- Nemecký protimonopolný úrad ukončil šesťmesačné vyšetrovanie spoločnosti Microsoft
- Závery tohto vyšetrovania by mohli otvoriť konzolový ekosystém Xboxu a následne aj ďalších výrobcov
Nemecký protimonopolný úrad oznámil ukončenie vyšetrovania Microsoftu a aj keď sa závery úradu zdajú ako ničím nevýznamné, tak opak je pravdou. Hlavne ak ste konzolový hráč.
Bundeskartellamt totiž oznámil, že všetky produkty spoločnosti Microsoft by mali byť regulované na princípoch nariadení Digital Markets Act, ktoré vydala Európska únia. Doterajší štandard spočíval v tom, že DMA sa vzťahuje iba na vybrané produkty vrámci danej spoločnosti (v tomto prípade Microsoftu) – čiže napríklad Windows alebo LinkedIn.
„Naše rozhodnutie sa týka spoločnosti Microsoft ako celku, nielen jednotlivých služieb alebo produktov,“ vysvetľuje prezident BKartA Andreas Mundt. „Na spoločnosť Microsoft sa zároveň vzťahujú ustanovenia EÚ platné pre strážcov podľa zákona o digitálnych trhoch. V tomto štádiu sa však výsledné pravidlá, ktoré presadzuje Komisia EÚ, vzťahujú len na operačný systém Windows a sieť LinkedIn. Na základe nášho rozhodnutia môžeme zastaviť protisúťažné praktiky, na ktoré sa nevzťahuje DMA.“
Zatiaľ sa nič nedeje, no už čoskoro sa môže…
BKartA oznámil, že bude monitorovať aktivity Microsoftu v priebehu najbližších piatich rokoch. Zatiaľ sa nerozhodol, či je potrebné proti spoločnosti zasiahnuť.
Dôvod, prečo by to hráčov malo zaujímať sú Xbox konzoly. Konzolový biznis totiž funguje na princípe uzavretého ekosystému, kde hráč nemá možnosť fungovať vrámci iného digitálneho obchodu, ako toho, ktorý je predinštalovaný na zariadení. Výrobcovia konzol argumentujú, že tento krok je nutný vzhľadom na to, že konzolový hardvér je dotovaný. Efektívne teda Microsoft/Sony/Nintendo predávajú hardvér so stratou, ktorú si kompenzujú predajom softvéru, nakoľko si berú 30% z každej transakcie v PlayStation/Xbox/Nintendo obchodoch.
Ak by BKartA usúdil, že je potrebné zakročiť, tak Microsoft by bol efektívne donútený pustiť do Xbox konzol iné obchody, ako napríklad Steam, Epic Games Store či dokonca aj PlayStation Store. Netreba však pochybovať o tom, že Microsoft by následne argumentoval tým, že PlayStation má tiež uzavretý ekosystém. To by teda mohlo viesť aj k otvoreniu PlayStation konzol pre iné obchody.
Očakáva to Microsoft?
Európska únia má na technologické monopoly ťažké srdce, čo dokazuje aj DMA legislatíva. Tá okrem iného donútila Apple, aby umožnil inštaláciu iných obchodov do iPhone zariadení.
Zdá sa však, že Xbox zásah voči uzavretým ekosystémom očakáva. Ešte v marci tohto roka totiž šéf Microsoft Gaming Phil Spencer prezradil, že by na Xboxe chcel v budúcnosti vidieť iné obchody, ako napríklad Epic Games Store. Otázne je, či Spencer vidí budúcnosť Xbox konzol v približovaniu sa k PC. Alebo či jednoducho Microsoft tuší, čo sa udeje v budúcnosti a chce sa vopred pripraviť. Ak by však Európska únia zasiahla do uzavretosti konzolových ekosystémov, tak by to malo veľké dôsledky.
Uvidíme teda, akým smerom sa bude vyvíjať nálada regulačných orgánov voči uzavretým ekosystémom. Ak však máme čerpať z udalostí posledných mesiacov, tak otázka ich otvorenia nie je Či? ale Kedy?.