Assassin's Creed III: Liberation - Recenzia

 

Assassin's Creed je kultová značka, a zároveň ide o jednu z najlepších "moderných" herných sérií. Milióny fanúšikov po celom svete, každý rok jedno veľké pokračovanie a okrem toho zopár "bokoviek". Teraz jedna "bokovka" zavítala aj na PlayStation Vitu.

Na úvod treba poznamenať, že Vita potrebuje veľké a známe značky a Liberation tak teoreticky môže predstavovať ideálne lákadlo pre hráčov, ktorí nad Vitou uvažujú, avšak zatiaľ sa ku kúpe nedostali. Okrem toho, Liberation je po Uncharted konečne ďalšou hrou, ktorá má potenciál ponúknuť kvalitnú akčnú adventúru a zážitok porovnateľný s konzolovou verziou.

V tejto súvislosti si spomeňme, že Liberation využíva totožný engine, aký poháňa "veľký" Assassin's Creed III. Nemáme teraz na mysli iba grafiku, ktorá je predsa len o niečo slabšia v porovnaní s PS3 alebo Xbox verziu - predsa len, Vita má svoje limity, ale aj možnosti hlavného hrdinu... teda skôr by sme mali povedať, že hrdinky. Tá sa dokáže podobne ako Connor šplhať a skákať aj po stromoch - ostatné gymnastické prvky, ktoré poznáte z predchádzajúcich hier, sú samozrejmosťou. Rozhodnutie, vybrať za hlavného protagonistu ženu chválime, ide o výborný nápad. Predsa len, mobilné verzie Assassin's Creeda vždy predstavovali dejovú odbočku, jednorazovú kapitolu, ktorá nijako nerozvíjala Desmondovo dobrodružstvo.

To, že budete hrať za ženu, prináša niekoľko zaujímavých herných prvkov. Naša hlavná hrdinka je totižto vznešená slečna, ktorá má slabosť pre otrocké alebo assassínske šaty. V praxi ju teda môžete podľa potreby prezliekať - samotný proces prezliekania, samozrejme, neuvidíte, ale využívať rôznorodé výhody, ktoré súvisia s jednotlivými šatami, môžete. Vznešená dáma dokáže pomerne jednoducho zvádzať stráže alebo okolitých mužov, nečakajte však, že bude skákať po budovách a strechách. Na druhej strane, v otrockom prezlečení je možné infiltrovať niektoré lokality, ako aj pocvičiť si základy gymnastiky a boja. V prípade assassínskeho kostýmu dostanete k dispozícii klasického assassína, ako ho poznáte z predchádzajúcich dielov.

Herný systém, založený na rôznorodých oblekoch, ktoré sprístupňujú rôzne vlastnosti, je pomerne zaujímavá novinka, niekedy však môže mierne otravovať. Čo sa týka prezentácie príbehu a snahy oživiť klasický stereotyp, však túto inováciu chválime a ide o jednu z vlastností, vďaka ktorým ponúka Liberation aspoň čiastočne unikátny herný zážitok - v určitom smere.

Gro hrateľnosti sa však nemení, až má hráč niekedy pocit, že opäť dostáva to isté jedlo, ktoré už niekoľkokrát papal. Ako sme už spomenuli, hrdinka disponuje základnými gymnastickými prvkami, ktoré nesmú byť cudzie žiadnemu assassínovi. Skákanie po strechách, boje s rôznymi zbraňami, integrácia strelných zbraní a bomby, to všetko sme tu už mali. Popravde sme nečakali, že Liberation v tomto smere prinesie niečo nové, takže by sme mali byť spokojní - na Vitu prichádza z hľadiska hrateľnosti plnohodnotný Assassin's Creed. Lenže...

Sériu Assassin's Creed milujeme z veľkej časti aj kvôli príbehu a v tomto smere Liberation zaostáva. Stretávame sa so ženou, hrdinkou Aveline, s ktorou sa už pravdepodobne po dohraní hry nestretneme. Liberation sleduje len jej príbeh a celková zápletka a prepojenie s hlavnou sériou chýba. Zabudnite na Desmonda. Chápeme tento krok, avšak Ubisoft mohol tento "nedostatok" napraviť zaujímavejšou prezentáciou príbehu a rozvojom postavy. Je jasné, že pre potreby handheldu je ideálny jednoduchý príbeh, aby ste hru mohli kdekoľvek zapnúť a následne vypnúť bez potreby polhodinového opakovania si príbehu. Inak povedané, Liberation je chutný pokrm, chýbalo nám však korenie.

Tým nehovoríme, že Liberation je zlá hra a nemáte si ju kupovať. Práve naopak, ak ste fanúšikom AC série, túto kapitolu by ste nemali preskočiť, nehovoriac o tom, že stále, aj napriek nižšiemu hodnoteniu ide o jeden z top titulov, ktoré sú momentálne k dispozícii na PS Vitu. Liberation ponúka aj pomerne dlhú kampaň pre jedného hráča, príbeh dokončíte počas 11 hodín a k dispozícii je aj multiplayer. Ten je však atypický, ide skôr o strategickú hru na ťahy, takže na vzájomné vraždenie z PS3 verzie zabudnite. Mimochodom, Liberation je možné prepojiť s PS3, čo vám v hre odomkne unikátny obsah.

Assassin's Creed III: Liberation je vydarený titul, ktorému však chýba lepšia prezentácia nových postáv a príbehu ako takého. Z hľadiska hrateľnosti nemáme námietky, v tomto smere je hra zábavná, aj keď moc noviniek neprináša. Jednoducho povedané, ide už o štandard. To isté môžeme povedať aj o jednotlivých misiách, jednoducho - Assassin's Creed. Nič viac, nič menej, akurát v balení, ktoré je vhodné pre mobilnú konzolu. Mimochodom, okrem vraždenia však budete aj obchodovať, kupovať lode atď.

je to Assassin's Creed
nové pohyby, známe z ACIII
hlavná hrdinka a rôzne kostýmy

príbeh je nezaujímavý
hre chýba "korenie"

75%
ŽÁNER akčná adventúra
VÝROBCA

Ubisoft Sofia

VYDAVATEĽ NA SLOVENSKU
Playman
HRU NA RECENZOVANIE POSKYTLA SPOLOČNOSŤ

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk