Ecolibrium - Recenzia

 

Free-to-play hry sú podľa niektorých vývojárov a vydavateľov budúcnosťou videohier. Po boome a spľasknutí veľkej bubliny „sociálnych“ hier na Facebooku sa vyrojilo mnoho väčších free-to-play titulov. Medzi ne sa radí aj Ecolibrium.

Ecolibrium spája zaujímavý nápad s pohybovým ovládaním a zaužívanou hernou mechanikou. Napriek tomu, že je zdarma, sa hre pozrieme bližšie na zub a spoločne zistíme, či vôbec stojí za to si ju sťahovať.

Farmville a podobné hry z Facebooku sa preslávili svojím systémom mikrotransakcií. Dajú sa hrať aj bez platenia, ale postup je útrpne pomalý. Niektoré z týchto hier zaviedli systém „batérie“, ktorá umožňovala len istý počet úkonov a potom bolo nutné čakať, kým sa dobije, alebo si zakúpiť „energiu“ za skutočné peniaze. Množstvo objektov do hry je zdarma a dajú sa postupne odomknúť, avšak niekoľko exkluzívnejších sa dá zakúpiť za skutočné peniaze. A navyše bez čakania. Sociálny systém, kde sa každý s každým porovnáva, len prilieva olej do ohňa. Každý chce byť lepší, než jeho kamaráti. A možnosť okamžitého postupu, hoci za symbolický poplatok, je nesmierne lákavá.

Všetko toto platí aj v Ecolibrium. Jediný rozdiel spočíva v prezentácii. Tá je na úplne inej úrovni, než na čo sme zvyknutí zo sociálnych sietí. Hoci 3D grafika sa nedá porovnávať so spracovaním top Vita titulov ako Uncharted: Golden Abyss, na pomery hier zdarma je viac než decentná. K prezentácii prispieva aj interaktívne ovládanie pomocou gyroskopického senzora. Po virtuálnej krajine sa dá rozhliadať, škoda, že nie aj kráčať.

Cieľom hry je dosiahnuť rovnováhu vo virtuálnom ekosystéme. Nie, nehráme sa na Zemi, ale na fiktívnej planéte. Rozmiestňujeme po nej rôzne tvory, rastliny a artefakty. Čokoľvek čo pridáme, zmení parametre systému. Niečo pridá vodu, ale odčerpáva minerály, iné pridáva minerály, ale ovplyvňuje aj iné parametre. Niektoré živočíchy sú bylinožravce, iné mäsožravce, ďalšie sa kŕmia rybami. Pokiaľ vyhynú bylinožravce, živočíchy vyššie v potravinovom reťazci prídu o zdroj potravy a zahynú tiež.

Finta je v tom, že hra beží v reálnom čase, aj keď máte Vitu uspanú na poličke. Takže keď dá hra úlohu dosiahnuť rovnováhu 98% alebo vyššiu do 24 hodín, máte na to skutočne len 24 hodín. Ľahko sa stane aj to, že pôjdete spať a ráno zistíte, že váš ekosystém skolaboval. V tomto sa hra podobá na Farmville, kde je nutné neustále kontrolovať rast svojich rastliniek, inak zahynú.

Hre by podľa nás prospelo, keby v nej namiesto vymyslených „dinosauroidných“ tvorov boli reálne pozemské zvieratá. Tak by dostala edukatívny rozmer a učila by tak deti o našej planéte a o ekológii.

Čo dodať? Nie je to hra pre každého. Nie je vyslovene zábavná, postup je pomalý a vôbec to nie je ľahké. Ale pre milovníkov podobného typu hier to môže byť to pravé orechové. Hru nosíte so sebou všade vo vrecku, a hoci nie až tak komplexne prepracovaná ako niektoré jej vzory na sociálnych sietiach, môže byť Ecolibrium pre fanúšikov žánru zaujímavou alternatívou.

ekologické zameranie
grafika
náročnosť

málo obsahu
nemožnosť kráčať
fiktívna planéta a tvory

65%
ŽÁNER riadenie virtuálneho sveta
VÝROBCA SCEE
VYDAVATEĽ NA SLOVENSKU
SCEE
HRU NA RECENZOVANIE POSKYTLA SPOLOČNOSŤ

Zaujala vás táto hra?

Kúpte si ju na PlayStation Network

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk