Hustle Kings - Recenzia

 

Pred dvomi rokmi vyšla hra Hustle Kings na PS3. Jednalo sa (a stále jedná) o jeden z najkvalitnejších a najlepšie prepracovaných simulátorov biliardu. S príchodom PS Vita na trh sa hra dostala aj na novú vreckovú platformu.

Snáď každý si už niekedy zahral biliard a mnohí by chceli zvládať hru s takou ľahkosťou a technickou precíznosťou, aby zanechali v každom bare dobrý dojem. Ťažšie je však nadobudnúť také schopnosti a odvážiť sa niekoho v skutočnosti vyzvať na partiu. Biliard vo video hernej podobe je preto lákavou možnosťou pre všetkých. A teraz si ho môžete zahrať naozaj kedykoľvek a kdekoľvek.

Oproti verzii pre PS3 sa takmer nič nezmenilo. Graficky je hra na vysokej úrovni, stoly sú krásne zobrazené a gule dokonale nablýskané. Podstatnou inováciou je integrácia dotykového ovládania, vďaka ktorému môžete hru ovládať omnoho precíznejšie, ako na konzolovej verzii. Inak sú obe hry prakticky identické a keď si zakúpite jednu, dostanete verziu na druhú platformu zadarmo.

V Hustle Kings si môžete zahrať viacero variácií biliardu. Na americký spôsob, na rýchlosť, komplikované triky s rôznymi údermi... Fyzikálny model v tejto hre je naozaj pôsobivý a všetko, čo spravíte, môže ovplyvniť výsledok každého úderu. Simulácia je tak detailná, že na vaše údery má vplyv aj typ použitej kriedy a to, či ste si koniec tága pred úderom nakriedovali. Ak to náhodou zanedbáte, riskujete presnosť úderu.

Ovládanie môže byť pre nováčika spočiatku trochu komplikované, ale po pár kolách sa vám dostane do krvi. Tutorial je našťastie dobre prepracovaný a bezpečne vás uvedie do hry. Smer a uhol úderu nastavujete ľavou analógovou páčkou, pravou nastavujete miesto, kam dopadne úder tága na guľu. Samotné udieranie prebieha dvomi spôsobmi, oba však prebiehajú na dotykovej obrazovke. Náročnejší na presnosť je ten, pri ktorom musíte tágo ovládať pohybom vpred a prudko vzad. Rýchlosť pohybu určuje silu úderu a presnosť, s akou švihnete prstom vpred, určuje aj presnosť úderu.

Základom hry je kariéra. Tu nastáva menší problém s AI. V prvých (rozumej ľahších) leveloch je jasné, že vaši počítačoví protivníci zámerne kazia aj úplne triviálne údery. V záverečných úrovniach je to presne naopak, až chorobne presne zvládajú aj tie najnáročnejšie trick-shoty. V kariére môžete nazbierať HKC (Hustle Kings Currency), teda špeciálnu hernú menu.

Dôležitosť, akú vývojári prikladali kriede, sa odrazila aj v špeciálnom menu s kriedami. Hra ponúka plejádu rôznych typov kriedy, ktoré zlepšujú vašu presnosť podľa vašich preferencií. Problém je, že si pokročilé typy kriedy musíte dokupovať ako DLC, prípadne niektoré sa dajú aj vyhrať.

Po dohraní kariéry logicky nastupuje možnosť zahrať si multiplayer. V ňom si môžete nastaviť až neskutočne veľa parametrov hry. Dokonca môžete hrať aj s protivníkmi, čo hrajú na PS3. Zaujímavosťou je, že v hre pre viacerých hráčov hráte o HKC. Ak ste dobrí, môžete hrať o hernú menu, ale je tu aj veľa priestoru pre pohodové hranie len tak, bez stávok.

Pri porovnaní s PS3 verziou vychádza Hustle Kings na PS Vita ako lepšia varianta. Nie že by PS3 verzia bola zlá, ale na Vite máte precíznejšiu kontrolu nad hrou. Navyše, môžete si hru zahrať kdekoľvek. A keď si ju kúpite na Vite, dostanete verziu na PS3 zdarma. Ak prekusnete trochu hlúpu AI, dostanete veľmi kvalitný simulátor biliardu, ktorému len máločo môže konkurovať.

grafika
ovládateľnosť
fyzikálny model

AI
nemá čím pritiahnuť na dlhú dobu
80%
ŽÁNER simulátor biliardu
VÝROBCA VooFoo Studios
VYDAVATEĽ NA SLOVENSKU
SCEE
HRU NA RECENZOVANIE POSKYTLA SPOLOČNOSŤ

Zaujala vás táto hra?

Kúpte si ju na PlayStation Network

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk