Asphalt: Injection - Recenzia

 

Váženému a ctenému čitateľovi sa ospravedlňujeme hneď na začiatok. Budeme sa opakovať...

... pretože, čo bolo povedané v prípade recenzie titulu Dungeon Hunter: Alliance, sa dá aplikovať aj tu. Prečo by si mal hráč kupovať hru za plnú cenu na prenosnú next-gen konzolu, keď si môže Asphalt zahrať aj na telefóne?

Séria arkádových pretekov Asphalt je veľmi dobre známa širokej mase ľudí. Predsa len, mobilné hranie zažíva v týchto mesiacoch nevídaný boom. Korenie série Asphalt však siahajú až do časov, kedy mobilnému hraniu dominovala ťažkopádna platforma Java. Za posledných pár rokov stihli arkádové preteky vystriedať pravdepodobne všetky dostupné platformy (vrátane prenosných systémov Nintendo DS, 3DS a aj pôvodného PSP). Avšak keď sa pozrieme na Asphalt: Injection z historického pohľadu, zistíme, že sa prakticky vôbec nič nezmenilo.

Samozrejme, audiovizuálna prezentácia sa počas rokov vylepšovala. Rovnako aj jazdný model a herné mechanizmy. Evolúcia sa však skončila pred 2-3 rokmi s príchodom Asphalt 5 pre Android a iOS. Päťka a šestka sú obecne veľmi dobre známe medzi majiteľmi zariadení, s vyššie spomenutými operačnými systémami. Za 0,79 EUR si pri troche trpezlivosti kúpite oba diely.

Okrem testovania iOS hier zo série Asphalt sme dávnejšie vyskúšali aj 3D verziu pre 3DS. Tá nepriniesla prakticky nič nové, ponúkla aspoň pridanú hodnotu v podobe tretieho rozmeru. Vzhľadom k celkovému dizajnu, výkonu konzoly a veľkosti displeja sa však Asphalt v klasickej podobe na 3DS relatívne aj hodil.

V prípade Asphalt: Injection je však situácia diametrálne odlišná. PlayStation Vita má krásny päť palcový displej a výkonný hardvér. Hranie nového Asphaltu však navodzuje dojem, že hru hráte na mobilnom telefóne, aj keď v prípade verzie pre Vitu je možné využiť pohybový senzor na ovládanie vozidiel. Jednoducho povedané, grafika je o niečo lepšia, ale z ďaleka však nedosahuje potenciál Vity. Samotná hrateľnosť je bez zmeny, a to platí aj pre jazdný model, ktorý je z nášho pohľadu príliš fádny. Dokonca aj hry zo série Burnout, ktoré sa objavili na starom PSP, ponúkli lepšiu hrateľnosť a zábavu.

Nedá sa však povedať, že by Asphalt bola nudná hra. Kto si chce relaxačne zajazdiť zopár pretekov, ten bude s Injection možno aj spokojný. Hrateľnosť je v princípe jednoduchá a jediné, čo hra vyžaduje, je zbieranie power-upov a hľadanie skratiek. Nečakajte žiadne boje s udržaním vozidla na trati, nakoľko fyzikálny a kolízny model prakticky neexistujú.

Čo sa hernej ponuky týka, nikoho neprekvapí pomerne rozsiahly mód kariéry. Okrem odomykania tratí a cestovania takmer po celom svete na hráčov čaká približne 50 licencovaných automobilov a viacero herných módov. Kampaň jedného hráča dopĺňa aj online multiplayer až pre štyroch hráčov. V tomto smere niet čo hre vytknúť, ponúka klasickú porciu herného obsahu. Grafika vyzerá v pohybe krajšie a živšie ako na priložených screenshotoch. V porovnaní s novým WipEoutom však zaostáva minimálne o jednu kategóriu.V úvode recenzie sme spomenuli, že sa budeme opakovať. Je to dané najmä prístupom Gameloftu, ktorý sa tiež opakuje. Neustále na všetky platformy produkuje to isté, bez nejakej evolúcie. V prípade Asphalt: Injection tak nejde o nič iné, ako o čistý port hry z mobilného telefónu. Trate a celkové spracovanie kariéry je možno iné, podstata hry je však bez najmenšej zmeny. Je to veľká škoda a mrhanie potenciálom. Plnohodnotný a čistokrvný Asphalt pre Vitu by mohol byť výborným prírastkom do hernej „knižnice“. Gameloft však tieto otázky riešiť nemusí, nakoľko sa im port z telefónu predáva viac ako dobre (minimálne u nás).

počet áut
licencia

stereotyp
cena
nič nové
jazdný model
50%
ŽÁNER preteky
VÝROBCA Gameloft
VYDAVATEĽ NA SLOVENSKU
Ubisoft / Playman
HRU NA RECENZOVANIE POSKYTLA SPOLOČNOSŤ

Zaujala vás táto hra?

Kúpte si ju na www.brloh.sk

Už onedlho na www.gsshop.sk!

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk