Jacob Jones and the Bigfoot Mystery: Episode One – A Bump in the Night - Recenzia

 

Epizodické hry nie sú ničím novým, na prenosnú konzolu však zavítali prvýkrát. Príbeh Jacoba Jonesa je rozprávka, ktorá dokáže zaujať aj starších hráčov. Jacob Jones and the Bigfoot Mystery je názov epizodického dobrodružstva, ktoré sa objaví aj na platformách iOS a Android. Hneď na začiatok však musíme spomenúť cenovú politiku, ktorá Vitu neznevýhodňuje. 

Prvú epizódu si môžete kúpiť z českého PS Storu za 55 Kč, čo je približne 2,12 eur. Za iOS verziu zaplatíte 2,69 eur, takže z tohto hľadiska môžu byť majitelia Vity spokojní.Nízka cena je zároveň jedným z hlavných lákadiel. Ak autori udržia cenovú politiku aj v prípade ostatných dielov (celkovo by mala mať hra päť epizód), potom si hráč za celý príbeh zaplatí 10 eur aj nejaké drobné. V porovnaní s inými epizodickými hrami, kde jedna epizóda niekedy stojí 10 eur, Jacoba chválime.

Samozrejme, nie je všetko iba o peniazoch. Jacob Jones však ponúka príjemnú hrateľnosť a relatívne atraktívnu hraciu dobu. Prvú epizódu sme prišli za necelé štyri hodinky, aj keď v závislosti od hrania a preskakovania dialógov sa môžete pri prvom hraní zmestiť aj do troch hodín. Každopádne, 3-4 hodiny interaktívneho príbehu za dve „éčka“, to sa oplatí. Nehovoriac o tom, že žánrovo podobnú hru, ako je Jacob, na Vite prakticky nenájdete.

Samotná hrateľnosť je v princípe jednoduchá. Jacob Jones and the Bigfoot Mystery je adventúra, ktorá sleduje pobyt mladého Jacoba v letnom tábore. Ako hovorí sám Jacob na začiatku hry, každé dieťa sa ho bude pýtať, čo robil v letnom tábore, koho stretol a ako sa tam mal. Prvá epizóda pokrýva iba začiatok jeho pobytu, nedá sa však povedať, že by išlo o nudný alebo nezaujímavý sled udalostí.

Nie je adventúra ako adventúra. Aj Jacob Jones sa vymyká klasickým vlastnostiam, ktoré by mali mať hry tohto žánru. Jacobov príbeh je rozdelený do dvoch základných hrateľnostných prvkov. Jedna časť pozostáva z rozprávania príbehu, náplňou druhej časti je riešenie puzzle, ktoré sú zakomponované ako samostatné minihry. Nejde teda o klasickú adventúru s otvoreným svetom, kde je potrebné v správnej postupnosti navštíviť konkrétne lokality, získať potrebné predmety, skombinovať ich a posunúť sa ďalej.

V prípade Jacoba posúva hru vopred samotný príbeh. Hráč síce ovláda Jacobov pohyb a z času na čas musí získať predmet, ktorý je potrebné odovzdať konkrétnej osobe, avšak ide skôr o kozmetické vsuvky než nejaké hlavolamy. Scenár hry vyzerá nasledovne: dialóg, pohyb Jacoba na žiadané miesto (ostatné lokality sú neprístupné, takže existuje iba jedna správna cesta), dialóg, puzzle-minihra, dialóg, pohyb, minihra, pohyb, dialóg.

Je zrejmé, že Jacob je určený predovšetkým mladším hráčom. Dizajn hry tomu zodpovedá, s výnimkou puzzle sa hráč nemá kde zaseknúť a aj v prípade puzzle sú k dispozícii pomôcky, prípadne možnosť danú hádanku preskočiť. V tejto súvislosti je škoda, že hra neponúka českú lokalizáciu, aspoň vo forme titulkov. Na druhej strane, Jacob Jones dokáže osloviť aj starších hráčov, ktorí angličtinu zvládajú a hľadajú atypický herný zážitok v rámci knižnice PS Vita hier.

Prvá epizóda pozostáva z celkovo dvadsiatich štyroch hádaniek, ktoré sa líšia svojím zameraním. Budete riešiť slovné matematické úlohy, rozdeľovať pizzu tak, aby boli spokojné všetky deti, prehadzovať kufre rôznych veľkostí a riešiť ďalšie problémy. V tomto smere nemáme námietky, hádanky dokážu zabaviť, aj keď menšie deti asi budú potrebovať pomoc starších súrodencov/rodičov. Deti v puberte by mali väčšinu z nich zvládnuť.

Jacob Jones nás vo svojej prvej epizóde potešil. Výborná cena, slušná herná doba, interaktívny príbeh mladého Jacoba a dvadsaťštyri hádaniek, ktoré potrápia vaše mozgové záviny – to je rekapitulácia prvej epizódy. Škoda, že hra nie je dostupná aj v českom jazyku, avšak z hľadiska pomeru cena/výkon si titul zaslúži aj vyššie hodnotenie, aké je uvedené pod článkom. Ak máte Vitu a chcete vyskúšať niečo nové, Jacob je výborná voľba. Počítajte však s tým, že dialógy aj prezentácia hry sú určené najmä školákom.

Informácie o hre

Game Cover
Jacob Jones and the Bigfoot Mystery: Episode One – A Bump in the Night
Platforma: PS Vita
Žáner: epizodická adventúra
Výrobca: Lucid Games
Distribútor v SR: PSN
Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Sony

Naše hodnotenie

70%
 
Interaktívny príbeh na pokračovanie
  Klady
  • cena
  • audiovizuálna prezentácia
  • plynulá hrateľnosť
  Zápory
  • absencia českej lokalizácie
  • niektorých starších hráčov nemusí zaujať
korekcia: Lenka Macsaliová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk