Virtue's Last Reward - Recenzia

 

Aká je najbizarnejšia hra, ktorú ste doteraz hrali? U nás rozhodne víťazí Virtue's Last Reward. Je to vôbec ešte hra alebo ide o novú formu digitálnej knihy?

 

 

Virtue's Last Reward sme dohrali po 40 hodinách čítania dialógov. K prvej hernej sekcii sme sa dostali 20 minút po spustení. Po desiatich minútach, ktoré sme trávili riešením hádaniek, nasledovali ďalšie dialógy. Hodina hrania ubehla rýchlo a pritom samotného hrania príliš veľa nebolo. Dialógy nasledovali jeden po druhom, herný režisér na obrazovke striedal postavičky, ktoré ako keby utiekli z japonskej mangy a tento pocit znásoboval japonský dabing. Aspoň že titulky boli anglické...

Viac písať netreba. Čitateľ, ktorý začal čítať recenziu bez toho, aby si najskôr pozrel výsledné hodnotenie, teraz zvažuje, či má vôbec zmysel pokračovať ďalej. Rýchly pohľad na koniec článku však naznačuje, že buďto je Virtue's Last Reward taká divná hra, až je výborná, alebo sme sa zbláznili. Ako však povedal jeden matematik, jedno nevylučuje druhé.

Popravde, recenzovať Virtue's Last Reward je ťažká úloha. Všetko podstatné sme zhrnuli už v úvode článku. „Hra“ je rozdelená do dvoch častí. Príbehová časť je prezentovaná dialógmi (s japonským dabingom) a zaberá prevažnú časť hrania. Odhadom približne 30 hodín. Zvyšných 10 hodín sme strávili v šestnástich miestnostiach, kde sme riešili hádanky. Táto časť pripomína klasickú adventúru, avšak s tým rozdielom, že herná plocha sa vždy obmedzuje iba na jednu miestnosť. Inak povedané, zatiaľ čo v prípade bežných adventúr je riešenie puzzle roztiahnuté do viacerých obrazoviek, vo Virtue's Last Reward máte vždy všetko potrebné poruke. Aby ste mohli pokračovať v hraní, musíte vyriešiť všetky nástrahy, ktoré konkrétna miestnosť ponúka. Hádanky sú, našťastie, logické, k dispozícii je dostatok pomôcok a v prípade, že nebudete vedieť ako ďalej, môžete hru prepnúť do dočasného „Easy“ režimu. Vtedy vám s vyriešením hádaniek pomôžu aj ostatné herné postavy.

Treba uznať, že takýto herný dizajn funguje bezchybne. Zatiaľ čo v mnohých adventúrach sme často museli siahnuť po návode, aby sme sa pohli z mŕtveho bodu, Virtue's Last Reward sme dokázali prejsť bez cudzej pomoci. Hádanky sú výborne navrhnuté – takmer každá miestnosť je originálna a ponúka iné výzvy. Vo Virtue's Last Reward sa (pravdepodobne) nezaseknete z toho dôvodu, že by ste prehliadli nejaký predmet. Hra je navrhnutá tak, aby hráča zbytočne nezaťažovala schovávačkou miniatúrnych predmetov – obvykle vám na vyriešenie hádanky postačí jeden alebo dva predmety a indícia. Často sme sa dokonca pristihli pri tom, že nám bolo hneď jasné, čo treba spraviť ďalej. Samozrejme sa objavia aj prípady, kedy sa hráč nachvíľu zasekne, riešenie je však vždy logické a doslova poruke.

Motiváciou k riešeniu hádaniek je príbeh. Ten je, jedným slovom, skvelý a vývojárov chválime za to, ako dokázali Virtue's Last Reward zrežírovať. Nebudeme zachádzať do detailov, vedzte však, že Virtue's Last Reward sa odohráva v neznámej továrni, kde sa prebudí deväť cudzích ľudí. Prvé otázky hráča – ako sa sem dostal a PREČO, veľmi rýchlo nahradí ďalšia otázka – ako prežiť? Hlavný hrdina aj ostatní dočasní „obyvatelia“ továrne majú totižto na ruke náramok so smrteľnou drogou. Ak nechcú umrieť, musia hrať úchylnú hru na život a na smrť, na ktorú dohliada umelá inteligencia, prezentovaná avatarom-zajacom. Nejdeme zachádzať do podrobností, nudiť sa však určite nebudete, a to aj napriek tomu, že príbeh je prerozprávaný prakticky iba pomocou dialógov.

Čaro hry spočíva vo využití alternatívnych realít. Hráč je v určitých bodoch príbehu konfrontovaný s nutnosťou výberu, ktorý mu opticky uzamkne zvyšné príbehové línie. Virtue's Last Reward však umožňuje jednoducho v rámci príbehu „cestovať“ a je teda možné rýchlo preskakovať medzi jednotlivými líniami. Z pohľadu samotnej hry to je dokonca nutné – Game Over, alebo záverečné titulky, uvidíte prvýkrát už po desiatich hodinách hrania. Ku skutočnému koncu hry, ktorý ponúka odpovede na všetky otázky, sa prepracujete až po spomenutých cca 40 hodinách hrania. Aby sa tak stalo, musíte odohrať všetky príbehové línie. Každá z nich ponúka odpovede na iné otázky. Niektoré časti budú hráča pravdepodobne frustrovať, nakoľko sa príbeh až tak nemení (hlavne zo začiatku každej línie sa nájde veľa spoločných bodov). Našťastie, dialógovú časť je možné v určitých prípadoch rýchlo preskočiť. Na druhej strane, aj keď sa zápletky v určitých častiach opakujú, takmer každá línia ponúka nové informácie, ktoré dopĺňajú pozadie príbehu.

Ťažko povedať, čím si nás Virtue's Last Reward získal. Jedinečnosť herného konceptu nemožno tomuto titulu odoprieť. Originálnych hier však už bolo mnoho a iba zlomok z nich nás dokázalo tak pochytiť a zabaviť, ako sa to podarilo recenzovanému titulu. Virtue's Last Reward neponúka chytľavú a dynamickú hrateľnosť, práve naopak, prevažnú väčšinu času sa budete prehrabávať textom a statickými obrázkami, kde jedinou dynamickou zložkou je zmena NPC postavy. Last Reward disponuje zábavnou hernou časťou, ak vás bavia logické hry, adventúry a riešenie hádaniek. Hoci táto hra nie je zástupcom klasických adventúr, bez logického myslenia budete v hernom svete stratení. Kvalitu audiovizuálneho spracovania nemá zmysel komentovať, túto hru si nekupujete kvôli grafike, ale kvôli konceptu, dizajnu, príbehu a logickým hádankám. Hoci Virtue's Last Reward vychádza aj vo verzii pre 3DS, technické spracovanie nerobí Vite hanbu. Japonský dabing sme už spomenuli, anglický sa nachádza iba v americkej verzii.

Škatuľky s hrou Virtue's Last Reward sa na pulty obchodov dostali už koncom minulého roka. Hoci hra nebola u nás oficiálne distribuovaná, nájdete ju v ponuke niektorých predajcov. Túto recenziu však z určitého hľadiska môžeme považovať za aktuálnu, totiž Last Reward si momentálne až do 8. mája môžu predplatitelia služby Play Station Plus stiahnuť úplne zadarmo. Číslo pod recenziou je v tomto prípade kontroverzné, rovnako ako hra samotná, avšak vďaka unikátnemu hernému zážitku, ktorý Last Reward ponúka, ide o zaslúžené hodnotenie. Ak na hrách oceňujete najmä príbeh a nebojíte sa originálneho herného konceptu, Virtue's Last Reward určite vyskúšajte. Pre nás je to najlepšia hra, ktorá je pre Vitu k dispozícii.

Informácie o hre

Game Cover
Virtue's Last Reward
Platforma: PS Vita
Žáner: Digi-román/adventúra
Výrobca: Chunsoft
Distribútor v SR: Sony
Zaujala vás táto hra? Objednajte si ju na GameExpres.sk

Naše hodnotenie

90%
 
Výborná hra, no nie pre každého
  Klady
  • príbeh
  • originálny herný koncept
  • logické a zábavné hádanky
  • viac digitálna kniha ako hra
  Zápory
  • koncept nemusí vyhovovať každému
  • pre niekoho príliš veľa textu
  • viac kniha ako hra
korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk