenka do lokálnej hry pre viac hráčov je tu.

Vizuál hre výborné pomáha

Na Puyo Puyo™ Tetris® 2 musím skutočne vyzdvihnúť vizuál. Graficky je na vysokej úrovni, všetko sa tu hýbe a pôsobí krásnym „arkádovým“ štýlom. A viem si predstaviť, že keby sa táto hra niekde nachádzala na videoherných automatoch, určite by bola veľmi obľúbená. A ak sa v konečnom dôsledku vydáte napríklad do Japonska, také Puyo Puyo by ste tam istotne našli, keďže v 90. rokoch na arkádových mašinkách bola. Mimochodom, v Yakuza 6 práve takéto automaty môžete nájsť ako „easter egg“. K tomu hra obsahuje krásne „bojové animácie“ postáv, ktoré si, žiaľ, v zápale boja príliš nevšímate. No ak vám tam oči ubehnú, je sa na čo pozerať.

Hudobne a zvukovo je to taktiež naozaj skvost. Počas testovania som si dal na hlavu slúchadlá a nechal som sa do hry pomerne vtiahnuť. A bol som očarený!

Naše hodnotenie

Ak milujete Tetris a hry podobné tomuto vizuálnemu štýlu, na nič nečakajte. Puyo Puyo™ Tetris® 2 je naozaj skvelým titulom, ktorý vás zabaví, i keď má svoje muchy. Graficky vás pohltí a vy si budete počas nočného hrania hovoriť – ešte túto jednu hru a idem spať.

Klady

 • puzzle ako Tetris nikdy neomrzia
 • obrovské množstvo režimov
 • podarená grafika a hudba
 • príbehový režim

Zápory

 • takmer nefunkčný multiplayer
 • odozva je pomerne veľká a je cítiť
 • vo „windowed fullscreen“ režime obrovská záťaž na grafickú kartu

Informácie o hre

PUYO PUYO™ TETRIS® 2

PUYO PUYO™ TETRIS® 2 2021

 

 • Platforma: PC
 • Žáner: puzzle
 • Vývojár: SEGA
 • Vydavateľ: SEGA
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Cenega

Trailer ProGamingShop.sk

Korekcia: Pavol Hirka

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk