Všetko, čo vieme o novom God of War

Všetko, čo vieme o novom God of War

 

Ako veľmi Kratosa zmenilo otcovstvo a čo môžeme čakať od jeho syna, Atrea?

Už od E3 v roku 2016, kedy bol herný titul God of War odhalený, sú fanúšikovia hladní a nedočkaví, kedy budú zverejnené bližšie detaily o videohre. Santa Monica Studio držala hráčov v nechutnej nevedomosti. Konečne sa nad hráčmi štúdio zľutovalo a vďaka Game Informer a iným herným médiám máme k dispozícii viacej detailov o tejto očakávanej pecke.

Game Informer bol pozvaný do herného štúdia Santa Monica, aby si vyskúšali, čo Kratos brutálne zabije tentokrát – mimochodom, vôbec im „nezávidíme“. God of War je nepochybne videohrou, ktorá bude ostro sledovaná až po jej vydanie. Veď každý fanúšik Kratosa vie, aká je jeho história násilia úspešná.

Nový začiatok, nový Kratos a nový svet

Takže, čo môžeme čakať od nového Kratosa? V prvom rade ide o starého Kratosa, nejde o remake alebo reboot. Čo sa stalo medzi God of War 3 a teraz novým God of War zatiaľ nie je známe a je dosť možné, že v budúcnosti sa dozvieme, čo preboha robí Kratos na severe a v nórskej mytológii. Tentokrát nejde o príbeh, ktorý je o pomste.

Kratos už nie je tým vojnovým strojom, čo kričal, zabíjal a brutalizoval všetko okolo neho. V prvom rade je otec. Stále má však silný hlas a elektrickú sekeru, ktorá sa nepochybne vyrovná jeho starým čepeliam. Kratos sa však zmenil. Ako už bolo spomínané, nachádza sa v mysterióznej severskej krajine, je kľudnejší a zápasí so svojou úlohou otca.

Po jeho boku je Atreus, jeho mladý syn, ktorý je šikovný s lukom. Vo videohre budete spolupracovať aj so svojím synom a vytierať nepriateľom zrak s dvojitými útokmi. Bude vám prekladať staré runy a magické nápisy, pretože Kratos v tejto sfére veľmi nevyniká. Od nového God of War môžeme očakávať oveľa viac než len vzťah medzi otcom a synom.

Kedy sa Kratos preženie nórskym mytologickým svetom?

Konferencia E3 2017 spoločnosť Sony potvrdilo, že God of War vyjde na PS4 niekedy na začiatku roka 2018. Hráči však zachytili informáciu vďaka obchodu PlayStation v severnej Amerike, že Kratosove dobrodružstvo si budete môcť vychutnať už 22. marca 2018. Spoločnosť Sony túto informáciu nepotvrdila, ale ani nevyvrátila. Teraz je už len na vás, či budete tejto informácii veriť alebo nie. Napríklad na Slovensku má Gameexpres plánovaný dátum vydania stanovený na 20.03.2018.

Nádherný nórsky svet a nádhernú grafiku si môžete pozrieť aj vo videu, tentokrát z konferencie E3 2017.

Kratos má v sebe menej hnevu

V ďalšom traileri máme možnosť vidieť tzv. Soul-Eatera, ktorý podľa Atreusa, keď vás zožerie neexistuje pre vás žiadny posmrtný život. Tentokrát na Kratosa a Atreusa toto stvorenie nezaútočí. Po chvíli sa však Kratos ocitne v boji a my máme možnosť vidieť boj z pohľadu tretej osoby, ktorý vyzerá viac než lahodne a je ťažké uveriť, že ide o ukážku z priameho hrania hry.

Čo sa týka mechaniky boja, tak sa môžete tešiť na akciu podobnú Dark Souls: úskoky, vykrytia, svižný rytmus a rýchly priebeh boja, neohovoriac o možnostiach ako vyžiť prostredie vo svoj prospech. Ide o rýchlu, no krvavú bitku a po vašom boku je váš urečnený syn. Kratos robí všetku špinavú robotu, kým Atreus behá všade možne, asistuje vám a radí vám pri boji.

„Intímne“ chvíľky s Kratosom

Síce Kratos má v sebe menej hnevu, to však neznamená, že sa nerozčúli a nezabije všetko čo mu príde do cesty. Tentokrát bude hráča sprevádzať intímnejšia kamera. Idea za kamerou je taká, že tvorcovia chcú dosiahnuť zážitok z príbehu aj prostredníctvom nádherných lokalít. Niečo podobné sme mohli vidieť a zažiť vo videohre Hellblade: Senua’s Sacrifice – videohra vás pohltí svojim príbehom, prostredím a nepustí. V novom God of War si stále budete môcť vylepšiť vaše schopnosti cez systém skúseností. Konkrétnejší opis vylepšovania schopností je zatiaľ neznámy.

Zmena tónu v God of War oproti starším dielom je ovplyvnená aj predajom predchádzajúcich titulov série v Európe. V Európe videohry, ktorí sa klasifikujú ako „Hack and Slash“ alebo ak chcete rezačky a sekačky, nie sú tak populárne. Európsky hráči majú radi videohry so silným príbehom. Takto sa vyjadril Jim Ryan zo spoločnosti Sony.

God of War, starodávny jazyk a mágia

V hre nájdete aj nový jazyk, ktorý sa nazýva „Elder Futhark“. Ide o najstaršiu formu nordických rún a je chápaný ako základný jazyk pre celú videohru. Budete ho môcť preložiť, odhaľovať ním nové misie a nové časti hry.

Evidentne súčasťou God of War je aj mágia, ktorá je úzko spojená s rúnami. Mágia má tentokrát identitu prírody. Atreusovi môžete dať silu pomocou určitých tetovaní – je aj jediný, ktorý vie čítať starodávne runy a preto ho Kratos potrebuje na prekladanie.

Zberateľská edícia a jej možný obsah

Informácie sú už aj o zberateľskej edícii. Boh žehnaj klebetníkom a maloobchodníkom, ktorí majú tendenciu prezrádzať, čo bude obsahovať táto edícia aj napriek tomu, že by sme o tom nemali vedieť. Na nemeckej maloobchodníckej webovej stránke bola objavená 200-eurová zberateľska edícia, ktorá obsahovala: sošku Kratosa a Atreusa, ako bojujú s 2 Helmstermi, Steelbook, exkluzívny litografický odtlačok, mapu sveta na plátne, digitálny soundtrack, 3 štíty v hre.

Kratos sa snaží zmeniť svoj spôsob života

Kratos žije vo veku severskej mytológie, ako sa tam dostal nie je známe, no ide o toho istého Kratosa, ktorý si prešiel brutálnymi bojmi v pôvodných dieloch tejto hernej série. Toto potvrdzuje aj prebudenie jeho sparťanského hnevu, ktorý sme mali možnosť vidieť v jednom z trailerov, plus spoločnosť Sony oficiálne potvrdila, že ide o starého Kratosa. Avšak, evidentne ide o odlišného muža/boha. Je stále nahnevaný, no snaží sa jeho hnev ovládať, ktorý mu priniesol len nešťastie a možno aj syna.

Tentokrát sa Kratos snaží prehodnotiť aj svoj život a ako poznamenal režisér Cory Barlog: „Kratos si uvedomil, že všetko, čo urobil v minulosti, nefungovalo. Jeho pomsta a obviňovanie ostatných za svoj nešťastný osud nebola správna cesta. Teraz si uvedomuje, že staré spôsoby ho nezmenia a preto sa musí zmeniť on sám.“

Barlog sa vyjadril aj k vzťahu Kratosa a Atreusa: „Myslím si, že Atreus je tou malou časťou ľudskosti, ktorú Kratos stratil veľmi dávno. Umožňuje mu však spoznať niekoho ešte pred tým, ako ho zabije.“ Ako všetci dobre vieme, starý Kratos strieľal a potom sa pýtal.

Kto je Kratosov syn?

Kratosov syn sa volá Atreus. Z historického uhla pohľadu bol syn Pelopsa a pravnuk Zeusa. Ak by sme sa držali histórie, Atreus bol vyhnaný po vražde svojho brata, no o niečo pozdejšie sa stal kráľ Mykén v Grécku. Ak by sme sa držali hry, tak to veľmi nedáva zmysel, ale herná séria God of War si vždy išla vlastnou dejovou líniou.

Už vieme, akú úlohu zohráva vo videohre. Je spoločníkom Kratosa, bojuje spolu s otcom, kde hráč ovláda Kratosa a jeho syn mu pomáha. Aaron Kaufman marketingový producent prezradil o Kratosovom synovi viacej informácií: „Vo videohre existuje coolový útok, kde Atreus skončí na chrbát nepriateľovi, vy stisknete štvorec a on vyskočí nad nepriateľa a začne po ňom strieľa šípy, následne na to Kratos hodí do nepriateľa svoju sekeru. Je to len jeden z príkladov tejto bojovej mechaniky medzi synom a otcom.“ Atreus má aj vlastný strom schopností, ktorý sa využíva na nebojové účely.

Kde sa odohráva príbeh God of War

Sony nás neustále informuje a možno aj pripravuje na nové prostredie nórskej mytológie. Bohužiaľ viacej informácií nemáme k dispozícii. Čiže nevieme presne o aké obdobie ide a ani o akú konkrétnu lokalitu ide. Ako sme už spomenuli, určite nepôjde o historicky presnú hodinu, ale skôr ide o zmiešanie toho najlepšieho, čo si môžete predstaviť len z nórskej mytológie.

Ako sa zmenila bojová mechanika v God of War?

Ikonické dvojité čepele sú preč a Kratos má teraz sekeru. Bojový systém sa zmenil na tzv. „trigger buttons“ a dovolí vám prepínať medzi údermi sekerou a päsťami popritom, ako hádžete a chytáte naspäť svoju sekeru. V bojovom systéme zohráva úlohu aj mágia – môžete sa tešiť na ľadové kúzla, čo naznačuje, že v hre budú kúzla aj iných elementov zeme.

Kratos má stále svoj „Spartan Rage“, alebo sparťanský hnev, ako sme už spomenuli, ktorý vám dopomôže brutálne ukončiť svojich nepriateľov. Presne tak ako sme mohli vidieť v trailery, kde zničil svojimi holými rukami veľkého trolla. V bojovom systéme mu bude pomáhať aj jeho syn, ktorý vie strieľať elektrické šípy na povel.

Zabíjanie monštier a bohov

E3 nám ukázalo nové monštrum v tvare obrovského oceánskeho hada. Podľa nórskej mytológie ak sa tento oceánsky had menom Jörmungandr objaví ide o veľmi zlé správy – ak uvoľní svoj chvost nastane Ragnarok (nórska apokalypsa). Jeho chvost totiž obklopil celú krajinu ktorú do neho zovrel. Vo videách sme mali možnosť vidieť tohto obrovského hada, ale aj iné stvorenia.

Bolo odhalené aj nové stvorenie Revenant, ktoré si môžete pozrieť vo videu pod týmto odsekom. Jeho vzhľad a meno naznačujú, že je nemŕtvy, no odlišný od tradičných nórskych nemŕtvych, ktorý sa nazývajú The Draugr, ktorí sa v God of War budú nachádzať tiež.

Dostane sa Kratos aj k zabíjaniu nórskych bohov? Tak na toto zatiaľ jasnú a oficiálnu informáciu nemáme. Možno len pár nápovedí, ktoré indikujú súboje s nórskymi bohmi.

Nórski bohovia sú tentokrát odlišní

Režiśer Cory Barlog sa vyjadril, že nórski bohovia sú pripútaní viac k prírode a k Zemi než grécki bohovia. Bohovia, ktorých môžeme očakávať, budú pochádzať z línie Aesir, bohov z línie Vanir, bohyne (Asynjur) a Obrov. Len pre vašu informáciu podľa nórskej mytológie Aesir a Vanir medzi sebou viedli vojnu. Ak vás to zaujíma určite sa na to pozrite.

Čo sa týka bojov s bohmi, Sony odpovedá na túto otázku otázkou: „Čo si myslíte vy?“ Zatiaľ vieme, že v hre sa budú nachádzať Draudri, Trollovia, Revenanti a vo videu sme mali možnosť vidieť aj Draka.

Všimli ste si vo videách tieto tajomné bytosti?

Loki?

?

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk