MLB 13: THE SHOW - Recenzia

 

Baseball je druhý najpopulárnejší šport v Amerike. Nejeden našinec sa určite pýta prečo – ako mohol taký nudný šport získať až takú veľkú popularitu? Bez ohľadu na naše názory, návšteva baseballového futbalu je v Amerike malým rodinným výletom, ktorý zaberie prevažnú polovicu popoludnia a poskytne dostatok priestoru na konzumáciu párkov a piva. A keď máte šťastie, možno chytíte loptičku, napríklad aj do pohára od piva. Toto tvrdenie je, mimochodom, založené na skutočných udalostiach.

Z pohľadu herného biznisu však baseball predstavuje diskutabilný problém. Základňa fanúšikov je síce obrovská, a to najmä v Amerike, ale, na druhej strane, šport je do značnej miery nezáživný a nudný. Ak chceme vytvoriť simuláciu nudného športu, výsledkom bude nudná hra, či nie? Pravda je však niekde medzi a univerzálna odpoveď neexistuje.

Hoci by sa zdalo, že baseball sa na monitoroch príliš často neobjavoval, wikipedia ponúka dostatočne dlhý zoznam všetkých hier, založených na tomto športe. Zaujímavosťou je, že prvý Baseball sa objavil už v roku 1961. Svoju sériu baseball hier malo dokonca aj vývojárske štúdio EA Sports, od roku 2009 však tento šport vychádza iba pod hlavičkou 2K Sports a Sony.

O testovanej hre, MLB 13: THE SHOW, sme už písali v PlayStation 3 sekcii. Nakoľko je verzia pre Vitu prakticky totožná, nemá zmysel opakovať už napísané. MLB 13: THE SHOW pre Vitu si teda predstavíme atypickým pohľadom – z pohľadu neznalého Európana.

Niežeby sme nemali s baseballom skúsenosti, baseballovú pálku sme s radosťou používali v sérii Grand Theft Auto a nejaké loptičky sme odpálili aj v arkádových minihrách pre mobilné zariadenia, MLB 13: THE SHOW však ponúka tento šport v jeho komplexnej podobe.

Ponuka herných režimov je dostatočne bohatá a pokrýva takmer všetky možné požiadavky hráčov. Chcete si vytvoriť svojho baseballistu a vypracovať sa s ním na legendu tohto športu? Nech sa páči, Road to the Show vám túto možnosť ponúka. Režim Franchise vás posadí do manažérskeho kresla a dá vám plnú zodpovednosť za váš tím – okrem výberu zamestnancov budete hľadať vhodných hráčov, ktorí vám zabezpečia úspech. Season ponúka klasickú virtuálnu sezónu. Novinkou je režim The Show Live, ktorý umožňuje hranie aktuálnych a odohraných zápasov v aktuálnej sezóne. Ide teda o prepojenie virtuálneho a skutočného športu v podobnom duchu, ako ponúka aj FIFA 13.

Ak si chcete MLB 13: THE SHOW skutočne užiť, predpokladá sa, že pravidlá baseballu poznáte. Minimálne základy. Čo sa hry samotnej týka, autori pripravili takzvaný Beginner mód, ktorý umožňuje nováčikom jednoduchší vstup do hry. Stále však platí, že pravidlá sú základom a vďaka nim sa budete v hraní rýchlejšie orientovať.

Samotná hrateľnosť je diskutabilná a záleží iba na hráčovi, či mu MLB 13 bude vyhovovať. Jednoducho povedané, ak vás baseball nebaví, táto hra váš vzťah k športu asi nezmení. Na rozdiel od futbalu a hokeja, ktoré ponúkajú dynamickú akciu a tímovú hru v každom momente, baseball je do veľkej miery statický. My sme si v rámci režimu Road to the Show vytvorili nadhadzovača a celú hru sme... nuž, nadhadzovali. Fanúšikovia túto činnosť ocenia, nás po polhodine neustáleho nadhadzovania prestala baviť. Baseball, virtuálny aj skutočný, môže pomerne rýchlo prerásť v stereotyp, ale ako sme už povedali, záleží na samotnom hráčovi.

Fanúšikovia baseballových hier aj baseballu ako takého si iste prídu na svoje na stránkach bwin, kde nájdu najnovšie a pravidelne aktualizované kurzy na zápasy tímov z celého sveta. Medzi najpopulárnejšie športy stávkarov iste patrí hokej, futbal, baseball, ale iste aj tenis. Novinky z tohto športu môžete nájsť na týchto stránkach https://sports.bwin.com/sk/sports/5/stávky/tenis. Svet športu je dnes úzko prepojený, zbližuje generácie ale aj národy. Aj keď šport a hry dnes nie sú len pre deti či mladistvých, stávkovanie určite nie je pre mladších ako 18 rokov!

Na druhej strane, režim Franchise umožňoval rýchlo simulovať zápasy a sledovať iba pozadie a manažérsku činnosť v rámci baseballového klubu. Tento režim teda môže osloviť aj hráčov, ktorých samotná simulácia baseballu nudí. Tým však netvrdíme, že MLB 13 je zlá hra – práve naopak, šport simuluje a prevádza do virtuálnej podoby realisticky a presne.

Prejdime k samotnému technickému spracovaniu. Vývojárom zo San Diego Studio sa podarilo vylepšiť grafickú stránku, výborne zoptimalizovali engine a výsledkom je plynulejšia grafická prezentácia. Rovnako chválime aj zvukovú stránku hry, ktorá je takmer totožná s PS3 verziou, až na pár detailov.

Výbornou vlastnosťou, ak vlastníte MLB 13 pre Vitu aj PS3, je priame prepojenie oboch platforiem. V praxi to znamená, že si môžete posielať uložené pozície z PS3 na Vitu a naopak. Obe hry sú z hľadiska hrateľnosti totožné, rozdiely sú kozmetického rázu. Vizuálnu stránku Vita verzie však chválime.

MLB 13: The Show nie je hra pre každého. Pre fanúšikov tohto športu ide o výborný materiál, ktorý prináša realistickú atmosféru a spracovanie baseballu na televízne obrazovky, ale aj na displej prenosnej Vity. Ostatných hráčov však MLB 13 asi nenadchne.

Informácie o hre

Game Cover
MLB 13: The Show
Platforma: PS Vita
Žáner: Šport (baseball)
Výrobca: SCE San Diego Studio
Distribútor v SR: Sony
Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Sony

Naše hodnotenie

80%
 
Výborná hra, no nie pre každého
  Klady
  • je to baseball
  • atmosféra a grafické spracovanie
  • prepojenie s PS3 verziou
  Zápory
  • je to baseball
  • možný stereotyp a nuda
  • iba pre fanúšikov športu
korekcia: Zdenka Schwarzová
 
 

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk