Nová PS4 má krycie meno Neo a bude v sebe ukrývať silnejší hardvér

Nová PS4 má krycie meno Neo a bude v sebe ukrývať silnejší hardvér

 

Pred niekoľkými týždňami internet zaplavili správy o vylepšených verziách konzol PlayStation 4 a Xbox One. Nikto veľmi nevedel, ako to celé dopadne, no s postupom času sa nám črtajú čoraz jasnejšie obrazy o tom, ako budú tieto vylepšené stroje vyzerať. Momentálne unikli špecifikácie konzoly PlayStation 4K, ktorá nesie aj meno PlayStation Neo.

Špecifikácie unikli vďaka dokumentáciám, ktoré dostali vývojári hier. Niektorí z nich už totiž majú v rukách vývojárske prototypy a na ceste k nim sú prvé testovacie verzie. Druhá várka testovacích zariadení by mala byť zasielaná v júni a i keď nebude vyzerať ako finálna verzia PlayStation Neo, vnútro by nemalo byť veľmi odlišné. Viac konkrétnych informácií bude Sony zverejňovať počas konferencie vývojárov v máji a v auguste začne vo svojom publikačnom procese schvaľovať hry kompatibilné s týmto novým zariadením.

Nás ale nezaujímajú vývojárske detaily a to, čo chcú všetci vedieť, je, či nová konzola bude naozaj výkonnejšia než PS4, ktorú máme v rukách teraz. Po prvom pohľade vidno, že rozdiel tu naozaj bude. Procesor sa v architektúre nezmení, ale takt 1,6GHz bude zvýšený na 2,1GHz, čo je zlepšenie až o 31 percent. Pamäť zariadenia bude tiež vylepšená, Neo bude mať k dispozícii dodatočných 521MB RAM a bandwith za zvýši zo 176 GB/s na 218 GB/s. Najzaujímavejšie je ale vylepšenie grafickej karty konzoly. Momentálne PS4 používa trochu upravenú verziu Radeon HD 7870. Neo ale bude mať úplne novú kartu, ktorá bude mať dvojnásobný počet CU(compute units) a takt za zvýši z 800MHz na 911MHz.

Zaujímavé to je hlavne preto, že v súčasnosti nemá žiadna AMD grafická karta 36 CU, a tak sa predpokladá, že Sony s AMD spolupracovalo tak, aby do nového stroja zakomponovali novo pripravovanú Polaris technológiu. Podľa dokumentácie chce vďaka týmto vylepšeniam priniesť hráčom 4K herné zážitky. Je ťažké predstaviť si, že by konzola 4K zvládala bez problémov, ale dodatočný hardvér určite pomôže pri škálovaní obrazu, aby aj na vysokých rozlíšeniach vyzeral veľmi dobre. Hráči, ktorí nemajú 4K obrazovky, sa tiež budú môcť tešiť z lepšieho výkonu PS4 Neo a to v podobe vyššieho a stabilnejšieho počtu snímkov za sekundu, viac vyšperkovanej grafiky a lepšieho využitia grafických efektov.

Vzniká ale otázka, čo sa stane so základnou verziou PS4. Mali by ju terajší fanúšikovia zahodiť a nahradiť novou Neo verziou? Podľa slov Sony to nebude potrebné. Nebudú totiž vznikať žiadne exkluzívne Neo hry, dokonca to Sony vývojárom vyslovene zakazuje. Jediné rozdiely by teda mali byť iba v rámci mierne lepšej grafickej prezentácie a plynulejšieho výkonu. Pre náročných hráčov to ale môže byť dostatočný dôvod na výmenu PS4 a povedzme si úprimne: keď si môžeme vybrať, kto by si radšej nezvolil výkonnejšiu konzolu?

Oba varianty PS4 ale budú existovať na trhu súčasne. Vývojári budú musieť doručiť hry kompatibilné pre obe PS4 a dokonca dostanú možnosť pomocou patchov upraviť aj existujúce tituly tak, aby využili potenciál, ktorý Neo prinesie. Na jednej strane to je fajn, lebo terajší fanúšikovia PS4 neostanú zabudnutí, na druhej strane to ale pre vývojárov predstavuje viac roboty a možno aj obmedzovanie sa pri tvorbe hier.

Zdroj: eurogamer.net

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk